Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

AKTUALIZACE - reportáž z MS v lezení na obtížnost a rychlost na ČT Sport

AKTUALIZACE - reportáž z MS v lezení na obtížnost a rychlost na ČT Sport
29. 09. 2014 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

AKTUALIZACE - reportáž z MS v lezení na obtížnost a rychlost na ČT Sport

 

Český horolezecký svaz vyslal do Španělska svou kameramanku Moniku Brkalovou, která pořídila množství materiálu a zpracovala ho pro odvysílání v České televizi. Vzniklou půlhodinovou reportáž můžete vidět v premiéře dnes ve 22:15 na ČT Sport.

 

Všechny vysílací časy:

 

premiéra:

pondělí 29. 9. – 22:15

 

reprízy:

úterý 30. 9. - 04:20

úterý 30. 9. – 12:50

čtvrtek 2. 10. – 06:15

 

Dále bude reportáž přístupná v archivu i-vysílání ČT Sport.

 

R. Plevková, sekretariát

 


 

AKTUALIZACE - Adam Ondra je mistrem světa v lezení na obtížnost!

Finále Mistrovství světa v lezení na obtížnost skončilo zlatou medailí pro českého reprezentanta Adama Ondru, který tak vytvořil v této sezóně mistrovský double, protože mu patří jak titul mistra světa v lezení na obtížnost, tak v boulderingu!

 

Finálovému klání předcházelo sobotní semifinále, kde jsme kromě Adama Ondry měli i svou zástupkyni mezi ženami. Iva Vejmolová lezla výborně a zastavil ji až boulder, který shodil 9 závodnic. Se shodným výkonem jako Iva skočila vynikající rakouská lezkyně Barbara Bacher, která však v důsledku horšího pořadí z kvalifikace zůstala za českou reprezentantkou. Už před tímto boulderem spadla Ukrajinka Kazbeková. A protože jedno místo všem soupeřkám nechtěně darovala Ruska Dinara Fakhridtinova, která přišla pozdě do izolace a nemohla proto v semifinále startovat, Iva Vejmolová nakonec vybojovala vynikající celkovou 23. pozici. Jde o nejlepší výsledek české reprezentantky na mistrovství světa za posledních 10 let a společně s postupem Terezy Svobodové na MS v Arcu 2011 teprve o druhé semifinálové umístění české ženy na MS v lezení na obtížnost od roku 2003.

lezecká aréna v Gijónu, I. Vejmolová a A. Ondra v semifinálových cestách

V semifinále mužů nenechal Adam Ondra nic náhodě a s přehledem topoval, když stejného výsledku dosáhl Španěl Ramón Julian Puigblanque a čtyři další lezci spadli z topu. Adam tak do finále postupoval z děleného 1. - 2. místa.

 

Ve finále tedy Adam lezl jako předposlední. Cesta byla dlouhá a vytrvalostní, ale s řadou nepříjemných míst a těžkých boulderů, které postupně zastavovaly jednotlivé lezce. Adam lezl skvěle, propracoval se až do pasáže těsně před topem, kam se nikdo z lezců startujících před ním nedostal, ale pak už nedokázal dostat nohu na stup, který by mu umožnil pokračování, proto se pokusil o dynamický krok, v němž ovšem miniaturní chyt nemohl udržet, ale vynesl mu alespoň +, které nakonec rozhodlo. Španěl Ramón, který lezl jako poslední, se totiž dostal do stejného místa, na stup, který už Adam nedokázal využít dal patu, ale při zahájení kroku mu pata sklouzla, což znamenalo pád a vítězství českého reprezentanta, Ramón Julian Puigblanque obsadil 2. pozici a třetí skončil Japonec Sachi Amma.

Adam Ondra ve finálové cestě a na stupních vítězů

Mezi ženami zvítězila Korejka Jain Kim před Slovinkou Minou Markovic a Rakušankou Magdalenou Röck.

 

Tomáš Binter

fotografie Tomáš Binter ml.

 

Reportáž z pondělních Branek Bodů Vteřin včetně rozhovoru s Adamem: http://www.ceskatelevize.cz/sport/ostatni/286180-mistrem-sveta-ve-sportovnim-lezeni-na-obtiznost-je-cech-ondra/


 

AKTUALIZACE - Iva Vejmolová postoupila z kvalifikace v obtížnosti, Libor Hroza obsadil 8. místo v rychlosti

Páteční program zahajovaly ženy svou kvalifikací v lezení na obtížnost, kde se představilo 49 lezkyň. Nejlépe se dařilo věkem ještě juniorce Ivě Vejmolové, která v kvalifikaci skončila celkově 22. a postoupila tak do sobotního semifinále! Iva lezla jako první kvalifikační cestu č. 2, která měla už ve spodní pasáži nepříjemný boulder, jenž zastavil 8 závodnic. Iva jej bez problémů překonala a s jistotou dolezla až do dalšího klíčového problému, kde nedotáhla nepříjemný kříž z plytkého chytu a skončila v cestě na děleném 20. - 25. místě. Ve své druhé kvalifikační cestě, která byla spíše vytrvalostního charakteru, osvědčila v klíčové pasáži přehled a bojovnost, když v dynamickém kroku udržela malý chyt na struktuře a vybojovala v této cestě dělené 15. - 16. místo. Její postup do semifinále navazuje na úspěch Terezy Svobodové z MS s historicky nejvyšší účastí v Arcu 2011, předchozí semifinálová účast české ženy na MS byla zaznamenána v roce 2003.

 

Další naše reprezentantka Edita Vopatová rovněž zahajovala v kvalifikační cestě č. 2, ale zmíněný boulder ji nakonec zastavil, když jako jediná lezkyně, která v tomto místě skončila, už držela chyt, který jej uzavíral, což nakonec znamenalo 32. místo v této cestě. Ve své druhé kvalifikaci se Editě nepodařilo najít stup na patu, který umožňoval odpočinek, s nateklými předloktími už se nedalo dlouho bojovat a v této cestě skončila na děleném 35. - 36. místě. Součet obou cest přinesl Editě Vopatové 34. pozici v celkovém hodnocení mistrovství světa.

 

Největší porci smůly si vybrala nejmladší závodnice ve startovním poli - teprve šestnáctiletá Eliška Vlčková. Těsně před závodem onemocněla a do poslední chvíle zvažovala, zda vůbec má startovat, přičemž ještě rozlezení v den závodu nevypadalo vůbec nadějně. Nakonec ale nastoupila a ve své první cestě (č. 1) si vedla víc než dobře, když ji zastavilo až přehlédnutí stupu na pravou nohu a spadla zde o tři kroky dál, než Edita Vopatová, což jí v této cestě vyneslo 34. místo. Ve druhé cestě ji bohužel stejně jako Editu dál nepustil boulder ve spodní pasáži, když se pokusila už první krok udělat co nejrychleji, ale zbrklý postup se nevyplatil, v této cestě obsadila dělené 36. - 39. místo a to znamenalo celkovou 36. pozici.

Přestože Editě Vopatové ani Elišce Vlčkové nevyšel závod dle reálných možností, jejich umístění patří mezi nejlepších 5 ženských výsledků na MS v lezení na obtížnost za posledních 10 let.

I. Vejmolová, E. Vopatová a E. Vlčková v kvalifikačních cestách, L. Hroza osmifinálovém souboji

 

Večer pak mistrovství světa pokračovalo vyřazovacími boji v lezení na rychlost. Český reprezentant a čerstvý světový rekordman Libor Hroza ml. nastupoval ze druhého místa po kvalifikaci jako jeden z hlavních favoritů. V osmifinále nejprve ulil start, ale pak nekompromisně přešel přes Ekvádorce Esteveze. Ve čtvrtfinále ovšem Hroza chyboval hned po startu a přes veškerou snahu ztrátu na Rusa Vaitcekhovskeho už nedokázal dotáhnout. Jeho čas po vyřazení stačil na celkové 8. místo. Mistrem světa se stal Ukrajinec Boldyrev, který ve finále dosáhl času 5,60s, čímž o 13 setin překonal hodnotu Hrozova světového rekordu z Arca. Mezi ženami zvítězila v čase 8,38s Alina Gaidamakina z Ruska.

 

Dnes program MS pokračuje semifinálovými koly v lezení na obtížnost mužů i žen.

 

 

Tomáš Binter

fotografie Tomáš Binter ml.

 


 

AKTUALIZACE - Adam Ondra postoupil z kvalifikace v obtížnosti

Druhý soutěžní den mistrovství světa byl vyhrazen mužské kvalifikaci v lezení na obtížnost, kde se představilo 74 lezců. Adam Ondra obě kvalifikační cesty bez problémů topoval, což se podařilo ještě dalším 4 závodníkům, takže do sobotního semifinále postoupil z děleného 1. - 5. místa. Kvalifikační cestu č. 1 topovalo 9 závodníků, cesta č. 2 pak zaznamenala 5 topů, přičemž šestý Japonec Sachi Amma spadl z topu.

A. Ondra, T. Binter, J. Jeliga a M. Jech v kvalifikačních cestách

Další naši závodníci z kvalifikace nepostoupili - Tomáš Binter ml. skončil celkově 46., když v kvalifikační cestě č. 2, kterou lezl jako svou první, nedokázal dobře sklepat v lepším chytu před těžkým křížem, který pak nedotáhl. Ve své druhé kvalifikaci v rozhodující pasáži nezvolil optimální sekvenci a následně neudržel strukturu v dynamickém kroku.

 

Osmnáctiletý junior Martin Jech, pro něhož to bylo první mistrovství světa mezi dospělými, svou první kvalifikační cestu (č. 2) zvládl solidně, když i vinou předcházejících drobných chyb mu v místě před lepším chytem už chyběla vytrvalost. Ve druhé cestě ztratil síly v nepříjemné pasáži, která setřásla i francouzskou hvězdu Thomase Balleta, z problému se sice na rozdíl od Francouze ještě dokázal dostat, ale v následujícím boulderu pak zvolil ze dvou variant tu silovější, na kterou už v důsledku předchozího boje neměl. Celkově si Martin Jech ze svého prvního seniorského mistrovství světa odváží solidní 57. pozici.

 

Jan Jeliga začínal v kvalifikační cestě č. 1 a zastavil ho stejný boulder, jako Martina Jecha - i když  Honza předchozí pasáž zvládl bravurně, pro řešení boulderu zvolil jinou variantu než Martin a k té se technicky nesrovnal optimálně. Ve druhé "laktátové" cestě mu sice už docházelo, ale šanci dolézt do lepšího místa a sklepat mu vzalo smeknutí ruky v dynamickém kroku. Pro Jana Jeligu to znamená celkové dělené 58. - 60. místo.

 

Tomáš Binter

 

fotografie Tomáš Binter


AKTUALIZACE - Libor Hroza ml. postoupil z kvalifikace v rychlosti

 

V pondělí večer bylo ve španělském Gijónu slavnostně zahájeno Mistrovství světa v lezení na obtížnost a rychlost, vlajkonošem české výpravy byl čerstvý světový rekordman v lezení na rychlost Libor Hroza ml. A právě kvalifikace v lezení na rychlost byla v úterý na programu prvního soutěžního dne.

Mezi 38 muži a 35 ženami se kromě specialistů na tuto disciplínu objevila řada závodníků známých z obtížnosti, jako např. Mina Markovič, Barbara Bacher, Magnus Midtboe či Domen Škofic, kteří zde bojovali o body do kombinace.


Mezi ženami se sedmnáctileté Andree Pokorné, pro niž to bylo první mistrovství světa dospělých, nepodařilo postoupit do vyřazovacích bojů, když s časem 16,59s skončila 33. Andrea umí standardní cestu lézt podstatně rychleji, ale své udělala jak nervozita, tak nedostatečně rozlezené nové lezečky.
Premiérovým mistrovstvím světa byl tento závod i pro Petra Buriana. Ani on se neubránil nervozitě a nepřiblížil se svému maximu, čas 9,18s stačil na 31. a tedy nepostupové místo.

A. Pokorná, P. Burian a L. Hroza v kvalifikačních cestách

Zkušeným matadorem mezinárodních závodů je naopak Libor Hroza ml. Ten nejprve v oficiálním tréninku zalezl nejrychlejší čas dne, první pokus v kvalifikaci mu ale nevyšel, když chyboval těsně před koncem cesty. Bylo jasné, že čas 7,22s na postup stačit nebude, Libor se tím ale nenechal rozhodit, druhou kvalifikaci zalezl s přehledem za 6,10s a bez problémů postoupil do pátečních vyřazovacích bojů z 2. místa za Ukrajincem Boldyrevem.
 
Tomáš Binter

 

fotografie Tomáš Binter


AKTUALIZACE - nový časový rozvrh semifinále obtížnosti, on-line přenosy, fotky

 

Došlo k úpravě v rozvrhu závodů, a tedy i v časech on-line přenosů na webu IFSC:

12.9. pátek v 19:20: SPEED finále

13.9. sobota v 10:15: LEAD semifinále

13.9. sobota v 16:45: PARACLIMBING finále

14.9. neděle v 18:15: LEAD finále

 

Přinášíme fotografie ze včerejšího slavnostního zahájení Mistrovství světa:

Autorem fotografií je Tomáš Binter ml., který nám přislíbil i další fotky z průběhu MS, takže se můžete těšit.

 

R. Plevková, sekretariát


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve španělském Gijónu bude dnes ve 20 hodin slavnostně zahájeno Mistrovství světa v lezení na obtížnost a rychlost, které potrvá až do neděle 14. 9.

 

V úterý jsou na programu kvalifikace obou kategorií v lezení na rychlost, ve středu mají svou kvalifikaci muži v obtížnosti, čtvrtek patří kvalifikaci paraclimbingu, v pátek je nejprve kvalifikace žen v obtížnosti, po níž následují vyřazovací boje obou kategorií v rychlosti, v sobotu jsou z pohledu české účasti podstatná semifinále obou kategorií v obtížnosti, v neděli je pak finále v obtížnosti opět pro muže i ženy.


Českou republiku budou reprezentovat v lezení na obtížnost Adam Ondra, Jan Jeliga, Tomáš Binter ml., Martin Jech, Iva Vejmolová, Edita Vopatová a Eliška Vlčková, v lezení na rychlost pak Libor Hroza ml., Petr Burian a Andrea Pokorná.
 
O vývoji MS z hlediska české účasti budeme průběžně informovat v článcích i na facebooku ČHS.
 
Webové přenosy bude možné sledovat na hlavní straně webu IFSC z těchto událostí:

- pátek 19:30 - 21 hodin: finále v rychlosti muži a ženy

- sobota 10:30 - 13 hodin: semifinále obtížnosti muži a ženy

- sobota 17 - 21 hodin: finále paraclimbing muži a ženy

- neděle 18:30 - 20:30 hodin: finále obtížnosti muži a ženy

  

Tomáš Binter