Boulderová stěna na plovoucím pontonu - 3. kolo Rock Point ČP v boulderingu

16. 09. 2019 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Sobotní finále 3. kola Rock Point Českého poháru v boulderingu, ČEZ Riverside Boulder Contest, ovládli ve zcela ojedinělé atmosféře Martin Stráník v kategorii mužů a teprve šestnáctiletá Eliška Bulenová v kategorii žen.

_DSC1002

„Mně se líbilo, že kolem chodilo dost lidí a na lezení se podívali i ti, kteří o něm moc nevědí. I ta Vltava kolem byla super, scenérie s Pražským hradem a tak,“ pochvalovala si Eliška Bulenová a Martin Stráník coby vedoucí muž poháru ji doplnil: „Závodilo se opravdu v jedinečném prostředí a dorazilo dost lidí, takže i z hlediska divácké atmosféry to bylo moc příjemné.“

Koncept umístění lezecké stěny na plovoucím pontonu na Vltavě je zcela jedinečný a minimálně v rámci České republiky byl v zázemí Kayak Beach Baru použit poprvé. „Je to fajn i právě kvůli tomu, že na taková místa dorazí lidé, kteří běžně nepřijdou s lezením do kontaktu,“ uvažoval Stráník. „Zprvu jsem se bála, že se to bude kývat, ale nekývalo se to vůbec,“ usmívala se Bulenová. „Bouldery byly dobře rozřazené.“

Finále žen mělo velmi napínavé rozuzlení, neboť Eliška Bulenová měla po finálovém kole stejný výsledek s Eliškou Adamovskou (stejný počet topů i zón na pokusy), a proto se přistoupilo k uplatnění relativně nového pravidla IFSC, kdy mezi stejnými výsledky u nejlepších závodníků ve finále rozhoduje počet pokusů, které potřebovali na zdolání jednotlivých boulderů.

Obě dívky shodně vylezly tři bouldery ze čtyř. Eliška Bulenová zdolala jeden boulder na první pokus, jeden na druhý pokus a jeden na pokus čtvrtý, kdežto Eliška Adamovská jeden boulder na první pokus a dva bouldery na pokus třetí.

Na druhém místě se umístili Štěpán Volf a Eliška Adamovská a třetí příčku obsadili Vojtěch Trojan a Michaela Smetanová.

výsledky muži

výsledky ženy

_DSC1277

_DSC1286 _DSC2150 _DSC2157 _DSC2162

Finálová kola sobotních závodů byla vysílána online, záznamy z finále

mužů a žen najdete na tomto odkazu.

Závod natáčela také Česká televize, která uvede zkrácený komentovaný záznam v premiéře na ČT Sport 19.9. od 19 hodin.

V rámci závodů dospělých závodily i mládežnické kategorie juniorů (J), mládeže do 18 let (A) a mládeže do 16 let (B). Na prvních příčkách se umístili Šimon Potůček a Eliška Adamovská (J), Lukáš Doleček a Eliška Bulenová (A), Patrik Mikuláš a Markéta Janošová (B).

výsledky chlapci J, A, B

výsledky dívky J, A, B

V neděli závody pokračovaly kláním mládežnických kategorií U14, U12 a U10 v rámci Českého poháru mládeže U14..

Nejvýše na stupních vítězů v kategorii U14 stanuli Lukáš Mokroluský a Anastasiia Kobets (UKR).

V kategorii U12 to byli Lukáš Uherec a Malgorzata Kurek (POL).

A v nejmladší zde závodící kategorii U10 Dan Školař a Adéla Bodanská.

Kompletní výsledky U14 chlapci/dívky.

_DSC0948 _DSC0965 _DSC0977 _DSC1045

_DSC1069 _DSC1077 _DSC1128 _DSC1142 _DSC1204

_DSC1156 _DSC1183 _DSC1201 _DSC1267

Autorem fotek jsou P. Piechowitz a P. Resch

Zveme všechny zájemce o bouldering na další závod. Tentokrát bude dějištěm atraktivní lokalita pražské náplavky a změřit své síly přijedou i nejlepší čeští lezci. Třetí kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu - ČEZ Riverside Boulder Contest - proběhne o nadcházejícím víkendu 14. - 15.9. V sobotu závodí dospělí a mládež v kategoriích A, B a junioři, v neděli pak děti v kategoriích U14, U12 a U10.

Plakátek

Závodní stěna bude umístěna v blízkosti železničního mostu na Výtoni přímo na plovoucím pontonu na hladině Vltavy. O kvalitu boulderů se postarají osvědčení stavěči Vilda Chejn, Jan Šolc a Martin Jech. Závodníci polezou na zbrusu nové stěně i nových chytech, které zajistil Český horolezecký svaz. Stěna je dlouhá 20 metrů a vysoká 4,5 metru. Zázemí celé akci poskytne multifunkční sportovní plavidlo Kayak Beach Bar.

„Koncept umístění lezecké stěny na plovoucím pontonu na Vltavě je zcela jedinečný a minimálně v rámci České republiky nebyl dosud nikde použit,“ říká Martin Kráčalík ze spolupořádající agentury Seven Days. „Věříme, že závody budou velkým zážitkem nejen pro diváky, ale i samotné závodníky, a že to bude na jejich výkonech znát.“ Organizátorem závodů je Český horolezecký svaz.

Sobotní finále žen a mužů budeme přenášet on-line.

Vznikne také komentovaný záznam pro ČT Sport.

První kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu se konalo v Jeseníku, druhé pak ve slovenské Žilině. V čele průběžného pořadí mezi muži je Martin Stráník, vicemistr světa z roku 2007. Ženám zatím vévodí teprve osmnáctiletá Eliška Adamovská, která si z letošního mistrovství světa juniorů přivezla 4. místo v lezení na obtížnost.

Pro fanoušky lezení je připraven i bohatý doprovodný program. Těšit se mohou třeba na cvičnou lezeckou stěnu, kterou je provedou zkušení instruktoři. Naplánovaná jsou také akrobatická vystoupení na šálách Arte Levite, dále ukázky šplhu na laně či workshopy a vystoupení parkouristů z klubu Parkour Ládví.

Díky „Oranžovým kolům Nadace ČEZ“ pak mohou návštěvníci pomoci těm, kteří to potřebují. Tentokrát se jedná o patnáctiletou Zuzanu, která trpí Aspergerovým syndromem a čeká na svého asistenčního psa. Toho jí poskytne organizace HELPPES – Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s. HELPPES díky speciálně vyvičeným psům pomáhá lidem s nejrůznějšími druhy handicapů k soběstačnosti a jejich začlenění zpět do aktivního života.

Sportovní program:

Sobota 14. 9. 2019
závody kategorií A, B a juniorů, kvalifikace dospělých
16:45 – 18:15       finále ženy
19:15 – 21:15        finále muži
21:30                   vyhlášení výsledků dospělých

Neděle 15. 9. 2019
        závod dívky a chlapci U10
11:15 – 13:45        závod dívky a chlapci U12
14:30 – 17:00       závod dívky a chlapci U14

Více najdete ZDE.

Generálním partnerem celé série závodů Rock Point Český pohár v boulderingu je značkaRock Point