Antidoping v Česku pokulhával, nyní přichází změna!

08. 06. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Již před pár měsíci proběhla v médiích zpráva o nedostatečně nastaveném systému dřívějšího rozhodování dopingových sporů v České republice a o nutnosti přenastavení tohoto systému tak, aby byl v souladu s mezinárodními pravidly a stanovisky Světové antidopingové agentury – WADA. V tomto článku bychom vás rádi seznámili s kroky, které Antidopingový výbor České republiky (ADV) podniká za účelem nápravy.

123

Světová antidopingová agentura (WADA) provedla v listopadu 2021 audit činnosti ADV a odhalila 42 pochybení, kterými jsou například neplnění povinnosti provádět mimosoutěžní kontroly registrovaných sportovců alespoň třikrát ročně, nedodržování lhůty na odeslání odebraných vzorků do akreditované laboratoře, předčasné oznamování jmen sportovců vybraných k otestování či nedostatečná kontrola míst pobytu, která mají sportovci povinnost hlásit pro případnou dopingovou kontrolu, nedůsledné řešení případů porušení této povinnosti a další.

Jsme jedinou zemí v Evropě, kde stále platí, že o přestupcích v první fázi rozhodují jednotlivé disciplinární komise sportovních svazů. Cílem je ale transparentní a nezávislé rozhodování kauz, které rozhodování na úrovni svazů objektivnost nezajišťuje.

Od 1. ledna 2022 byla zrušena Arbitrážní komise a došlo ke zřízení Národního rozhodčího soudu pro sport (NRSPS). Orgán je zřízen Národní sportovní agenturou (NSA), tedy mimo ADV. Soud bude jednotlivé kauzy rozhodovat v tříčlenných rozhodčích senátech a předsedat mu bude pětičlenné předsednictvo jmenované předsedou NSA.

Jedním z kroků nápravy je informační kampaň ADV. Účelem kampaně je, aby se informace co nejdříve dostala k co největšímu počtu sportovců. Kromě vzdělávání sportovců pod národními svazy, je jedním z prvních kroků kampaně pozvánka pro všechny zájemce na tematický webinář Novinky na Seznamu zakázaných látek a metod pro rok 2022. Webinář vedený MUDr. Tomášem Brožsem se uskuteční 15. 6. v čase 18 - 19 hod a je určen všem sportovcům zařazeným v registru pro testování a všem reprezentantům národní i mezinárodní úrovně, dále trenérům, fyzioterapeutům i rodičům mladých sportovců. Dozví se v něm, co je v seznamu zakázaných látek, jaké změny v něm pro aktuální rok proběhly a na co si dát pozor. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím tohoto registračního formuláře.

Sportovci jsou zodpovědní za jakoukoli zakázanou látku, která se nachází v jejich těle, bez ohledu na to, jak se do něj dostala a zda měl či neměl úmysl podvádět. Sportovci na mezinárodní úrovni pod sportovními svazy jsou vzděláváni v oblasti dopingu a zakázaných látek přednáškami zřizovanými ADV a právě prevence je jednou z podmínek antidopingu.

ADV uvedl na svých stránkách nové kurzy na platformě ADEL nově také v českém jazyce. Dostupné jsou nyní tyto kurzy:

• ADEL pro sportovce národní úrovně - Kurz pro sportovce národní úrovně je určený všem sportovcům, kteří se účastní soutěží na národní úrovni. Kurz obsahuje praktické informace, které by měli sportovci dané úrovně znát. Přestože kurz není povinný, jeho splnění vřele doporučujeme.
  • ADEL pro sportovce mezinárodní úrovně  - Kurz pro sportovce mezinárodní úrovně je určen všem sportovním reprezentantům, kteří se účastní soutěží na mezinárodní úrovni a kteří se nemohli z nějakého důvodu účastnit povinného online webináře, který proběhl v květnu.

Splněním kurzu a závěrečného kvízu získají sportovci certifikát, který je vyžadován pro účast na mezinárodních soutěžích

Pokud byste měli jakékoliv dotazy na tématiku léků, AVD nově zřídil email, kde můžete diskutovat nejasnosti: leky@antidoping.cz

O změnách v oblasti rozhodování ve věcech dopingu a dalších záležitostech vás budeme opakovaně informovat.

I. Palasová, ČHS