Ledolezení - závodní sezona 2017 - 2018

01. 11. 2017 | Rubrika: Závodní ledolezení, drytool

Blíží se začátek nové závodní sezony v ledolezení a drytoolingu a proto vás budeme v nejbližší době informovat o všem, co se závodů v sezoně 2017 / 2018 týká (kalendář závodů, nominační pravidla apod.).

Nyní alespoň předběžné informace:

Nominačním závodem bude s největší pravděpodobností po dohodě se slovenskými kolegy závod v Bratislavě na stěně K2 . 9. 12. 2017. Nejlepší umístění v poli elitní konkurence zaručí jednomu muži a jedné ženě reprezentační post pro následující sezónu. Komise podpoří tyto reprezentanty při účasti na evropských kolech Světového a Evropského poháru.

Liberec MČR

Jsou známé termíny domácích rychlostních závodů v následující sezóně. První kolo ČP bude tentokrát v Liberci, a to v sobotu 3. 2. 2018. Druhé kolo a zároveň MČR bude dva týdny poté - 17. 2. 2018 ve Víru na Ledové stěně.

drytool test 2

V rychlosti se mění pravidla pro pořadatele ČP, a sice, že pořadatel nesmí závodníkům zakázat použití vybavení povoleného v rámci pravidel UIAA Ice Climbing Commission. Cílem této změny je především zvyšovat kvalitu a připravenost účastníků, především těch s ambicemi reprezentovat na akcích SP a EP.

drytool test

Hlavně pro mladé jsme ve spolupráci s R. Lienerthem připravili v Brně na veletrhu Sport Life další drytool workshop. Na místě budou připraveny cesty různých obtížností na vyzkoušení, dobré rady od zkušených lezců a veškeré potřebné vybavení. Takže vlastně stačí jen přijít, a to v termínech 10. 11. 2017 od 16:00 do 18:00 a 12. 11. 2017 od 9:00 do 12:00. Akce je primárně určena chlapcům a dívkám věkového rozmezí 15-20 let s enormním zájmem o ledolezení. Doplňuji, že R. Lienerth je jediným českým držitelem licence UIAA - stavěč cest pro závody v ledolezení.

Pár slov ke stavu ledolezení a drytoolingu u nás: Ledolezení a drytooling - disiplíny, které nabírají na popularitě a směřují do programu zimních olympijských her. Země jako je Korea, Rusko, Švýcarsko, Francie, Rakousko, nebo Itálie mají vyspělé základny s kvalitními reprezentacemi, včetně juniorských, pravidelně pořádají závody světových úrovní. Jejich úspěchy jsou výsledkem soudržnosti v komunitě a hlavně velkého množství dobrovolné práce nadšenců. U nás se dobře rozjetá mašina bohužel před pár lety zasekla a a nyní bychom ji potřebovali znovu rozhýbat. Proto prosím příznivce ledového lezení, aby se zapojili a pomohli. V oblasti rychlostních závodů se to již do značné míry podařilo. V letošním roce se podařilo uspořádat dva závody a mohl tak proběhnout Český pohár, včetně MČR. Kdo na závodech byl, potvrdí, že byly ve Víru i v Liberci připraveny dokonale. Nyní potřebujeme docílit toho samého u obtížnosti. Nebude to tak snadné, protože najít, nebo vytvořit profil pro obtížnostní závod je mnohem složitější. Prosím tedy všechny potenciální zájemce, aby se alespoň zamysleli nad možností uspořádat obtížnostní závod v ledolezení, a s touto myšlenkou se na mne obrátili. Podpora ze strany ČHS bude finanční, materiální, personální i poradenská.

Další důležitou výzvou je podpora mladých talentů. Pokud se v některém českém oddíle vyskytuje nadané a nadšené dítě, spíše dorostenec, pro ledolezení, prosím neváhejte se ozvat a svěřit jej do rukou zkušeným trenérům, které jsme schopni zajistit. Pro talenty budeme budovat tréninkové profily a pořádat pravidelná předsezónní soustředění. S juniorskou reprezentací objedeme několik závodů pro postupné nabírání zkušeností. Věřím, že pokračovatelé Míry Matějce, Lucky Hrozové, Milana Dvořáčka, nebo Káji Matuškové určitě někde jsou, jen je potřeba dát jim šanci.

Slávek Matuška, předseda komise soutěžního ledolezení ČHS