Adam Ondra stříbrný na SP v Kranji

18. 11. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení

O víkendu 16. - 17. 11. se ve slovinském Kranji uskutečnil poslední závod letošního Světového poháru v lezení na obtížnost. Závodu se zúčastnilo v obou kategoriích i 6 českých reprezentantů v čele s Adamem Ondrou, který vybojoval vynikající druhé místo.

V mužské kategorii šlo o závod s největším počtem startujících v letošní sezóně. Adam Ondra postoupil z kvalifikací se dvěma topy stejně jako dalších 13 závodníků. V semifinále však chyboval, když se rozhodl vypustit nohy místo komplikované výměny a dlouho nebylo jisté, že mu výkon bude stačit na postup do finále. Nakonec to vyšlo, Adam Ondra postoupil z 8. místa a zahajoval tak finálové kolo. Cestu lezl vynikajícím způsobem, zatímco většina finalistů chybovala, a tak se nakonec dostal dál jen vítězný Rakušan Jakob Schubert, který dokázal udělat pohyb vzhůru z posledního chytu pod topem, jenž Adam pouze tečoval. Na třetím místě skončil Japonec Sachi Amma.

Další naši reprezentanti nepostoupili z kvalifikací, Tomáš Binter obsadil 52. příčku a Martin Klemsa dělenou 57. pozici.

V ženské kategorii měla Česká republika rovněž tři zástupkyně, všechny věkem ještě patřící do mládežnických kategorií, přičemž pro dvě z nich šlo o první start ve Světovém poháru. Nejlépe si vedla nejmladší Jana Vincourková, která při svém debutu ve Světovém poháru obsadila 31. místo, další debutantka Iva Vejmolová skončila 35., závod naopak nevyšel Tereze Svobodové, která před dvěma roky ve své první sezóně mezi dospělými právě na SP v Kranji postoupila do semifinále, tentokrát zřejmě i vlivem únavy po náročném roce obsadila dělené 40. místo. První dvě příčky v kategorii žen obsadily v Kranji Japonky - Momoka Oda a za ní Akiyo Noguchi, následované Slovinskou star Minou Markovič. Korejka Jain Kim obsadila v tomto závodě až 4. příčku.

Protože šlo o poslední závod letošního seriálu Světového poháru, byly zde vyhlášeny i celkové výsledky. Vítězem Světového poháru 2013 v lezení na obtížnost se v mužské kategorii stal Japonec Sachi Amma před Rakušanem Jakobem Schubertem a Španělem Ramónem Julianem Puigblanquem, mezi ženami zvítězila Korejka Jain Kim před Slovinkou Minou Markovič, třetí příčku obsadila Japonka Momoka Oda.

Tomáš Binter

fotografie Tomáš Binter ml.