Mistrovství ČR v rychlostním ledolezení

Na letošní sezónu byly původně v plánu dva závody, a sice Vírský cepín 2019 a Adrex Ice Run v Liberci. Termíny 16. 2. pro Vír a 23. 2. pro Liberec figurovaly v kalendáři závodů již od konce října 2018, avšak o skutečném konání ledových soutěží se rozhoduje pouhých pár dnů předem. Závodníci se těšili na dvoukolový pohár, kdy druhé kolo v Liberci mělo být zároveň mistrovstvím republiky. Bohužel Horolezecká aréna opět nedokázala vytvořený led udržet do plánovaného dne, a tak se i letos konal pouze jeden závod na Ledové stěně Vír.

Vír 2019 Vír 2019 Vír 2019 Vír 2019

Vírský cepín 2019 byl již desátým ročníkem rychlostních závodů ve Víru bez přerušení, což je vzhledem k průběhu zim poslední dekády obdivuhodná bilance. Dle vyjádření pořadatelů se jednalo o nejméně náročný ročník na organizaci. „Všechno prostě klapalo“; jak řekl Tomáš Koutský ze spolku Ledová stěna Vír. Také závodníci jsou naučení na tradiční průběh závodu a jejich přístup je velmi profesionální.  Ve 13:00 tedy začala kvalifikace dvěma pokusy pro každého soutěžícího a z jejího průběhu bylo jasné, že mezi finalisty se večer strhne vyrovnaná bitva.

Pro finále byla letos stejná soutěžní cesta jako pro kvalifikaci.

U nejlepších závodníků bylo znát, že další její opakování po kvalifikačních pokusech jim umožní ještě zrychlit, a proto padaly osobní rekordy. V kategorii mužů se již 8 let bojuje hlavně o druhou a třetí pozici, protože po celou tuto dobu stále dominuje Milan Dvořáček. Také letos byl bezkonkurenční. Za ním se prali o stupně vítězů Ondra Šenk a Michal Dančuk. Michal Dančuk z Dvořáčkovi „stáje“ IceExpress obhájil druhou pozici z roku 2018. Stejný výsledek letos neudržel loni třetí Ondra Šenk. O pár desetin sekundy ho porazil v posledním pokuse Jirka Šebek z Ledové stěny Vír.

Vír 2019 Vír 2019  Vír 2019  Vír 2019

Krásný souboj o stupně vítězů, a především pořadí na nich, se odehrál také v ženách. Tři zkušené závodnice míchaly každým pokusem s výsledky. Vítězka kvalifikace Naty Šudomová musela ve finále ustoupit zkušenějším soupeřkám. Před posledním pokusem držela vedení Zuzana Nečasová těsně před Anetou Loužeckou. Rozhodl poslední pokus. V něm se Anetě vydařil bezchybný výstup, na který už soupeřky nedokázaly odpovědět a získala na rok 2019 vzácnou putovní trofej.

Vír 2019

Těšíme se na rok 2020. Kvalita závodníku roste a pro diváky je podívaná stále atraktivnější. V kategorii žen se vrátí Karolína Matušková, která letos chyběla kvůli těhotenství, a bude chtít Vírský cepín zpět. Její soupeřky jsou po letošku dost motivované a budou se zodpovědně připravovat. Také mezi muži máme nové adepty, kteří budou bojovat o sesazení Milana Dvořáčka. Zatím pouze jeho jméno figuruje na trofeji. Takže máme se na co těšit. U rychlostního ledolezení na viděnou.

Slávek Matuška

foto pořadatel