MČR a EP v ledolezení 2022

05. 12. 2022 | Rubrika: Závodní ledolezení, drytool

První prosincový víkend je ze námi a sním i Mistrovství ČR v ledolezení 2022, které bylo zároveň závodem Evropského poháru UIAA.

Dry Tool Cup 2022

O víkendu proběhl na brněnském pilíři největší český ledolezecký závod Dry Tool Cup 2022. Ačkoliv Mistrovství ČR bylo osazené jen komorně, šlo zároveň o možná nejobsazenější mezinárodní závod v ledolezení na obtížnost za několik posledních let. Celkem 28 žen (7 CZE) a 57 mužů (8 CZE), dohromady tedy 85 závodníků z celkem 14 evropských zemí, USA a JPN. Zvládnout takto vysoký počet závodníků v jednodenním závodě s kvalifikací na pěti cestách, finálem a závěrečnou afterparty bylo výzvou i pro velmi zkušený tým pořádajícího HO Lokomotiva Brno.

Vzhledem k tomu, že poprvé realizovaný online přenos finále začal včas, a vyhlášení proběhlo podle plánu, zdá se že plán vyšel. Brněnský závod je populární právě pro nezvykle velký počat kvalifikačních cest, ve kterých si však dobře zalezou i méně zkušení lezci. Finále je svou délkou přesahující 30 lezeckých metrů jednou z nejdelších cest celého Evropského poháru UIAA.

Dry Tool Cup 2022

Kvůli kvalitnímu výsledku závodníků z JPN v kvalifikačním kole, a to jak v kategorii žen, tak mužů, jsme z důvodu kvóty pro evropské závodníky navýšili počet finalistů na devět. Přesně v 17:20 proběhlo představení finalistů a šlo se na samotné finále. Pro ženy byla připravena cesta z klasických PE chytů, která se v polovině napojila do cesty mužů a společně pokračovaly do topu. Mužský start nedal hned od začátku prostor pro chyby. Kamenné chyty SmartSonePro, TP a ocelové Kužniaszpeju ne strukturách RE-PLY, Anatomic a AIX vytvořili mix síly, techniky a odhodlání. Zaváhání se neodpouštělo. Velmi kvalitní výkon podali hned první dva lezci ve finále, kdy Marion Thomas (FRA) nahlédla až do vrcholového headwallu a Denis Van Hoek (NED) do visících kostek ve stropě. Oba předvedli na úvod finále excelentní výkony a další finalisté nastupovali do cest se střídavými úspěchy i nečekanými smeknutími. Jednalo se tak o podívanou plnou překvapivých zvratů. Zejména pro muže umístěná „žába“ u sedmé expresky přinesla řadě závodníků nečekané problémy k řešení. Celkově nejlépe se s nástrahami finálových cest vypořádali z prvních míst postupující Franzciska Schönbachler (SUI) a Virgil Devine (FRA). Franzciska se pak jako jediný závodník celého pole mohla rozhlédnout z topového chytu, kterého však dosáhla přibližně 10 vteřin po konci limitu. Virgil měl na Top také velmi dobře našlápnuto, ale únava ze spodní části mužské cesty a ostré tempo, které musel držet, ho stáli spoustu sil a nedokázal tak prostoupit poslední technickou sekcí ocelových chytů pod topem. O jeho vítězství nad druhým Benjaminem Bosshardem (SUI) pak při shodě ve finále rozhodnul lepší výsledek z kvalifikace. Třetím nejlepším mužem, který se taktéž dostal do vrcholového headwallu, byl Basile Fetet (FRA). V kategorii žen se dokázala na výkony Marinon Thomas (FRA) a Franzcisky Schönbachler (SUI) dotáhnout pouze Mariane van Der Steen (NED), která si nakonec odnesla stříbro a bronz připadl sympatické francouzské lezkyni Marinon.

Aneta Loužecká ve finále

Po vygradovaném finále následovalo předání cen. Nejprve nejlepším juniorů v kategorii U16 Matyáši Lienerthovi z domácího HO Lokomotiva Brno, Anně Ludmile Hrbáčové a Adéle Vaverkové (obě U19) z dalšího z brněnských oddílů Na-Horu. Skupinu českých juniorů uzavřel Jindřich Nebojsa (U21) z Lezčat Kuřim. Dalším v pořadí bylo poprvé vyhlášení výsledků Českého poháru za rok 2022, jelikož se tentokrát podařilo zrealizovat dva závody. Jako start, to rozhodně není špatné a uvidíme co přinese v příštím roce zvažovaná užší spolupráce Českého horolezeckého svazu a Slovenského SHS JAMES. Vítězi ČP se stali Anna Ludmila Hrbáčová (Na-Horu) a David Kouřil (HO Lokomotiva Brno).

Tituly mistrů ČR taktéž zcela ovládlo domácí Brno. Hegemonii pořádajícího oddílu narušila pouze stříbrná pozice v kategorii žen. Ale i to je trochu diskutabilní, neboť brněnské oddíly na všech závodech velmi úzce spolupracují a mnohokrát není poznat, kdo z kterého oddílu vlastně je.

MČR - ženy

1. Aneta Loužecká (HO Lokomotiva Brno)

2. Tereza Sukačová (Lezčata Kuřim)

3. Taňa Vrtíková (HO Lokomotiva Brno)

Aneta Loužecká

MČR - muži

1. David Kouřil (HO Lokomotiva Brno)
2. Jakub Šibor (HO Lokomotiva Brno)
3. Vít Orava (HO Lokomotiva Brno)

MČR - muži

Předávání vyvrcholilo vyhlášením celkového pořadí závodu EP 2022/2023, Poděkování patří celému organizačnímu týmu HO Lokomotiva Brno, VHS Brno, Na- Horu, Lezčata Kuřim, ale i řadě dalších lidí, kteří pomáhali nejen v průběhu závodu, ale i s jeho přípravou. Dále městu Brno, velmi si
vážíme záštity Primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, kterou nad naším závodem převzala; Jihomoravskému kraji, UIAA, hlavnímu partnerovi PETZL i všem ostatním partnerům závodu. DÍKY.

Radek "Zoban" Lienerth, HO Lokomotiva Brno
foto: Robert Hendrikssen