Adam Ondra vítězem SP v Kranji

18. 11. 2014 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 15. - 16. 11. se ve slovinském Kranji uskutečnil poslední letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost. Český reprezentant Adam Ondra zde dosáhl vynikajícího úspěchu, když vybojoval zlatou medaili a v celkovém hodnocení letošního Světového poháru mu patří 3. příčka.

Závod začal v sobotu ráno kvalifikací mužů, v níž se představilo 56 lezců, mezi nimiž byli čtyři čeští reprezentanti.
Adam Ondra bez problémů topoval obě kvalifikační cesty stejně jako Kanaďan McColl a Francouz Desgranges a do večerního semifinále postoupil z děleného 1. - 3. místa.

Tomáš Binter ml. si tři týdny před závodem utrhl šlachové poutko na prsteníčku, ale i přes toto omezení se rozhodl startovat. K dovršení smůly první kvalifikační cestu zahajoval, což je při systému flash nevýhodou, ale přes bolest i nemožnost poučit se od ostatních závodníků dolezl poměrně vysoko a zastavil ho až dynamický krok po výlezu ze stropu, v cestě tak obsadil dělené 32. - 36 místo. Ve druhé kvalifikační cestě už se projevil tréninkový deficit a Binter nedotáhl dlouhý přesah ve stropě, v cestě obsadil dělenou 41. - 49. pozici, což celkově znamenalo dělené 39. - 40. místo.

Pro Romana Kučeru znamenal start v Kranji premiéru ve Světovém poháru. V první kvalifikační cestě bohužel zaplatil nováčkovskou daň, když ho zaskočily technické obtíže ve spodní pasáži a cesty na této úrovni chyby příliš neodpouštějí - Roman v této cestě skončil 55. Nenechal se tím ale deprimovat, druhou silovější cestu lezl výborně, ve stropě ještě dokázal dotáhnou již zmíněný dlouhý přesah a vybojoval v této cestě dělenou 33. - 40. pozici, což mu celkově vyneslo 47. místo.

Junior Martin Jech lezl jako první kvalifikační cestu č. 2, vlétl do ní velmi dravě, ale při výlezu do stropu nenašel dostatečně rychle stup proti oblému chytu, což znamenalo pád a dělené 51. - 52. místo v cestě. Ve snaze zlepšit své umístění uspěchal pak v kvalifikační cestě č. 1. řešení technické pasáže, která před ním zastavila Romana Kučeru, ale dokázal si připsat navíc +, což znamenalo 53. - 54. místo v cestě a celkově 53. příčku.

V sobotu odpoledne pak byla na programu kvalifikace žen, kde se mezi 42 závodnicemi představily i dvě české lezkyně. Nutno dodat, že ač bylo startovní pole slabší početně, nebylo v něm slabých závodnic, všechny účastnice měly na svém kontě kvalitní výsledky z mezinárodních závodů.

Iva Vejmolová lezla jako svou první cestu kvalifikaci č. 2, která byla velmi silová, a vedla si v ní výborně. Ve všech bouldrových místech kromě síly prezentovala i technickou vyspělost, bohužel v dlouhém kroku z dírky ve stropě si zranila prst, což jí znemožnilo krok dotáhnout. I tak ale 27. - 29. místo v cestě stále dávalo šanci na semifinále, otázkou však bylo, zda jí zranění umožní v závodě pokračovat. Iva se rozhodla přes bolest do cesty nastoupit, i zde podala výborný výkon a zastavil ji až dynamický krok, který přece jen zvýhodňoval lezkyně vyšších postav. Iva Vejmolová v této cestě obsadila 27. - 32. pozici, což v celkovém hodnocení znamenalo dělenou 31. - 32. příčku. Doufejme, že zranění prstu nebude vážné a Iva se bude moci co nejdříve vrátit k lezení.

Šestnáctiletá Eliška Vlčková, která letos absolvovala svou první sezónu mezi dospělými, chtěla v Kranji potvrdit dobrou formu, na niž ukazovaly výsledky z posledních tréninků. Nervozita jí ale bohužel doslova svázala nohy, takže nenašla jejich správnou pozici v rozhodujících místech obou kvalifikačních cest, což znamenalo celkové 41. místo. Přestože Eliška Vlčková zalezla hluboko pod své aktuální možnosti, porazila svou italskou vrstevnici Evu Scroccaro, několikanásobnou medailistku závodů Evropského poháru mládeže.

Sobotní večer byl vyhrazen semifinálovým bojům. Adam Ondra se s nástrahami semifinálové cesty vyrovnal skvěle a vybojoval postup z první pozice, když v rozhodujícím místě zvolil na rozdíl od soupeřů, kteří se snažili vyměnit ruce ve špatném chytu, supersilový fix ze spodní ruky.

V nedělním finále pak Adam Ondra dominoval, cestu skvěle přečetl, lezl jistě a s velkou fyzickou převahou, před klíčovými místy dokázal výborně sklepat a v závěrečné pasáži stačil ještě vybídnout diváky k povzbuzování. Druhý Kanaďan Sean McColl za ním zaostal o více než 6 kroků, třetí skončil Japonec Sachi Amma.

Závod byl zároveň bojem o celkovou druhou příčku v pořadí letošního Světového poháru v lezení na obtížnost. Ta nakonec českému reprezentantovi těsně unikla, protože za vítězným Rakušanem Jakobem Schubertem skončil díky druhému místu z tohoto závodu Kanaďan Sean McColl a Adam Ondra tak obsadil třetí pozici.

Mezi ženami zvítězila domácí lezkyně Mina Markovič před Korejkou Jain Kim a Japonkou Akiyo Noguchi.

Celkovou vítězkou Světového poháru v lezení na obtížnost se stala Jain Kim před Minou Markovič a Rakušankou Magdalenou Röck.

Tomáš Binter

fotografie Tomáš Binter ml.