Facebook

Český horolezecký svaz

Eliška Adamovská a Martin Stráník zazářili v našlapané konkurenci na SP v Innsbrucku!

Eliška Adamovská a Martin Stráník zazářili v našlapané konkurenci na SP v Innsbrucku!
28. 06. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Lezecká stěna v Innsbrucku hostí jeden závod za druhým. Po skončení Akademického mistrovství světa plynule navázal Evropský pohár v rychlosti a následně Světový pohár v boulderu a obtížnosti, to vše za účasti českých závodníků, mezi kterými zazářila především Eliška Adamovská a Martin Stráník.

Český tým
Český tým na SP v Innsbrucku

 

Nabitý závodní program v Innsbrucku odstartoval 21. 6. Evropský pohár v rychlosti, ve kterém Česko reprezentovali Honza Kříž a Honza Šimůnek. Ti dorazili do Rakouska v doprovodu trenérky Saši Gendové a Patrika Chovana z Fyzio Gym Cooper. Vzhledem k nižší obsazenosti na startovní listině a rychlé povaze závodu se vše stihlo během jediného dne, naši závodníci se však do večerního finále neprobojovali.

Honza Šimůnek ve zkušebním i kvalifikačním startu zaznamenal false start, jelikož odstartoval dříve než zazněl signál. Neměl tak možnost ukázat, co umí a z Innsbrucku odjel poněkud zklamaný. Je potřeba, aby Honza ještě nasbíral zkušenosti a jistotu a věříme, že v dalších závodech se zadaří lépe. Nutno dodat, že false start není žádnou raritou a stává se závodníkům poměrně často, kromě Honzy jej v závodě zaznamenaly i závodní esa, jako například olympionik Bassa Mawem.

Honzovi Křížovi v prvním pokusu smekla noha těsně před topem, ve druhém pokusu tak byl pod tlakem, jelikož věděl, že musí zalézt v dobrém čase. Více se tedy soustředil a lezl jistěji, ani tak to, bohužel, na postup nestačilo. Honza Kříž si odvezl 19. a Honza Šimůnek 22. místo.

Innsbuck
Lezecký areál v Innsbrucku

 

O den později, tedy 22. 6. následoval Světový pohár v boulderu, kde se představil český závodník Šimon Potůček. Šimon se musel vypořádat s extrémní konkurencí téměř 140 mužů, čímž se tento závod stal jedním z nejobsazenějších v historii. Vzhledem k počtu závodníků se kvalifikace protáhla na celý den a Šimon tak, jako jeden z posledních startujících, nastupoval po dlouhých 6 hodinách strávených v izolaci. Kvalifikační bouldery se opět vyznačovaly náročnými campusovými pasážemi a silově technickými problémy po strukturách, naopak čistě pohybové bouldery tentokrát chyběly. I přes to, že bouldery již po všech závodnících a nepříznivé letní podmínce nebyly v době Šimonova nástupu v nejlepší kondici, zvládl hned na prvním zabodovat a dolézt si pro top. Po prvotním úspěchu tak byl Šimon namotivovaný, ale již v druhém se nezvládl vypořádat s campusem po lištách a nedosáhl zóny. Ve třetím boulderu naopak zónoval hned prvním pokusem a prostoupil až těsně pod top, který v závodě dali pouze 4 lezci z celého startovního pole, ale již jej nedokázal dokončit. Ve čtvrtém boulderu bylo potřeba udělat přesný skok do dvou prstů, což se Šimonovi podařilo a zónu si připsal na třetí pokus.  Poslední boulder byl pro Šimona sice více než reálný, minimálně co se týče dosažení zóny, bohužel ale nevymyslel správné řešení a žádné body si tak nepřipsal. 

Svým výkonem Šimon porazil spoustu výborných závodníků, a to i přesto, že nevyužil všechen svůj potenciál. Celkové 83. místo z téměř 140 závodníků je třeba brát pro specialistu na obtížnost jako slušný výsledek a motivaci do dalšího tréninku.

Šimon Potůček

Šimon Potůček

Na obtížnostní část Světového poháru dorazili do Innsbrucku další čeští závodníci Eliška Adamovská, Míša Smetanová a Martin Stráník v doprovodu reprezentačního trenéra Petra Klofáče. 

V kvalifikaci obtížnosti, která probíhala v sobotu 25. 6. se sešla doslova celá světová lezecká špička. V mužské kategorii chyběl pouze Adam Ondra a Alberto Ginés Lopéz. V extrémní konkurenci se naprosto úžasně prosadila Eliška Adamovská, která postoupila do semifinále z báječného 9. místa a spolu s ní postoupil také Martin Stráník z 23. místa.

Eliška předvedla skvělý sportovní výkon a v obou cestách dolezla téměř k topu. V jedné z cest nakonec trochu spletla betu, což jí otevřelo od stěny a spadla, ve druhé cestě bylo vidět, že možná lehce šetří koleno, které měla před nedávnem zraněné a jeden z kroků nedotáhla. Přesto to byla v jejím podání nádherná podívaná na světové lezecké úrovni.

Martinův výkon byl o poznání napínavější, jelikož si stavěči připravili v jedné z cest obtížné morfo ve stropě, které většinu těch, kteří se do tohoto místa dostali, poslalo k zemi. Ve druhé cestě tak musel zalézt dobrý výsledek, což se sice podařilo, ale i přesto to vyšlo až na 27., tedy nepostupové místo. Naštěstí, vzhledem k protestu jednoho z týmů, došlo k přebodování výkonu několika závodníků a Martin se vyšvihl o několik příček výš, až k postupu!

Míša Smetanová nastupovala do první cesty z neoblíbeného prvního startovního místa, takže neznala další metody přelezu, které se poodhalí po odlezení několika závodnic. Možná právě proto lezla zbytečně moc na jistotu a nedotáhla krok do otevřeného chytu, který bylo potřeba ještě protáhnout do pozitivní lišty. Ve druhé cestě naopak zalezla na úrovni semifinalistek a odjíždí s krásným 41. místem, které je opravdu úžasným výsledkem v nášlapné světové konkurenci. Šimonu Potůčkovi uklouzla v první cestě noha a v druhé přepálil náskok do malé lišty. V obou případech tak spadl, zřejmě z důvodu nedostatečné koncentrace, výrazně pod svou výkonností a skončil na 93. místě.

Míša Smetanová

Míša Smetanová

 

Ve večerní semifinálové cestě prolezl Martin s přehledem úvodní pasáž po lištách i kompresní sekci, nakonec však špatně vyhodnotil další krokovou sekvenci a skončil v místě, které vyřadilo také několik dalších závodníků. Martin si tak dolezl pro skvělé 13. místo, které je rozhodně parádním startem závodní sezóny. Na Elišce byla znát večerní únava a cesta ji překvapila svou náročností. V její oblíbené lištové pasáži si dostatečně neodpočinula a poslední krok do obliny, i v důsledku technické chybičky, nedotáhla. I tak je její výkon v  konkurenci 92 závodnic  skvělý a výsledné 14. místo je obrovským úspěchem.

 

Eliška Adamovská
"Semifinále mi přineslo rozhodně hodně zkušeností a ukázalo mi hodně věcí, které se musím naučit, především jsem si uvědomila, že si musím přenastavit režim, protože v kvalifikacích jsem se cítila hodně dobře, ale nejsem zvyklá lézt večer, což jsem pocítila právě v semifinále, kdy už mi hlava i tělo začali vypínat a cítila jsem se vyčerpaně. Věděla jsem, že semifinálová cesta bude nepříjemná, ale i přesto jsem byla zaskočená, jak moc nepříjemná byla a jak moc špatně se mi lezlo. S tím kam jsem dolezla nejsem spokojená, ale teď je čas natrénovat něco víc, režim si přenastavit a předvést se v Chamonix." 

Ella Adamovská
Eliška Adamovská v semifinále

Martin Stráník
“Semifinále jsem si užil, měli jsme připravenou cestu s nepříjemným boulderem hned na začátku, po kterém následoval odpočinek a pak po malých chytech až do topu. Povedlo se mi dolézt za polovinu, což stačilo na 13. místo, se kterým jsem spokojený s těším se na další závody v následujících týdnech.”

Martin Stráník
Martin Stráník v semifinále

 

Saša Gendová
“Jsme opravdu pyšní na výkony Elišky a Martina a jsme rádi, že se i přes neúčast Adama Ondry  s jejich umístěními zařazujeme mezi světovou špičku. Děkujeme jim za důstojnou reprezentaci České republiky. Dík patří také trenéru Petru Klofáčovi za přípravu, Patriku Chovanovi za neúnavnou péči a Petru Chodurovi za úžasné fotky. ”

Trenéři

Trenéři české reprezentace Saša Gendová a Petr Klofáč

 

Vítězi v boulderu se stali Colin Duffy a Natalia Grossman, v obtížnosti Janja Garnbret a též Colin Duffy.

 

Dalším závodem bude Světový pohár v obtížnosti a rychlosti ve Villars, ve kterém nastoupí Míša Smetanová, Martin Stráník a Jan Kříž.

 

logo_partner_repre
M. Košatková, ČHS
Foto: Petr Chodura