Český pohár mládeže v lezení na obtížnost U14

22. 10. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

ZÁVODY O LANŠKROUNSKOU KORUNU OSLAVILY JUBILEUM

Český pohár mládeže v lezení na obtížnost U14, sobota 20. října

Za dva roky touhle dobou budeme už několik měsíců znát prvního olympijského vítěze v nové disciplíně sportovní lezení, která se představí v roce 2020 na hrách v Tokiu. Jestli lezení trvale zůstane olympijským sportem, uvidíme teprve po japonské zkušenosti. Bylo by škoda, pokud ne, protože existuje reálná šance, že na bednu dosáhne v současnosti nejlepší lezec světa Brňan Adam Ondra. A je možné, že ho jednou budou následovat další talentovaní sportovci z Čech, protože tento sport se u nás těší dlouhodobě velké oblibě.

Cesta k budoucím úspěchům je trnitá a vede přes stovky hodin práce s dětmi na všech úrovních. Výsledky pak nejlépe porovnají závody.

Ty poslední se u lezeckého "potěru" konaly v Lanškrouně a už deset let nesou název O lanškrounskou korunu. Celkem 88 sportovců tří věkových kategorií se sešlo na Českém poháru mládeže U14 tuto sobotu v tělocvičně ZŠ A. Jiráska. Domácí horolezci nejdříve sundali několik set chytů starých cest, které vydrbali, tak aby se daly použít znovu a stavěč s evropským renomé Honza Šolc z nich spolu s kolegou nastavěli kvalifikační a finálové cesty.

Lanškroun

K vidění bylo leccos, jak dokládají fotografie, ale vynikající výkon předvedl především Adam Adamovský, který vyhrál kategorii U14 rozdílem třídy, když všechny čtyři cesty topoval. Sympatický kluk leze často venku na skalách a je to na jeho výkonnosti hodně patrné. "Nejraději to mám ve Slovinsku v Ospu nebo v Německu ve Frankenjuře. Nejvíce si cením přelezu cesty s obtížností 8B," pochlubil se Adam svým letošním maximem.

Lanškroun Lanškroun Lanškroun Lanškroun Lanškroun

Podobně úspěšně si s finálovou cestou poradila také Karolína Gendová z Ostravy, když se ve stejné věkové kategorii i cestě dokázala popasovat i se stropem. Veliké drama až do finále předváděl také Jaroslav Šikula s Honzou Štípkem v U12. V poslední kvalifikační cestě dokázal Honza překonat nejen Jardu, ale snad i fyzikální zákony. Mrštným skokem přelstil místo obtížné i pro o hlavu vyšší lezce a boj dotáhl do topu. Ve finále znovu bojoval hodně se svou výškou, ale ač se mu do přešahu připletlo lano, na celkové prvenství to stačilo.

Lanškroun Lanškroun Lanškroun Lanškroun

"Vždycky jsem na konci rád, že se nikomu nic nestalo a závody proběhly tak, aby byli všichni spokojení. Cením si i party lidí, kteří se okolo nich točí. Každý ví, co má dělat a tím méně práce mám já," přiznal na závěr Jirka Černohous, ředitel závodu. Pořadatelé touto cestou děkují Městu Lanškroun, Pardubickému kraji, Českému horolezeckému svazu a firmám SCHOT, FORTELL, VANKO CZ, AIX, CAMP, TENDON, SPORTBART, MOVE HOLDS, REM Technik za finanční či materiální podporu.

Lanškroun Lanškroun Lanškroun Lanškroun Lanškroun

Do konce roku jsou v plánu ještě dva závody. Trutnovský proběhne 17. 11. a závěrečný závod seriálu přivítá Jeseník 1. 12. na fungl nové stěně.

František Teichmann, foto autor