Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Členové SCM závodili v Budapešti a trénovali v Brně

Členové SCM závodili v Budapešti a trénovali v Brně
17. 06. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Naše mladé talenty zapojené do Sportovních středisek mládeže (SCM) čekaly o víkendu 10.-12. června hned 2 akce, a to mezinárodní závod v Budapešti a trénink na Hangáru Brno.

Účastníci závodu v Budapešti

Většina členů SCM se zúčastnila mezinárodního závodu Central European Youth Competition v Budapešti. Česko reprezentovalo celkem 14 závodníků v kategoriích U14 a U16 (B) a nevedlo se jim vůbec špatně! V konkurenci závodníků ze Slovinska, Rumunska, Slovenska, Srbska a domácího Maďarska se jim povedlo vybojovat hned několik medailí. V sobotním závodním dni se po čtyřech kvalifikačních cestách probojovali do finále téměř všichni závodníci U16. Ve finále pak jako jediný ze všech závodníků topoval Lukáš Uherec, který si tak zajistil suverénní první místo, a to i přesto, že závodil v o rok starší kategorii. Dalším, kdo vystoupil na stupně vítězů byl Vašek Jaroš, který skončil dva kroky od topového chytu a zajistil si tak 3. místo. Těsně za nimi pak skončili Lukáš Trávníček (4), Darius Naimji (6.), Jonáš Švajcar (8.) a Lukáš Ďurech (10.) z celkového počtu 20 závodníků v kategorii. V dívčí kategorii U16 se účastnila pouze Amálka Zapletalová, která se po perfektně zalezené kvalifikaci propadla ve finále, kde o celkovém umístění rozhodoval jeden krok, na 6. místo z celkového počtu 15 závodnic. V neděli soutěžili na šesti závodních cestách závodníci kategorie U14. U chlapců bojoval Jarda Ambroz celou dobu o 1. místo, kdy rozhodla až chyba v nejtěžší cestě, kde ho přelezlo několik závodníků. V konečném pořadí skončil nakonec druhý a za ním šestý další náš závodník Filip Lebloch. U dívek to bylo podobně dramatické, ale perfektně lezoucí Nikola Barošová nakonec uhájila první příčku. Na 3. místě skončila po všech cestách Sára Capandová, kde opět rozhodovalo pořadí v nejtěžší cestě z kvalifikace. Této kategorie se účastnili ještě další dvě závodnice Mia Migalová (6.) a Alice Šindlarová (13.) v konkurenci celkem 19 závodnic.

 

Pro členy SCM, kteří se nemohli zúčastnit víkendových závodů v Budapešti, se pak v neděli 12. června se uskutečnil další SCM trénink na lezecké stěně Hangár v Brně. Komorní sestava ve složení Viki Konečná, Adam Bernard a Marek Šoukal trénovala pod vedením trenéra Tomáše Sychy. Po společné rozcvičce následovalo individuální rozlezení a pár slov k taktice výběru boulderů a způsobu jejich zapisování do společné tabulky, tak, jako na dřívějších trénincích. Snaha byla, aby v dopolední části byly zastoupeny všechny typy bouldrů, se kterými se závodník může setkat, profily převislé i položené, i jejich vhodné kombinování z hlediska rozvržení sil v tréninku, případně závodu. Po menší polední pauze trénink pokračoval se Světlanou Hrachovinovou z Fyzio Gym Cooper, tentokrát se zaměřením na dolní končetiny, správné nastavení kyčlí, kolen a chodidel v základních pohybových vzorech i při lezeckém pohybu. Vše bylo prezentováno zábavnou formou ve dvojicích. Z celého cvičení je pořízena videonahrávka, která je k dispozici i pro závodníky, kteří byli v Budapešti. V kratší odpolední fázi se následně snažili dolézt pár restů z dopoledne a pozkoušet i rychlé přelezy boulderů na své OS/Flash úrovni. Závěrečných 15 minut bylo věnováno kompenzačním a dechovým cvičením.

 


T. Sycha a D. Migal, trenéři SCM