Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

MČR v Drytoolingu na obtížnost a závod v drytoolingu na rychlost Brno - výsledky

13. 12. 2010 | Rubrika: Ledolezení a drytooling | Komentáře (0)

K sobotnímu Mistrovství České republiky v drytoolingu nastoupilo 22 mužů a 8 žen. Závodníci byli z České republiky, Slovenska a Slovinska. Závod organizoval Horolezecký oddíl Lokomotiva Brno ve spolupráci s lezeckým centrem Klajda.

Pro kvalifikaci mužů bylo připraveno pět cest v obtížnosti cca M6 - M8+, ženy lezly tři cesty v obtížnosti cca M5 - M6. Z kvalifikace postupovalo do finále pět nejlepších žen a osm mužů. V průběhu kvalifikace obtížnosti se také lezla kvalifikace závodu na rychlost, kde podle dosažených časů postoupily do finále Lucie Hrozová, Martina Kratochvílová, Jitka Mázlová a Tjaša Kosič. V mužích pak Petr Adámek, Mirek Matějec, Anton Suchý a Radek Lienerth.

kvalifikační cesta mužů číslo 1kvalifikační cesta mužů číslo 2kvalifikační cesta mužů číslo čtyřikvalifikační cesta mužů číslo jedna

kvalifikační cesta žen číslo třiMČR v Drytoolingu na obtížnost a závod v drytoolingu na rychlost Brno - výsledky

kvalifikační cesta žen číslo jednastěna plná drytolerů

kvalifikační cesta mužů číslo čtyři kvalifikační cesta mužů číslo tři

Hlavní program závodu zahájilo o půl čtvrté finále rychlosti. V ženách vyšla z vyřazovacího pavouku jako vítězka Lucie Hrozová, před Jitkou Mázlovou a Martinou Kratochvílovou. V mužích byl nejrychlejší Mirek Matějec před Antonem Suchým a Radkem Lienerthem.

V pět odpoledne byla stěna nasvícená, ve finále mužů i žen procvakaná lana a mohlo se začít velké finále obtížnosti.

Jako první nastoupily ženy. Mária Šoltésová, Tjaša Kosič, Jitka Mázlová, Lucie Hrozová a Martina Kratochvílová. Technická cesta v pouze mírně převislém profilu a odhadované odtížnosti M9 finalistky pěkně rozřadila. Do vrcholové části stěny se propracovala jako první Jitka Mázlová, která ale bohužel použila k postupu nasednutí na zbraň a tak jí musel být započítán výsledek o čtyři chyty pod nejvýše dosaženým místem. Předposlední lezoucí Lucie Hrozová po nervózním začátku dokázala srovnat svůj lezecký projev a jako první cvakla topovou expresku. Poslední závodnice, teprve sedmnáctiletá Martina Kratochvílová z domácího oddílu Lokomotiva Brno nastoupila ve velkém stylu a s naprostým přehledem prošla spodní části cesty, pak bohužel dvakrát málem spadla ve střední pasáži kvůli střílejícím nohám a to ji stálo hodně sil. Klíčový dlouhý krok za spoďák dala jako jediná bez čtyřky, ale těsně pod vrcholem jí došla síla. Konečné pořadí tedy Lucie Hrozová, Martina Kratochvílová a Jitka Mázlová.

Tjaša Kosič, čtvrtáJitka Mázlová, třetí místoMartina Kratochvílová druhé místoLucie Hrozová, první místo

Pro muže byla připravena téměř dvacet pět metrů dlouhá finálová cesta, kde silové traverzy v převislých deskách střídalo technické lezení po kamenných chytech se závěrem ve stropovém převisu. Odhadovaná klasifikace někde kolem M10.

Jako první nastoupil Jozef Leško, překonal první bouldr přes oblinu a spoďák, ale kamenné chyty a sklouznutí zbraně znamenaly konec zhruba ve třetině cesty. Dalším v pořadí byl Mano Grajciar. Technické pasáže jej sice poměrně potrápily, ale nakonec se s končícím časovým limitem dostal až do střední části cesty na převislou traverzovou desku, kde ho síla opustila zhruba ve třetině traverzu. Jako třetí finalista nastoupil mladý, nadějný Adrian Zvara. Technická pasáž ve třetině cesty mu ale vůbec nesedla a smeknutá zbraň z boule u spoďáku znamenala zatím nejnižší finálový výsledek. Z pátého místa nastoupil do finále domácí Tomáš Lenc. Nakonec sice dolezl o chyt méně než Jozef Leško, ale předvedl asi nejurputnější boj, když se se svou malou výškou pral více než dvanáct minut o bouldr za spoďák, takže jej těsně před koncem limitu dal. I to je jen důkazem, že největšího soupeře na závodech nosíme sami v sobě a Tomovi díky za úžasný zážitek pro diváky. Ze čtvrté pozice nastoupil Janez Svolšak, jako jediný v těžkých botách a s klasickými mačkami. I přes tento handicap přelezl všechny doposud startující finalisty a pokus zakončil pádem těsně před přechodem z horní desky do vrcholové stěny. Myslím, že o tomto jméně ještě ve světě alpinismu uslyšíme. Dalším v pořadí byl díky tiskařskému šotkovi druhý z kvalifikace Mirek Matějec. Vyrovnané pěkné lezení, perfektní technika na traverzech v převislých deskách, ale i jemu došla síla těsně před přechodem do vrcholové pasáže a dosáhl tak stejného výsledku jako Janez Svolšak. Předposlední se do boje s finálovou tratí pustil třetí muž kvalifikace Anton Suchý. Vyrovnaný lezecký projev, dobrý čas v nálezu do traverzu, ale i on nakonec skončil ve stejném kroku jako Mirek a Janez. Posledním finalistou byl Juraj Švingál. Několikanásobný vítěz z Auparku a bylo se na co dívat. Spodní pasáž cesty absolutně bez zaváhání, deskou se prošel jako po zemi a jako první finalista  se dostal do vrcholové stěny. Času zbývalo na top ještě relativně dost, ale odlezené kvalifikační cesty, délka finále, prostě i Ďuro má své limity a tak dva chyty od vrcholu padá. Stává se tak mistrem České republiky v drytoolingu na obtížnost, na druhém místě díky lepšímu výsledku z kvalifikace končí Mirek Matějec a třetí Anton Suchý. Jinak je fajn, že mistrem České republiky se stal slovenský závodník a mistryní České republiky česká lezkyně. Možná to něco tak trochu naznačuje :-)

MČR v Drytoolingu na obtížnost a závod v drytoolingu na rychlost Brno - výsledkyAdrian ZvaraTomáš Lenc

Janez SvolšakMirek MatějecAnton Suchý

Juraj Švingál, první místoJuraj Švingál, první místoJuraj Švingál, první místo

Pak už následovalo jen vyhlášení, předání finančních i věcných cen a poděkování.

poháry mužipoháry ženyceny od partnerů

zeny rychlostmuzi rychlost

zeny obtiznostmuzi obtížnost

Poděkování všem závodníkům za to, že přijeli do Brna a svými výkony pomohli vytvořit super atmosféru.

Poděkování členům HO Lokomotiva Brno a týmu lezeckého centra Klajda za organizaci a přípravu závodů tak aby si všichni účastníci dosytosti zalezli.

No a zejména náš velký dík patří těm, bez jejichž pomoci ať již finanční, nebo materiální by se závod vůbec neuskutečnil.

MČR v Drytoolingu na obtížnost a závod v drytoolingu na rychlost Brno - výsledky

Hlavním partnerům: Statutárnímu městu Brno, Nákupnímu a zábavnímu centru Olympia (Somerston s.r.o), firmě SUN TECHNOLOGY s.r.o a ČHS.

Partnerům, kteří pomohli se zajištěním materiálu na přestavbu stěny: BVV Sportlife, Lesy města Brna, TR walls, Ivan Bajer a Marek Žák.

Tiskárně Expo Didot za vytištění plakátů a dalších propagačních materiálů a na závěr nesmím zapomenou na restauraci SUBWAY v brněnské Olympii, která nenechala naše závodící lezce, rozhodčí a jističe umřít hlady.

No a v neposlední řadě partnerům, kteří věnovali věcné ceny pro závodníky: Singing Rock, Raveltik, Direct Alpine, OeAV Austria, Icebreaker, HUDY sport Brno.

Celkové výsledky muži

Celkové výsledky ženy

 

| Komentáře(0)