Eliška Adamovská a Šimon Potůček jsou Mistry ČR v obtížnosti 2023

22. 05. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

O víkendu 20.-21. května se na brněnské stěně HUDY konalo Mezinárodní mistrovství České republiky v lezení na obtížnost. V hlavní kategorii dospělých zabodovali favorité závodu - Eliška Adamovská a Šimon Potůček.
Mistři ČR 2023
Na 90 závodníků se sjelo o víkendu do Brna, kde se konal jeden z nejdůležitějších závodů sezóny - MMČR v obtížnosti. O tituly bojovali závodníci z kategorií dospělých a mládeže U16-U20. O cesty se postaral tým v čele s Denisem Pailem, kterého doplnili Martin Jech a Anežka Radouchová,

V sobotu byla na programu kvalifikační kola se skvěle připravenými cestami, v nichž se podařilo závodníky slušně rozřadit. Z prvních míst postoupili favorizovaní Šimon Potůček a Eliška Adamovská. Skvělé výkony předvedli také naši mladší závodníci, mezi kterými kralovali Jan Štípek a Natálie Paarová.

Neděli odstartovalo semifinále dospělých, které bylo zároveň finálovým kolem  mládežníků U18 a U20. Cesty v tomto kole měly pro ženy a muže naprosto odlišný styl. Zatímco pánové se utkali na velmi úderné silové cestě, ženy své síly porovnaly v lince vytrvalostní. Mužská cesta se ukázala jako velmi obtížná, o čemž vypovídá to,  že přes headwallovou hranu se dostal pouze jeden závodník, a to Lukáš Mokroluský, který tak semifinále i svou kategorii (U18) vyhrál. Tento mladý závodník již mnohokrát ukázal, že patří mezi světovou špičku ve své mládežnické kategorii, nyní je už ale jasné, že ani mezi dospělými se rozhodně neztratí. O pět kroků níže dolezl Jáchym Cink a o dalších pět kroků za ním skončil Šimon Potůček. Vítězem kategorie U20 se stal Jan Šťovíček.

V ženách se do headwallu naopak probojovalo poměrně dost závodnic, a jak se ukázalo, většina z nich měla spíš než s lezením problém se cvakáním. Nejvýš dolezla Eliška Adamovská, která spadla ze samotného topu, pár kroků pod ní se dostaly Míša Smetanová a Tereza Širůčková. Ty zastavila až závěrečná pasáž po stiscích. Vítězkou kategorie U18 se stala Mariana Janošová, v kategorii U20 získala titul Mistryně ČR Sabina Skoupá.

U18
1. Mariana Janošová, Lukáš Mokroluský

2. Arina Jurčenko, Lysander Naimji

3. Viktorie Konečná, Jaroslav Šikula

U20

1. Sabina Skoupá, Jan Šťovíček

2. Sára Šimeková, Thomas Kroa

3. Hana Šikulová, Štěpán Bulena

Dívky U18Chlapci U18

Dívky U20Chlapci U18

V odpoledních hodinách následovalo finálové kolo kategorie U16. Kde stavěči pro děvčata připravili poměrně náročnou cestu, ve které se, bohužel, nepodařilo závodnice dobře rozřadit. První tři dívky dolezly do stejného místa 25+ a o jejich výsledném pořadí se tak rozhodlo na základě výsledků z předchozích kol. Zlato, a tedy titul získala Jolana Adámková, stříbro Nikola Barošová a bronz maďarská závodnice Eszter Zsákai. (Za Česko bronz Natálie Paarová).

Mezi chlapci kategorie U16 opět potvrdil naprostou převahu Jan Štípek, který se jako jediný dostal do headwallu a jen těsně cestu netopoval. Druhé místo si zaslouženě odnesl Darius Naimji a bronz vybojoval Jaroslav Ambroz, který stejně, jako Darius přišel na skvělý odpočinek za koleno, ale bohužel z něj už nedokázal pokračovat.

U16

Jolana Adámková, Jan Štípek

Nikola Barošová, Darius Naimji

Natálie Paarová, Jaroslav Ambroz

Dívky U16Chlapci U16

Závodní víkend pak zakončilo kolo nejočekávanější, a to finále dospělých.
Ženy lezly stejnou finálovou cestu jako chlapci U16. Stavěči si na linii dali opravdu záležet a připravili hůře čitelné krokové sekvence, které se daly uchopit různými způsoby a možná právě proto některé závodnice docela potrápily. Do závěrečného headwallu se ale prolezly hned dvě ženy. Míša Smetanová celou cestou prostupovala s chladnou hlavou a bez jediného zaváhání si nakonec dolezla až pro zápis 37, jen kousek od topu.O plus navíc zapsala Eliška Adamovská, která některé pasáže řešila jinak a pro vítězství a obhajobu titulu musela hodně zabojovat. To se ale podařilo a Eliška tak získala již 5. titul Mistryně ČR v řadě. Bronzovou medaili mezi ženami získala teprve šestnáctiletá Mariana Janošová, která se dokázala vypořádat i s pasážemi, v nichž si ani zkušené závodnice nevěděly rady a zastavil ji až krok po odpočinkovém kolenu.

Pro muže byla připravena cesta nová a hned v jejím startu si stavěči přichystali složitější krokovou sekvenci. Bylo tak potřeba si pohlídat cvakání a přeskočení, popřípadě překročení vpravo do nepříjemné obliny na spoďák. Toto místo zastavilo polovinu finalistů, včetně zkušených a silných závodníků. Nejlépe si s cestou poradil Šimon Potůček, který bez jediné chyby, s obrovským “drajvem” a za bouřlivého aplausu fanoušků vyběhl cestu téměř k topu, přímo pro titul Mistra ČR! Stříbro po podobně skvělém výkonu vybojoval mladý Lukáš Mokroluský a sestavu na bedně doplnil výborný Jáchym Cink.

ženy a muži

1. Eliška Adamovská, Šimon Potůček

2. Michaela Smetanová, Lukáš Mokroluský

3. Mariana Janošová, Jáchym Cink

Ženy

Muži

Děkujeme všem závodníkům za skvělou podívanou, divákům za parádní závodní atmosféru a pořadatelům z HO Lokomotiva Brno za hladký průběh závodu. Velký dík patří také partnerům závodu, firmám TENDON, Český Ráj, Auto Podbabská, dále městu Brno a Jihomoravskému kraji.

Kompletní výsledky naleznete zde: ženy, muži, dívky, chlapci

Online záznam z finálových kol: YouTube ČHS

Fotogalerie: Tuzemské závody 2023