Mistrovství ČR v ledolezení na rychlost 2016

V sobotu 13. února na ledové stěně Ve Víru proběhlo MČR v ledolezení na rychlost – Vírský cepín 2016. Mistrovství republiky se do Víru přesunulo z Liberce a zúčastnilo se ho celkem 19 lezců a 9 lezkyň.

Závod nakonec proběhl v nouzových podmínkách, ovšem ze strany závodníků pochválených už po odpolední kvalifikaci. Ta se rozběhla v sobotu v 13:00 a závodníci bojovali o účast ve finále bez prodlev do 16:15. Následovala hodinová pauza pro závodníky i pro pořadatele. Před začátkem finále přinesla krátké rozptýlení napjaté atmosféry tombola o výrobky firmy Petzl. Ve slosování o velmi pěkné ceny byli všichni účastníci kvalifikace, a tato novinka v programu závodního dne přinesla radost i těm, kteří se neprobojovali do finále.

Jako tradičně rozjely finálové boje ženy, konkrétně Kristýna Trnková z Ledové stěny Vír, a nastavila první čas lehce nad minutu na 1:02,26. Po ní nastoupila čtvrtá nejrychlejší žena z kvalifikace Jana Hájková také z Víru a ke spínači časomíry se dostala o vteřinu později než Kristýna Trnková. Nepodařilo se jí ale správně stisknout spínač, a tak čas běžel dalších pár vteřin navíc. Na konečném pořadí tato chyba nemohla nic změnit, proto ani nebyl ze strany závodnice podáván protest. Třetí ve finále závodila Zuzana Hájková, účastnice několika předchozích ročníků a další členka Ledové stěny Vír. Jako první srazila výsledný čas hluboko pod minutu na přesných 44 vteřin. Po Hájkové již následovala obhájkyně titulu a loňská vítězka Vírského cepínu Lucie Hrozová. Lucka ověnčená úspěchy ze Spojených států překvapivě nezvítězila v kvalifikaci, a proto finálový pokus rozběhla skutečně v ostrém tempu na hraně rizika pádu, kterému se nakonec vyhnula. Její dosažený čas 0:32,91 se zdál být nepřekonatelný, přesto to nakonec nebyl nejlepší výkon večera. Na start se postavila domácí závodnice Karolína Matušková, vicemistryně republiky z roku 2015, která se na vírské ledové stěně připravovala celou letošní ledovou sezónu pod vedením Milana Dvořáčka. S podporou fanoušků, kterou dosud závody ve Víru nezaznamenaly, předběhla časem 0:32,05 jen těsně Lucku Hrozovou. Domácí publikum bylo v euforii. V kategorii žen se projevila zodpovědná příprava domácích závodnic, které spolu s Luckou Hrozovou obsadily finále a díky Karolíně Matuškové nakonec přinesly do Víru úspěch nejvyšší.

...

Foto: pořadatel

Po krásném souboji ledolezkyň následovalo neméně atraktivní finále mužů. Výsledné časy hovoří za vše. Žádné výrazné rozdíly, žádný outsider ani vyložený favorit. Přesto se pořadí téměř shodovalo s výsledky odpolední kvalifikace. Vyzdvihnout je třeba především výkon Ondřeje Šenka, mladé naděje Ledové stěny Vír. Ondřej má ve svých 19 letech velké sportovní úspěchy již za sebou. Jde totiž o juniorského mistra světa v biketrialu, který nyní hledá další motivaci v horolezectví. Ondra skončil nakonec necelé 3 vteřiny za vítězem, a k mistru světa z předchozího sportu si tak může připsat i vicemistra republiky v tom současném. O ty zmíněné necelé 3 vteřiny byl ve finále MČR lepší Milan Dvořáček, který tak po šesté obhájil titul. Právě šestinásobný vítěz a dlouholetý účastník závodů Světového poháru přinesl popularitu rychlostní disciplíny do Víru mezi další, především mladé závodníky, a výrazně pomohl i s přípravou celého závodu. Jeho vítězství tak bylo zcela zasloužené a všemi přítomnými oslavované.
Mistrovství České republiky -  Vírský cepín 2016 zůstane mnohým dlouho v paměti. Některým jako jejich první sportovní úspěch, některým jako akce, kterou nebylo jednoduché zorganizovat a uspořádat. Nakonec ale budou všechny vzpomínky pouze příjemné. Příští rok tedy znovu ve Víru na shledanou.

Výsledky - finále

MUŽI: