Akademické mistrovství světa Bratislava 2018 – titul a finále pro ČR

25. 06. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Slovenská Bratislava hostila ve dnech 19. – 23. 6. Akademické mistrovství světa v soutěžním lezení. Osmičlenná česká výprava navázala na letošní vítězné tažení české mládežnické reprezentace, když zde vybojovala titul akademického mistra světa a dosáhla i dalších výborných výsledků.

AMS

Titul akademického mistra světa zajistil českým barvám Jan Kříž v lezení na rychlost, když zúročil kvalitní přípravu a potvrdil tak letošní vynikající formu.  Honza prošel soutěží bez zaváhání, z kvalifikace postoupil s nejrychlejším časem a ve vyřazovacích bojích nekompromisně eliminoval všechny soupeře. Ve finále pak zvítězil nad Ukrajincem Pavlenkem, který byl v roce 2017 juniorským vicemistrem Evropy a v závodě Světového poháru vybojoval bronzovou medaili. Soutěž v lezení na rychlost byla na AMS velmi kvalitní, mj. zde startoval i úřadující mistr světa a Evropy Marcin Dzienski z Polska, který obsadil 6. místo.

Soutěže v boulderingu a lezení na obtížnost byly uspořádány na rozdíl od posledního AMS v nepříliš šťastném formátu, který nemá v závodech IFSC obdoby, když se obě tyto disciplíny lezly bez semifinále a do finále tak přímo z kvalifikace postupovalo pouze 6 závodníků v boulderingu a 8 závodníků v lezení na obtížnost.  Při účasti kolem 50 lezců v každé kategorii to znamenalo, že jakákoli chyba či uklouznutí v kvalifikaci způsobila konec nadějím.

S touto situací se skvěle vyrovnal Jan Jeliga v boulderingu, když dokázal postoupit z kvalifikace ze 6. pozice a ve finále si ještě o místo polepšil na vynikající 5. příčku. Je to úspěch o to cennější, že do finále nepostoupil např. Němec Averdunk, který už v roce 2015 obsadil 7. místo v závodě SP v Mnichově a ve finále za Honzou zůstal i mistr Asie v boulderingu a semifinalista řady závodů SP v lezení na obtížnost Japonec Sinichiro Nomura.

Letošní sérii českých závodníků, kteří končí v mezinárodních závodech první pod čarou postupu, naopak rozšířila v lezení na obtížnost Iva Vejmolová. Té v kvalifikaci č. 2, v níž začínala, uklouzla pata ve chvíli, kdy přidávala druhou ruku do dvojchytu, což znamenalo pád a 14. pozici v cestě. Ve své druhé cestě podala Iva vynikající výkon a s převahou topovala stejně jako dalších 8 lezkyň. To Ivě vyneslo celkově výbornou, ale smolnou - protože první nepostupovou, 9. příčku.

Solidní úroveň mají i výsledky dalších českých reprezentantů v lezení na obtížnost: Martin Jech obsadil mezi 54 závodníky 20. místo, když mu naději na boj o finále vzal nezvládnutý skok v první kvalifikační cestě, v němž spadlo 15 lezců. Mezi 47 ženami pak Andrea Pokorná skončila na 25., Tereza Svobodová na 28. a Veronika Scheuerová na 30. pozici, když každá z českých závodnic výrazně chybovala v jedné z kvalifikačních cest.

Andrea Pokorná startovala ve všech třech disciplínách – v boulderingu jí patří dělená 38. a v lezení na rychlost 28. příčka. Mezi 31 účastnicemi započítávanými do hodnocení kombinace to pro Andreu znamenalo 23. místo.

Oficiálním koučem české akademické reprezentace byl David Urbášek, kterému tímto děkujeme za výborně odvedenou práci. Účast české reprezentace na AMS hradila a na organizačním zajištění spolupracovala Česká asociace univerzitního sportu, jíž rovněž patří velký dík.