ČPM Příbor - rychlost z pohledu hlavního rozhodčího

30. 06. 2011 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (4)

Příbor 17-18. června 2011 z pohledu hlavního rozhodčího

Co se asi vybaví, když se řekne: „budou závody v lezení na rychlost v Příboře.“ Pro mě to jsou hlavně rozmary počasí. Je to šestý rok, co se zde na přelomu května a června konají závody v lezení na rychlost mládeže. Za tu dobu jsme zde zažili snad všechno možné. Od šílené zimy, přes příjemné teplo až k sluníčku a vedru. Letošní rok sliboval podle stoletého kalendáře bouřky a přeháňky. Nevím, čím se platí tam nahoře, ale po oba dva dny nás všechny mraky obcházely a pršet začalo až po závodech. A tak i letos mohly všechny tři závody proběhnout až do konce.

V pátek večer bylo první kolo závodu, po prezenci se ustálil počet závodníků na pěkných 53 závodnících. Cesty letos byly pěkné, velmi rytmické a vylezli je opravdu i ti nejmenší. Po kvalifikaci bylo jasno o postupujících a za záře reflektorů již probíhal páteční pavouk. V jednotlivých kategoriích vyhráli: v nejmladší kategorii D (do 11. let) Hana Křížová a Kryštov Pacejka, v kategorii C pak Kateřina Bělková a Adam Smiga, v kategorii B naši letos velmi úspěšní reprezentanti Petra Vojířová a Jan Kříž a v kategorii A Anna Wágnerová a Michal Štěpánek.

Co je na závodech v Příboře rovněž pěkné je „teambuilding“, kdy díky „dvoudennosti“ závodů, je bohatý večerní program. Letos se grilovalo a maso bylo opravdu výborné. Druhý den ráno závodníci dostali snídani v podobě koblih a po prezenci začalo druhé kolo poháru. Počasí bylo hodně aprílové, kdy chvíli svítilo sluníčko, a chvílemi padaly kapky vody. Samotný déšť nás však obcházel. Děti bojovaly přesto statečně a střídaly pobyt na stěně i s pobytem v bazénu. Což vyžadovalo i trochu otužilosti. Jak to dopadlo v sobotu? Mírně jinak než o den dříve - v nejmladší kategorii stejně jako v pátek zvítězili Hana Křížová a Kryštov Pacejka, v kategorii C v chlapcích opět obhájil vítězství Adam Smiga, v dívkách C byla tentokrát nejrychlejší Terezie Laubrová. V kategorii B to byla "nuda" - výsledek stejný jako v pátek - první Petru Vojířová a Jan Křiž. V nejstarší kategorii A zvítězila "opět" Anna Wágnerová, ale v chlapcích A byl první Jaroslav Vystavěl.

Tady by se čekal konec článku, ale chyba. Během sobotního pavouku se otevřela prezence i hlavního závodu Příborský zvon 2011. Jedná se o závod rodičů a trenérů, kdy závodníci se neregistrují sami, ale hlásí je převážně jejich děti či svěřenci. V tomto závodě se na prvním místě umístil Víťa Kříž v mužské kategorii před domácím Dobiášem Jardou a břeclavským Stano Gajdošem. V ženské kategorii byl letos rekordní počet šesti závodnic a první místo získala Míša Zbořilová před opět domácí Kristýnou Burgárovou a na třetím místě skončila Petra Adamovská. Ta na otázku, jak je spokojená se svým výkonem, prohlásila: „Někdy je dobré si vyzkoušet to co děti. Pak aspoň ví, jak se cítí, když na ně voláme, ať se snaží líp.“

Zatímco se vyhlašovaly výsledky všech tří závodů, celým koupalištěm se nesla vůně výborného kotlíkového guláše, který již tradičně na ohni vaří místní majitel koupaliště. I letos byl výborný.

Ceny se rozdaly a ti co nejeli domů a zůstali, nakonec zmokli a pokud to pořád nevzdali, tak si třeba zalezli v neděli na Štramberku, ale to už je zase jiný příběh.

Lumír Návrat
komise soutěžního lezení mládeže