1. Kolo ČP a nominační závod v obtížnosti 2022

19. 04. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

První závod Českého poháru v lezení na obtížnost, který byl zároveň prvním  nominačním závodem do české reprezentace, je za námi a jeho výsledky asi nikoho nepřekvapily. V hlavní kategorii zazářili Adam Ondra a Eliška Adamovská.
Adam Ondra
První obtížnostní závod této sezóny hostila brněnská stěna Hudy, kde se nachází také tréninkový lezecký profil ČHS, splňující potřeby nejen pro nejvyšší českou soutěž, ale také pro trénink na mezinárodní závody. Přes  100 závodníků přijelo poměřit své síly v konkurenci nejen českých, ale také mnoha zahraničních lezců především ze Slovenska a Maďarska. Velkým zpestřením byla ovšem také účast britského lezce Williama Bosiho, který v rámci návštěvy Adama Ondry, nastoupil po jeho boku také do tohoto závodu. Ačkoliv Adam na domácí půdě nedal nikomu šanci, William dostál své pověsti závodníka světové úrovně a zařadil se na druhé místo. Výborný výkon podal také Šimon Potůček, který se probojoval do headwallu finálové cesty, což bohatě stačilo na třetí příčku. Nutno dodat, že je velmi těžké postavit finálovou cestu pro muže, kde vedle sebe na startovní listině stojí právě Adam Ondra a finalisté A kategorie chlapců. Proto se možná nepodařilo vyladit krok v úvodu cesty, který jako nepříjemný vyhodnotil i sám Adam. Kdo se probojoval, přes tuto nástrahu stavěčů, mohl předvést svou skutečnou formu a připravit divákům pěkné zážitky.

Trošku nám chyběl Martin Stráník, který je stejně jako Adam Ondra a Eliška Adamovská na základě svých výsledků v mezinárodních závodech v roce 2021 přímo nominován do reprezentace, ale výkony ostatních borců jeho neúčast vynahradily.

Will a Adam

V ženskému finále zářila, podle očekávání, Eliška Adamovská, která po nebývalém úspěchu na SP v boulderu v Meiringenu, kde v obrovské konkurenci obsadila 21. místo (tedy jedinou příčku od semifiále), nastartovala i svou královskou disciplínu ve velkém stylu. Další konkurentky Markéta Janošová a Míša Smetanová předvedly, že jsou na mezinárodní závody dobře připravené a velká pochvala patří také Tereze Širůčkové, která se zařadila těsně za tyto ženy.

Eliška Adamovská

A kategorii (U18) chlapců si pojistil Fanda Danda, který si poradil s nepříjemným a možná trochu „přepáleným“ krokem mužské finálové cesty, který vyhodil celkem 13 finalistů a mezi A dívkami dominovala Arina Jurčenko, jejíž forma s novým trenérem neustále roste. Škoda byla nedotažení kroku do lišty Barbory Bernardové, která v kvalifikacích podala velmi dobrý výkon. Dobře zalezla ve finále také Hana Šikulová, která překvapivě porazila větší favoritky.

V juniorských kategoriích měli silné zastoupení zahraniční závodníci a tak se tentokrát z vítězství neradoval nikdo z Čechů – Gergo Vályi je kvalitní soupeř a my jsme rádi, že maďarští borci objíždí naše závody a vytváří tak skvělé konkurenční prostředí pro naše závodníky. Z našich lezců skončil nejlépe, před dalším Maďarem, Marek Jeliga.

Kategorie juniorek má v tomto roce velmi silné zastoupení, za což jsme rádi, vzhledem k tomu, že není lehké udržet závodníky ve vrcholovém sportu na vysoké úrovni i ve starších kategoriích a věříme, že nově nastavená cesta a systém přípravy přinese lepší výsledky.

V kategorii B (U16) chlapců vyhrál favorit závodu Lukáš Mokroluský, kterému šlapali na paty další dva závodníci Jan Štípek a Jára Šikula. Honza bojoval o nominaci v této disciplíně poprvé a vypadá to, že po rychlosti i bouldrech se zařadí do reprezentačního družstva také v obtížnosti. Možná byla škoda, že stavěči klukům trošku více "neutáhli" kvalifikační cesty, jelikož tito 3 závodníci se v nich doslova prošli.

Totéž se stalo bohužel i u dívek v této kategorii, kde finálovou cestu topovaly obě favoritky Natálie Paarová a Mariana Janošová. V kvalifikacích se sice rozřadily, tam suverénně vyhrála Natálie, ale finálovka rozhodně neprověřila jejich aktuální výkonnost.

Naty Paarová

Děkujeme stavěčům, organizačnímu týmu a lezecké stěně Hudy Brno za skvělé závody a těšíme se na další kolo tentokrát do Písku.

Partneři ČP

A. Gendová, trenérka české reprezentace