Druhé kolo ČP v boulderu vyhráli Tereza Širůčková a Štěpán Stráník

17. 03. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

O víkendu proběhlo druhé kolo Českého poháru v boulderu, které bylo zároveň druhým nominačním závodem pro sestavení české reprezentace. V hlavní kategorii (dospělí) zazářili Tereza Širůčková a Štěpán Stráník.

Štěpán Stráník
Závod se opět konal na reprezentační boulderovce ČHS v Jungle Letňany. Sobotní ráno klasicky odstartovaly kategorie U16. Obtížnost boulderů, o které se postaral tým v čele s Davidem Kozlem, byla pro závod skvěle trefena. Styl byl hodně komplexní a prověřil nejen techniku a sílu, ale také velmi důležitou koordinaci a dynamiku. Celkově toto kolo sklidilo u závodníků velký úspěch, a to i přesto, že bouldery potrápily i ty nejlepší závodníky. Ti na jejich přelezení spotřebovali větší množství pokusů než obvykle. Naprostou dominanci opět předvedl Jan Štípek, který jako jediný topoval všech šest problémů a vyhrál tak s náskokem 2 boulderů. To samé platilo v dívkách, kde s přehledem zvítězila Natálie Paarová.

U16
1. Natálie Paarová, Jan Štípek
2. Lucie Vojáčková, Lukáš Uherec
3. Anna Pithartová, Matěj Papež

Natálie Paarová
Následovala kvalifikace žen, která byla zároveň finálem jednokolového závodu U18 a U20. Stavěčský tým opět odvedl skvělou práci a pro ženy  nachystal tři pohybově náročnější koordinace a tři silové zálěžitosti, kde holky mohly zúročit hodiny těžkého tréninku. Překvapením závodu byly dvě slovenské reprezentantky Martina Buršíková a Lea Slobodová, které se s bouldery popasovaly naprosto skvěle a do večerního finále postoupily z prvního a třetího místa. Mezi našimi lezkyněmi byla nejlepší Arina Jurčenko. V kategorii U18 zvítězila Martina Buršíková, té byla v patách Arina Jurčenko a bednu doplnila Lea Slobodová. V juniorkách (U20) své vítězství obhájila Barbora Zítková, stříbro brala Sabina Skoupá a bronz Eliška Suchá.
Barbora Zítková
V mužské kvalifikaci byly bouldery s mírně lehčí obtížností, než jaká byla v předchozím kole, ale přesto přinesly zajímavé výsledky. Celkově se mužské kvalifikační klání neslo více ve stylu ,oldschoolu’, jednalo se tedy o bouldery ne tolik pohybové, ale více lezecké. Obrovským překvapením dne se stal Lukáš Mokroluský, který sice mezi muži závodí teprve prvním rokem, ale v kvalifikaci se mu s těsným náskokem jednoho pokusu podařilo vyhrát nad zkušeným Honzou Vopatem. V kategorii U18 Zvítězil Lukáš Mokroluský, druhé místo bral Marek Šoukal a bronz Lukáš Trávníček. Ve starší kategorii, tedy U20 vyhrál Ondřej Mázl, za kterým se umístili Thomas Kroa a Jan Šťovíček.

U18
1. Martina Buršíková, Lukáš Mokroluský
2. Arina Jurčenko, Marek Šoukal
3. Lea Slobodová, Lukáš Trávníček

U20
1. Barbora Zítková, Ondřej Mázl
2. Sabina Skoupá, Thomas Kroa
3. Eliška Suchá, Jan Šťovíček
Lukáš Mokroluský
Ve večerním finále dospělých stavěči pořádně přitvrdili a připravili set divácky velmi atraktivních a zároveň lezecky náročných boulderů. Závodníky skvěle rozřadily a také solidně zamíchaly pořadím.
Své vítězné premiéry na poli boulderu se dvěma topy a třemi zónami dosáhla Tereza Širůčková, která se specializuje především na lano. Druhá skončila Barbora Bernardová. Ta si tak po minulém, ne příliš vydařeném závodě, spravila chuť a ukázala, co dokáže. Obě závodnice topovaly dva bouldery, takže o vítězce rozhodl počet pokusů. Bronz si odnáší vítězka minulého kola, Barbora Zítková, která je pravděpodobně největším překvapením tohoto roku. Bára sice dala ,pouze’ jeden top, ale dosáhla na všechny zóny.

Mezi muži stanul po jedenácti letech na nejvyšším stupni jedinečný Štěpán Stráník, který jako jediný vylezl tři bouldery a nechal tak za sebou všechny ,mlaďochy’. Druhé místo vybojoval Marek Jeliga, který dosáhl dvou topů a jedné zóny. Třetí místo bral Jáchym Cink. Ten dosáhl stejného výsledku, jako Marek a potvrdil tak formu, kterou ukázal už před dvěma týdny.

Dospělí
1. Tereza Širůčková, Štěpán Stráník
2. Barbora Bernardová, Marek Jeliga
3. Barbora Zítková, Jáchym Cink
Tereza Širůčková

Závodu se neúčastnili naši přední závodníci Eliška Adamovská, Martin Stráník a Adam Ondra, kteří mají své reprezentační místo zajištěné sportovními úspěchy v minulém roce a nyní šetří síly a soustředí svůj trénink na blížící se mezinárodní závody.

Mrzí nás, že jsme vám tento skvěle vydařený závod nemohli zprostředkovat skrze online přenos. Další prvoligové závody budou opět k vidění na ČT Sport Plus a našem YouTube kanálu,

V neděli nastoupili do druhého kola Českého poháru v boulderu 2023 závodníci u14. Jako první se do lezení pustili najmladší účastníci kategorie U10. Bouldery byly tentokrát o něco lehčí než v prvním kole, což si pochvalovali jak trenéři, tak děti. Bylo vidět, že mladí závodníci na sobě pracují a s moderními kroky si dokáží poradit zase o trochu lépe než v minulém závodu. Celkově se jednalo o bouldery technického stylu, které obsahovaly vše od koordinace až po šlapání na strukturách.

U10
1. Sierra Harpur, Matěj Šak
2. Markéta Vaculíková, Tobiáš Píro
3. Štěpánka Trávníčková, Jakub Abrahám
U10
Také v kategorii U12 bouldery výrazně zlehkly, ale v tomto případě až moc. Pro ukořistění medaile tak bylo třeba zachovat klidnou hlavu a vylézt všech šest problémů na co nejméně pokusů.

U12
1. Marie Skřičková, Juraj Gondžúr
2. Julie Raszková & Kristina Vaculíková, Miroslav Bodanský
3. Šimon Motyčka
u12
V nejstarší kategorii U14 stavěči naopak přidali na ,fyzičnosti’ a celkové náročnosti. Bouldery se tak podobaly těm, se kterými se setkávají naši reprezentanti. U holek se sice všech topů podařilo dosáhnout hned čtyřem závodnicím, bouldery ale byly objektivnější než v minulém kole, ve kterém mohly být menší závodnice v technických pohybovkách znevýhodněné. Totéž platilo u kluků, kde se první tři závodníci výrazně utrhli od zbytku startovního pole zapsáním pěti topů.

U14
1. Adéla Bodanská, Adam Paar