Iluminati - 2. ženský přelez pro Lucii Hrozovou

21. 02. 2012 | Rubrika: Alpinismus, Závodní ledolezení, drytool

Na základě ověřené informce, kterou nám poskytl server www.horyinfo.cz, zveřejňujeme zprávu o přelezu mixové cesty Iluminati M11+ WI6+ od Alberta Leichtfielda. Za poskytnutí textu děkujeme.

Illuminati – všechny délky stylem OS, druhý ženský výstup Lucie Hrozové
Ve dnech 19. a 20 února se podařil Lucii Hrozové druhý ženský přelez jedné z nejtěžších mixových cest světa, cesty Illuminati. Všechny délky přelezla stylem On Sight. Nejdříve 19. února klíčové drytoolové délky klasifikace M11- a M11+, poté 20. února dolezla dvě zbývající délky, třetí mixovou a čtvrtou čistě ledovou. Celkově se jedná o osmý výstup touto pověstnou cestou, kterou vytvořil Albert Leichtfried v lednu roku 2006.

Lucie s Mirkem Matějcem a Paľo Rajčanem přišli pod tuto monumentální cestu 19. února odpoledne po příjezdu z Unkenu, kde Lucie den předtím vyhrála ledolezecké závody Glace Glisse. Podle informací Palo Rajčana, který Illuminati lezl v minulém roce, by mělo být potřeba první dvě převislé drytoolové délky nacvičit. První délka je třicetimetrová vytrvalostní s klíčovým místem na konci, převislá je o 12 metrů, klasifikace M11-. Druhá délka má 25 metrů, převis 10 metrů, těžké mixové lezení klasifikace M11+. Obě tyto délky vylezla Lucie Hrozová stylem On Sight, tedy na první pokus bez přerušení a odsednutí. Paľo Rajčan a Mirek Matějec je vylezli jako druholezci. Z druhého stanoviště slanili kvůli přicházející tmě.

Další den, 20. února se lezci prostřídali. První dvě délky vylezl stylem RP Mirek Matějec. Lucie Hrozová, která první dvě délky onsightovala již den předtím, následovala jako druholezec. Od třetí délky obtížnosti M8, která vede pod visící led a přes něj, převzala vedení opět Lucie a ve špatném ledu, pod kterým tekla voda, vylezla stylem OS i poslední délku po volně visícím ledovém sloupu, obtížnost WI6+. Kvůli špatné kvalitě ledu a šroubů lezla opatrně a na jistotu, takže konec ledopádu dosáhla  těsně před setměním a Mirek lezl poslední délku už z větší části potmě.
Dvojice poté slanila od stromu na horním stanovišti pod visící sloup, kde si při výstupu pověsili  80 metrové lano aby mohli i potmě slanit bez komplikací až na začátek cesty.

Celkově se zřejmě jedná o sedmý přelez (není přesná evidence z posledního měsíce, kdy cesta měla velmi dobré podmínky), každopádně je bez jakýchkoliv otazníků, že se jedná o druhý ženský přelez uskutečněný navíc ve stylu OS. Míra Matějec lezl cestu první den za Luckou a druhý den RP (oprava původní mylné informace).

Oběma lezcům gratulujeme a doufám, že až si odpočinou po cestě domů tak přibudou i fotografie, případně trocha zážitků z této monumentální cesty.

zdroj: http://www.horyinfo.cz/