Český horolezecký svaz

Český pohár v lezení na obtížnost ve Zlíně

19. 04. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (5)

Vertikon Open 12 – Český a Slovenský pohár dospělých v lezení na obtížnost

V sobotu 14. 4. se v lezeckém centru Vertikon-Singing rock ve Zlíně konal závod Českého a Slovenského poháru dospělých ve sportovním lezení na obtížnost s názvem Vertikon open 12, který byl zároveň nominací do reprezentace pro  světový pohár 2012. Závod, zařazený do seriálu pohárových závodů, jejichž organizátory jsou Český horolezecký svaz a James, pořádal Vertikon-Singing rock a jednalo se historicky o první závod Českého poháru ve Zlínském kraji. Zlínský kraj také nad závodem převzal záštitu.

Celkově se závodu zúčastnilo 21 mužů a 11 žen, přičemž ze Slovenska přijelo bohužel jen 5 lezců.
Závodilo se na sportovních profilech o délce 22 m s převislostí  9 m a cesty byly připraveny během dvou dní zkušeným stavěčským duem – Kristýnou Ondrovou a Alešem Kalou Eichmaierem.

V 10:30 byly kvalifikační cesty předlezeny a mohlo se začít bojovat. Kvalifikace žen  proběhla na cestách v obtížnosti  8- UIAA  a  8+ UIAA,   muži topovali a padali v  8+UIAA  a 8+/9-UIAA. Do finále postoupilo 8 nejlepších žen a 12 borců z ČR a vzhledem k nízké účasti slovenských lezců všichni zúčastnění za Slovenskou republiku – 3 muži a 2 závodnice v kategorii ženy.

Ženské finále přitvrdilo na  9+/10- UIAA,  kde se za pěkné divácké kulisy  dostala nejvýše Andrea Pavlincová, která skončila až ve výlezu ze stropového převisu 4 chyty pod topem. Druhá skončila o dva chyty níže Tereza Svobodová a třetí Karolína Nevělíková.  Ze Slovenské dvojice lezkyň zvítězila nad mladičkou Ninou Kovaříkovou Zuzana Štefanská.

Z dvanáctky postupujících mužů si do finále za 10- UIAA  přineslo 5 borců dvojtop z kvalifikace, takže se schylovalo na velkou bitvu. V té nakonec obstál nejlépe Tomáš Binter, kterému o kousíček unikl top, před zkušeným Michalem Rožkem a Zdeňkem Ustohalem, kteří ve finále zalezli stejně, ale Zdeňkovi se nevydařila druhá kvalifikace.

Vyhlášení výsledků proběhlo v 19:00 a poté pokračoval doprovodný program jehož perličkou bylo vystoupení slacklinerů z EQB teamu (Anči Kanči, Dannyho, Lukáše a Peeta), kteří předvedli to nejlepší co je u nás na highlině a gibbonovi k vidění.

Doufáme, že se závod líbil jak divákům tak závodníkům.
Na závěr velké poděkování všem, kteří se na organizaci podíleli. Byli to:  Luba, Cvalda, Kmoch, Katka, Luben, Dála, Pavel, Paja, Alfonz, Ola, Daroza, Tomíno, Filda, Honynek, Radmil. Speciální dík patří hlavnímu rozhodčímu Tomovi Binterovi st., který nás zasvětil do problematiky soutěžního lezení a taky vydatně pomohl s organizací, a stavěčům Kristýně s Alešem za super cesty.
Děkujeme všem sponzorům, kteří závod podpořili: Zlínský Kraj, ČHS, James, Singing rock, Tendon, Radegast, Aix, Hudy, Kofola, Amuerte, SP sport Zlín, Restday, Nutrend a mediálním partnerům: Hucot, Kiss rádio publikum, In Zlín.

Výsledky ČP - ženy (kompletní výsledky jsou v rubrice Přehled závodů ČR 2012.