2. kolo ČP a ČPM, MČR veteránů v lezení na obtížnost

12. 04. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 8. 4. 2017 se na HUDY lezecké stěně Brno uskutečnil jeden z vrcholu jarní závodní sezóny v lezení na obtížnost. Vítězi nejprestižnější kategorie dospělých se stali Eliška Adamovská v ženách a Adam Ondra mezi muži.

cesta k topu

Jednalo se o jednodenní závod zahrnující kvalifikaci na dvou cestách FLASH a jedné finálové cestě stylem OS. Závod proběhnul v kategoriích dospělí, junioři, mládež kategorie A, mládež kategorie B a veteráni v kategoriích „Masters 40+“ a „Legends 50+“.

Velký počet závodníků byl zejména díky tomu, že se jednalo o druhý nominační závod do reprezentace soutěžního lezení na obtížnost pro rok 2017.

Cesty stavělo osvědčené stavěčské duo Honza Zbranek a Jenda Šolc, které doplnila a zjemnila Petra Růžičková. Pro kvalifikaci stavěči připravili celkem šest cest, jejichž obtížnost se pohybovala od 7a+ po 7c+. Startovní pole všech kategorií se na cestách v průběhu kvalifikace velmi dobře rozřadilo, za jedinou vadu by bylo možné označit početně slabší účast v kategoriích veteránů.

prohlídka

Hlavní část programu byla zahájena už 14:30 finálovým rozlezem dívek kategorie B a finálovým rozlezem veteránů „Legends“ a žen „Masters“. Ve finále veteránů 50+ zvítězil Richard Litochleb, pro vítězství žen 40+ si dolezla Lenka Volejníčková a dívky kategorie B vyhrála Míša Smetanová.

Pódium pro vítěze přišlo na program poprvé už ve 16:00 kdy proběhlo předání ocenění za výstupy roku 2016. Ocenění převzali jak nadějné talenty, tak ostřílení matadoři. Nejvíce ocenění napříč kategoriemi posbíral Adam Ondra, zejména za výstup roku s hvězdičkou, přelez cesty Dawn Wall na El Capitan.

Pak už následovala krátká autogramiáda plakátu Adama Ondry, takže nezbývá než doufat, že pro řadu mladých lezců a lezkyň bude motivací pro další trénink.

hudystena

Do finálových cest se jako první pustili veteráni kategorie Masters a pro nejlepší výsledek si dolezl Petr Resch. Současně s veterány lezli chlapci kategorie B, kde nejvýš dolezl Ondra Slezák. Po těchto dvou kategoriích už byla cesta z růžových MOVE Holds uprostřed brněnské Grotty vyhrazena mužům, černé chyty na její pravé straně pak patřily ženám. Klasifikace finále mužů byla navržena 8c.

Široké startovní pole finalistů postupně předvádělo stále lepší výkony až vygradovalo zejména v kategorii žen těsným podtopovým soubojem Lenky Slezákové, Ivy Vejmolové a Elišky Adamovské, kde rozhodovaly o pořadí milimetry i rychlost přelezu. Mezi muži se pro většinu závodníků ukázal problém v nejpřevislejší části cesty, kde postupně odpadla většina lezců. Klíčové pasáže cesty začaly ve výlezu. Souboj o druhé až čtvrté místo zde svedli Tomáš Binter, Rishat Chaibullil a Jakub Konečný, no a jediným závodníkem, který si poradil s touto pasáží a v excelentní formě předvedl dolezení do Topu byla Adam Ondra.

Poděkování patří všem závodníkům za nasazení a předvedené výkony, divákům za podporu a pevně věříme, že dokážeme obdobný sportovní zážitek pro všechny zúčastněné připravit i v budoucnu. Velký díky také patří organizátorům a samozřejmě partnerům, bez jejichž finanční nebo i jiné pomoci by se tento závod nezadařilo zrealizovat. Poděkování zaslouží i řada dalších, kteří třeba „jen“ pomohli s přípravou stěny, organizací závodů, jištěním a spoustou dalších drobností.

Takže díky a někdy v Brně na HUDY stěně na viděnou.

R. Lienerth