Eliška Adamovská a Martin Stráník se stali Mistry ČR v obtížnosti 2022

08. 11. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Poslední prvoligový závod letošní sezóny proběhl tento víkend na pražské stěně BigWall, kde se o tituly Mistrů ČR v lezení na obtížnost utkali závodníci z mládežnických kategorií i dospělí. Vítězi hlavní kategorie se stali Eliška Adamovská a Martin Stráník.

MMČR 2022

První listopadový víkend se nesl v duchu posledního letošního závodu. Ti nejlepší čeští lezci kategorií U16 - dospělí se sjeli do Prahy, kde na stěně BigWall probíhalo Mezinárodní mistrovství České republiky v lezení na obtížnost.

O cesty se tentokrát postarala trojice stavěčů Devis Pail, Vilda Chejn a Viktor Pařízek a zvládli to na výbornou!

Závodit se začalo hned během sobotního dopolendne, kdy odstartovali kvalifikace a končilo se v neděli večer finálem dospělých.

Závod pro mládežnické kategorie probíhal jako obvykle dvoukolově a ti nejlepší z U18 - U20 měli možnost se probojovat mezi dospělé finalisty.

Ve finále kategorie B lezli dívky i chlapci na stejné finálové cestě, která byla tentokrát velmi technická a nejistá, postavená v položeném profilu. Většině závodníků (a především dívkám) dala pořádně zabrat, což ukazuje i to, že skoro nikdo nedolezl dál než do 3/4 stěny. Mezi dívkami se s cestou nejlépe poprala Mariana Janošová, která za sebou nechala Viktorii Konečnou o více než 6 kroků. Pódium pak doplnila Amálie Zapletalová, která dala o plus méně než Viki. Kluci sice v cestě dolézali výš, ale i tak se do závěrečného headwallu dostali jen dva favorité Jan Štípek a Lukáš Mokroluský. Honza se za použití velké síly a skvělé techniky naprosto bezkonkurenčně probojoval až do topu. Také Lukáš cestou doslova proletěl, bohužel ale nahoře udělal trochu zbrklou chybu, což ho poslalo na druhé místo. Třetí místo si odvezl Jaroslav Šikula.
Jan Štípek
Mariana Janošová
Semifinále dospělých bylo zároveň finálem U18-U20. Cesta, ve které se utkaly ženy a dívky se ze začátku, zdála poměrně utažená. První desítka závodnic v ní bojovala a příliš se jim nedařilo, ale s nástupem favoritek se ukázalo, že je rozhodně lezitelná a zásadní bylo neudělat chybu. V této cestě si nejlépe vedla Sabina Skoupá, která spadla před cvakáním topové expresky a stala se tak Mistryní ČR pro Kategorii U18. Hned za ní při kroku do topu shodně skončily Eliška Adamovská a Michaela Smetanová. Míša se zároveň stala Mistryní ČR pro kategorii U20.
Mužská semifinálovka se nesla v podobném duchu. Vytrvalostní, technickou cestu po lištách jako jediný topoval Martin Stráník. Mezi mládežníky se nejlépe dařilo a tituly Mistrů brali František Danda (U18) a Jáchym Cink (U20).
František DandaJáchym Cink
Sabina SkoupáMichaela Smetanová

V závěrečném finále dospělých jsme viděli cesty, které byly skvěle trefené, co se týče obtížnosti i stylu. Ženská cesta byla opět vytrvalostní, ale obsahovala i několik technicky náročných "cruxů", tedy míst, kde se dalo zamotat, ale hlavně spoustu nových chytů, které ještě závodnice neměly tak "osahané". Celkově byla linka postavena tak, aby závodnice postupně vyčerpávala, a opravdu důležitým faktorem byl taktéž čas.
Míšu Smetanovou zastavilo až silové přiskakování do stisku v posledním převisu před závěrečným narovnáním stěny, což jí stačilo na hezké třetí místo. Největším překvapením byl výkon Ariny Jurčenko, která se sice v cestě několikrát zamotala a ve výlezu jí došel čas. Přesto ale Arina dokázala topovat, a i když jí posledních několik kroků nebylo započítáno kvůli překročení časového limitu, svým skvělým výkonem dosáhla na druhé místo! Elišce se cestou podařilo prostoupit bez chyby, topovat a obhájit tak titul už po čtvrté, což bylo dle jejich slov psychicky dost náročné. Cítila se být pod velkým tlakem a z vítězství, a hlavně svého lezení ve finále má velkou radost. Mužská finálová cesta byla už od začátku divácky velmi atraktivní. Obsahovala také dost komplikovaných pasáží a gradovala každým metrem. Vyvrcholením byl závěrečný headwall, který byl tak těžký, že několik kroků pod topem shodil dokonce i suverénního Martina Stráníka, který i přes to ukořistil titul Mistra ČR. Pár kroků pod něj dolezl Šimon Potůček, který si tak vybojoval stříbro a také Marek Jeliga, který bral bronz.
Eliška Adamovská
Martin Stráník

MISTŘI ČR 2022
U16: Mariana Janošová, Jan Štípek
U18: Sabina Skoupá, František Danda
U20: Michaela Smetanová, Jáchym Cink
M/Ž: Eliška Adamovská, Martin Stráník

VELKÉ DÍKY PATŘÍ VŠEM ZÁVODNÍKŮM ZA SKVĚLÉ VÝKONY, STAVĚČŮM ZA SUPER CESTY, ORGANIZÁTORŮM ZA POVEDENOU PŘÍPRAVU A NAŠIM PARTNERŮM ZA TO, ŽE JSOU S NÁMI!

Partneři MMČR

M. Košatková, ČHS