Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

V sobotu 10.12.  se konalo MMČR Black Diamond Dry Tool Cup Brno 2011

12. 12. 2011 | Rubrika: Ledolezení a drytooling | Komentáře (0)

Druhý ročník mezinárodního mistrovství České republiky v drytoolingu „Black Diamond Drytool cup Brno 2011“ se  uskutečnil v sobotu 10.12.2011 na venkovní lezecké stěně u brněnské Olympie. Mezinárodním mistrem České republiky se stal Alexandar Mataruga (CRO) a Mezinárodní mistryní české republiky se stala Lucie Hrozová.

 

Vrcholem letošní podzimní závodní sezóny drytoolistů se stalo Mezinárodní mistrovství české republiky – BLACK DIAMOND Dry Tool Cup Brno. Letošního druhého ročníku závodu se zúčastnilo rekordních 40 mužů a 5 žen ze čtyř zemí – České republiky, Slovenska, Slovinska a Chorvatska. Organizátorem závodu bylo ČHS s pořadateli HO Lokomotiva Brno a Lezecké centrum Klajda.

 

Závod sestával z doprovodného závodu v drytoolingu na rychlost a hlavního závodu drytoolingu na obtížnost. Z kvalifikace, která probíhala od dopoledních hodin do půl čtvrté postoupilo do finále rychlosti 8 mužů a 4 ženy. Do finále obtížnosti pak postoupilo 8 mužů a pět žen.

 

Finále závodu v rychlosti bylo zahájeno těsně po čtvrté hodině. Lezlo se na dvou identických cestách vyřazovacím systémem. Malé finále o třetí místo žen vyhrála Tjaša Kosič ze Slovinska před Marií Šoltésovou ze Slovenska. Velké finále žen pak bylo úspěchem Lucie Hrozové před domácí Martinou Kratochvílovou (obě ČR). Mezi muži byli podle časů dva favorité – úřadující Mistr ČR v lezení v ledu na rychlost Milan Dvořáček a Miroslav Matějec. V semifinále byl Milan Dvořáček překvapivě vyřazen domácím Radek Lienerthem a kalich hořkosti nakonec vybral až do dna v malém finále kde zvítězil Anton Suchý ze Slovenska. Ve velkém finále se překvapení již nekonalo a Mirek Matějec s přehledem zvítězil.

 

V sobotu 10.12.  se konalo MMČR Black Diamond Dry Tool Cup Brno 2011

 

K hlavnímu závodu, finále v obtížnosti nastoupili jako první ženy. Jejich cesta jménem „Lara Croft“ měla stavěčem navrženou klasifikaci M9. První nastoupila Kateřina Janovská a podařilo se jí dolézt na 16 chyt, což na závodnici nastupující z pátého místa byl poměrně slušný výken. Ze čtvrtého nastupovala Maria Šoltésová, ale už na desátém chytu jí smekla zbraň a tak bylo jisté, že Katka nebude horší než čtvrtá. Ze třetí pozice nastoupila Tjaša Kosič ze Slovinska a jako první žena nastoupila do stropové pasáže ve středu cesty, která však už byla nad její síly. Z druhého místa postupovala Martina Kratochvílová. Bez zaváhání přelezla spodní pasáž a nalezla do středové stropové pasáže, přelezla Tjašu, ale pak se bohužel zapletla do lana a následoval pád. Poslední nastoupila stříbrná medailistka světového poháru 2011 Lucie Hrozová. Suverénním stylem dolezla až do vrcholové pasáže, ale na cvaknutí poslední karabiny už po tak dlouhé cestě nezbylo sil. Jednoznačně to však znamenalo obhajobu titulu mistryně republiky v Drytoolingu.

 

V sobotu 10.12.  se konalo MMČR Black Diamond Dry Tool Cup Brno 2011

 

Krátce před sedmou nastoupili k prohlídce téměř třicetimetrové cesty „Staminator“ s navrženou klasifikací M10 muži. Osm nejlepších z kvalifikace. O vysoké konkurenci letos svědčí mimo jiné i fakt, že brány finále zůstali uzavřeny i pro takové borce jako je například Anton Suchý, mistr Slovenska v drytoolingu 2011 nebo špičkový alpinista Josef Kopold. Národnostně byli po třech zastoupeni závodníci z ČR, dva ze Slovenska, dva z Chorvatska a jeden ze Slovinska. Jako první nastoupil Dejan Koren a dolezl téměř do půlky cesty, ale stropová střední pasáž se nakonec ukázala náročnější než očekával. Ze sedmého místa nastoupil Alexander Mataruga z Chorvatska a podal excelentní výkon, kdy se mu podařilo dolézt až dva kroky pod vrchol, což znamenalo, že si určitě v konečném pořadí polepší. Ze šestého místa nastupoval domácí Ladislav Petráš s pořádajícího HO Lokomotiva Brno, ale střední stropová pasáž dokázala jeho nasazení odrazit. Dalším v pořadí nastoupil zástupce Slovenska Mano Grajciar, ale osudnou se pro jeho pokus stala již první těžší pasáž a sklouznutý cepín znamenal propad až na osmou příčku. Ze čtvrté pozice nastoupil Miroslav Matějec, loni stříbrný a letos se zájmem umístění vylepšit. Velmi kvalitní výkon který zastavil až dlouhý krok ve vrcholové stropové pasáži, průběžně druhé místo za Alexadrem Matarugou. Ze třetího místa nastupoval Damir Behlic z Chorvatska, velmi pěkné vyrovnané lezení, ale nakonec skončil o chyt po Mirkem Matějcem. Po loňském vítězství Juraje Švingála si letos slovenští závodníci vybrali černého Petra. Z druhé pozice nastupující Robin Gelle smeknul těsně nad chytem Mano Grajciara a zařadil se tak na sedmou příčku. Za dramatického hudebního doprovodu z Tenkrát na Západě přišel na scénu poslední závodník a protože se jednalo o domácího Lukáše Pálku, byl uvítán zcela nejbouřlivěji. Do cesty se vřítil jako uragán a některé z kroků, kde lezci před ním spadli dokázal vynechat. Nekompromisním stylem se propracoval až do vrcholové pasáže, ale i jeho vytrvalost není bezedná. Stejný chyt jako pro Alexandra Matarugu, který však na rozdíl od Lukáše dokázal učinit náznak dalšího postupu.

 

Alexandar Mataruga

Lukáš Pálka

 

Po tomto grandiózním finále pak už pouze proběhlo vyhlášení vítězů, poděkování partnerům akce a hlavně byl tento jedinečný lezecký svátek zakončen důkladnou Apres Tool Party s Rockotékou Radia HEY.

 

Finalisté obtížnosti

 

Příští ročník se bude konat 8.12.2012.

 

Výsledky finále obtížnost Muži "Black Diamond Drytool Cup Brno 2011":

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Země Počet bodů

1 21 Mataruga Aleksandar CRO 60,5

2 4 Pálka Lukáš CZE 60

3 101 Matějec Miroslav SVK 58

4 39 Behlic Damir CRO 56

5 27 Koren Dejan SLO 32

6 5 Petráš Ladislav CZE 30

7 22 Gelle Robin SVK 14,5

8 14 Grajciar Martin SVK 11,5

 

Výsledky finále obtížnost Ženy "Black Diamond Drytool Cup Brno 2011":

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Země Počet bodů

1 8 Hrozová Lucie CZE 78

2 3 Kratochvílová Martina CZE 36

3 38 Kosič Tjaša SLO 32

4 1 Janovská Kateřina CZE 16

5 7 Šoltésová Maria SVK 10

 

Výsledky finále rychlost Muži "Black Diamond Drytool Cup Brno 2011":

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Země Čas

1 101 Matějec Miroslav SVK 0:35:33

2 110 Lienerth Radek CZE 0:46:54

3 16 Suchý Anton SVK 0:57:24

4 100 Dvořáček Milan CZE 1:21:19

 

Výsledky finále rychlost Ženy "Black Diamond Drytool Cup Brno 2011":

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Země

1 8 Hrozová Lucie CZE

2 3 Kratochvílová Martina CZE

3 38 Kosič Tjaša SLO

4 7 Šoltésová Maria SVK

| Komentáře(0)