Adam Ondra a Eliška Adamovská mistry ČR v lezení na obtížnost

25. 10. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Tento víkend 23.-24. 11. 2021 se na brněnské stěně HUDY konalo Mistrovství ČR v lezení na obtížnost dospělých a mládeže 2021. V hlavní kategorii získali titul Eliška Adamovská a Adam Ondra.

Ella a Adam

Téměř 90 závodníků kategorií A, B, junioři a dospělí nastoupilo v sobotu do kvalifikačních kol. Pro každou kategorii byly přiraveny dvě cesty, přičemž závodníci A, J a dospělí lezli na cestách shodných. Stavěčský tým ve složení Denis Pail, Vilda Chejn a Olin Klapal připravil nápadité cesty, které byly zajímavé nejen pro samotné lezce, ale i diváky. Postupná gradace obtížnosti závodníky parádně rozřadila, a nedošlo tak k téměř žádným shodám v umístění. To se stalo pouze v případě těch nejlepších lezců, kdy Eliška Adamovská a Míša Smetanová shodně topovaly obě kvalifikační cesty, stejně jako Adam Ondra a Martin Stráník, kteří postoupili do semifinále z dělených prvních míst. V kategorii B postoupila z prvního místa podle očekávání Barča Bernardová a Luky Mokroluský. Ačkoliv Barča narozdíl od Ariny Jurčenko a Aničky Mihalčíkové ani v jedné z kvalifikačních cest netopovala, tak jí to v součtu stačilo na suverénní první pozici.

Míša Smetanová

Neděle startovala semifinálovým kolem dospělých, které bylo zároveň finálovým kolem A, J. Stavěči opět odvedli skvělou práci a využili potenciálu prostoru závodního profilu pro klikaté cesty, které byly postaveny z nejrůznějších značek chytů a barev a cesty tak rozdělily na několik pasáží.

Ačkoliv jsme se v kategorii mužů tentokrát nedočkali TOPu, vítěze kvalifikace Adama Ondru a Martina Stráníka se podařilo rozřadit. Adam s Martinem se jako jediní dostali do headwallu semifinálové cesty, kde Martin vypadl o tři kroky dříve než Adam. Pro postup do finálové osmičky bylo nutné dolézt minimálně těsně pod výlezovou hranu a popasovat se s pasáží za nepříjemné stisky bez nohou. To se podařilo Adamovi, Martinovi, Jáchymu Cinkovi, Štěpánovi a Šimonovi Potůčkovým, Ondru Slezákovi, Štěpánu Volfovi a Marku Jeligovi. V semifinálové cestě žen jsme viděli jediný TOP v podání Elišky Adamovské, která se zvládla fantasticky vypořádat se všemi těžkými místy, které shodily její soupeřky. Nejlepších 5 žen se oddělilo od zbytku startovního pole, když zvládly bez problému udržet silový náskok, který potrápil 7 dalších závodnic. Do finálového složení na večer se probojovaly Eliška Adamovská, Nikola Králíková, Michaela SmetanováMarkéta Janošová, Tereza Širůčková, Ema Galeová, Sabina Skoupá a Eliška Novotná.
Po tomto kole byli kromě postupujících mužů a žen známi také Mistři ČR mezi juniory a mládeží A, kterými se stali Nikola Králíková a Jáchym Cink (kat. J), Markéta Janošová a Adam Adamovský (kat. A).
Vítězové - kategorie A
Vítězové kategorie junioři
Také finálová cesta kategorie B nachystala parádní podívanou! Stavěči si opět připravili super cestu, která rozřadila perfektně všechny finalisty! Vrcholem finále bylo lezení Lukáše Mokroluského, který si těsně pod TOPem vyžádal pokynem ruky podporu od diváků a s přehledem a radostí topoval! Barča Bernardová opět bezkonkurenčně dominovala v kategorii dívek a spolu s Lukášem si odvezli tituly Mistři ČR 2021 v kategorii B.
Vítězové - kategorie B
Vrcholem nedělního závodního dne bylo finále mužů a žen, pro které byly postaveny opravdu ukázkové cesty hodné této vrcholné sportovní akce! Cesty potrápily všechny závodníky včetně "světové" trojice Elišky Adamovské, Martina Stráníka a Adama Ondry od samého začátku, kde skoky střídaly pasáže bez nohou, těžká cvakání a nekompromisní silové kroky. Jediný TOP se podařilo ukořistit Adamu Ondrovi, který cestou proletěl až do výlezové stěny, kde se ovšem trošku "zamotal" a divákům zdramatizoval celou podívanou! V místě, které shodilo Martina Stráníka, si ale Adam vyklepal a pro radost všech sledujících zatopoval! Martin Stráník ukázal svoji silovou dominanci - v jeho podání vypadala finálová cesta výrazně lehčeji než u zbytku startovního pole. Martina zastavila až techničtější pasáž za "palcové spoďáky" před TOPem a získal 2. místo! Finálové podium doplnil Šimon Potůček, který bojovně udržel první dva chyty ve výlezové hraně cesty.
Finále žen bylo také velmi napínavé! Těsně pod výlezovou hranou stěny se nejlepší závodnice trápily s vyřešením správného ruko a nohosledu přes oblé bočáky, což se podařilo vyřešit pouze Míše Smetanové a Elišce Adamovské. Nikola Králíková zde spadla, ale díky lepšímu výsledku v semifinále, ukořistila (nad Markétou Janošovou) 3. místo! Míša Smetanová lezla opravdu skvěle až do začátku výlezové hrany, kde zřejmě netrefila chyt, což jí shodilo, ale přesto obsadila úžasné 2. místo! Eliška Adamovská nás od výše uvedeného zapeklitého místa pěkně napínala, ale nakonec se se vším popasovala a podařilo se jí dolézt o krok dál než Míše, kde cesta opravdu hodně vygradovala a ztěžkla. Ačkoliv se Eliška cítila hodně unaveně a podle svých slov finálovou cestu doslova "vyždímala", tak si svým výkonem dolezla pro naprosto zasloužený titul Mistryně ČR 2021.
Vítězové MČR 2021

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě dalšího skvělého závodu, především Radkovi "Zobanovi" Lienerthovi a jeho týmu pořadatelů z HO Lokomotiva Brno. Vážíme si vaší práce auž nyní se těšíme na další společné akce. OBDOVSKÉ DÍKY patří také našim úžasným partnerům, především firmám SC Metal a Český ráj outdoor sports, které se letos staly hlavními pratnery tuzemských závodů ve sportovním lezení.

Partneři závodu

M. Košatková, ČHS