Akademické mistrovství světa – Šanghaj 2016

17. 10. 2016 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Čínská Šanghaj hostila od 12. do 16. října Akademické mistrovství světa v soutěžním lezení. Vrcholné akce se zúčastnilo pět českých reprezentantů – Petra Růžičková, Daniela Kotrbová (obě bouldering), Jan Kříž (rychlost), Tomáš Binter ml. a Martin Jech (oba obtížnost).  Jejich výjezd hradila Česká asociace univerzitního sportu, na organizačním zajištění výpravy se spolu s ČAUS podílel i Český horolezecký svaz. Všichni naši závodníci podali velmi kvalitní výkony, čtyřem z nich se podařilo postoupit do semifinále a k medaili chybělo jen málo.

_MG_7036

Nejblíže stupňům vítězů byl v lezení na rychlost, kde se prezentovalo 36 závodníků, Jan Kříž. Ten postupoval z kvalifikace ze 4. místa, ale v osmifinále ho čekal favorizovaný Rus Shikov, který ho letos v SP už dvakrát vyřadil. Tentokrát mu ale Honza nedal šanci, po výborném výkonu přešel i přes čtvrtfinále a v semifinále narazil na úřadujícího mistra světa a vedoucího muže Světového poháru Poláka Dzienskiho. Po Honzově chybě do finále postoupil Dzienski a českého lezce čekal souboj o bronz. V něm Honza vedl nad Korejcem Chae až do posledního chytu, ale v kroku do cílového tlačítka mu uklouzla noha a tak se z medaile radoval Korejec. Honza obsadil nepopulární 4. místo, které je ale v silné konkurenci nejlepších lezců SP vynikajícím výsledkem. Akademickým mistrem světa v lezení na rychlost se v kategorii mužů stal Rus Stanislav Kokorin, který ve finále porazil Marcina Dzienskiho, v kategorii žen zvítězila Anna Brozek z Polska.

Cina_Sanghaj3

V boulderingu, kde se prezentovaly mj. i dvě finalistky závodů SP Francouzka Gibert a Belgičanka Caulier, se mezi 33 ženami představily dvě české závodnice – Petra Růžičková a Daniela Kotrbová. Petra z kvalifikace postoupila do dvacetičlenného semifinále z 15. místa, Daniela skončila na 23. pozici a postup jí tak o tři místa unikl. V semifinále Petra vybojovala výbornou 11. příčku, když na postup do šestičlenného finále jí chyběl jeden top. Petra ve dvou boulderech padala těsně pod topem a po závodě jeden z nich lehce vylezla, ale v soutěži se jí to v únavě a pod psychickým tlakem bohužel nepodařilo. Akademickou mistryní světa v boulderingu se stala favorizovaná Francouzka Fanny Gibert, mezi muži překvapivě zvítězil Japonec Kaito Watanabe, když za sebou nechal i loňského medailistu závodů SP Američana Colemana.

_MG_6543

Lezení na obtížnost bylo v kategorii mužů, kde jsme měli dva zástupce, nejsilněji obsazenou disciplínou, když ve startovní listině mezi 43 závodníky byla i řada špičkových lezců SP včetně loňského druhého muže celkového hodnocení SP Francouze Suppera. Výborně zvládl kvalifikaci Tomáš Binter ml., když topoval obě cesty stejně jako dalších 14 závodníků, s nimiž se tak rozdělil o postup z 1. místa. Martin Jech, který na AMS vzhledem ke studijním povinnostem přiletěl až ráno před závodem, rovněž kvalifikaci zvládl a postoupil do semifinálově šestadvacítky z 20. pozice. V semifinále, z něhož do finále postupovalo osm lezců, pak Tomáš udělal z-clip, ale dokázal ho opravit a ještě si dolézt pro celkové solidní 14. – 15. místo. Martinovi semifinále nevyšlo a obsadil konečnou 25. příčku. Akademickým mistrem světa v lezení na obtížnost se stal Rus Dimitrij Fakiryanov, největší favorit soutěže Francouz Supper postoupil do finále až ze 7. místa a nakonec skončil bez medaile na 4. pozici. Mezi ženami zvítězila Francouzka Julia Chanourdie.

Děkujeme České asociaci univerzitního sportu za podporu a všem našim závodníkům za vzornou reprezentaci.