Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Evropský pohár mládeže - Mitterdorf

Evropský pohár mládeže - Mitterdorf
15. 08. 2017 | Rubrika: Soutěžní ledolezení

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost - Mitterdorf 2017

 

Poslední letošní závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost se konal 12. – 13. 8. v rakouském Mitterdorfu. České výpravě chyběla více než polovina reprezentantů v této disciplíně - někteří již předem plánovali dát přednost tréninku na blížící se mládežnické mistrovství světa, jiné k tomu přivedla aktuální forma a další v týdnu před závodem sklátila nemoc. Vzhledem k tomu, že do Mitterdorfu neodcestoval žádný z finalistů z posledních dvou let, nebyly předpoklady zrovna optimistické, ale nakonec měly v Mitterdorfu české barvy i tak své finálové zastoupení, další finále nám uniklo jen těsně a k vidění byla řada dalších kvalitních výkonů českých reprezentantů.

_DSC0872

Výborně si vedla Michaela Smetanová v kategorii B (14 – 15 let), která vybojovala svůj první životní postup do finále mezinárodního závodu IFSC. Tato členka oddílu Rocky Monkeys – Sokol Brno 1 položila základ k tomuto úspěchu v první kvalifikační cestě, když nejprve s převahou překonala kritický krok z obliny do lišty, který zastavil 20 závodnic, pak se vyrovnala i s dalšími silově a technicky náročnými pasážemi a dolezla si pro skvělé 5. místo v cestě. Ve druhé nepříjemné převážně kolmé kvalifikaci se nenechala znervóznit otevírající se šancí na finále ani velmi nejistými kroky a zalezla na hranici svých možností, což znamenalo dělenou 6. – 14. pozici ve druhé cestě a postup do desetičlenného finále z vynikající 7. příčky.  Ve finále pak Míšu přece jen trochu rozhodilo nepříjemné cvakání dvou expresek a nepříliš čitelná následující sekvence, ale celkové 9. místo je pro závodnici, která je v kategorii B prvním rokem a dosud byla jejím nejlepším výsledkem 18. pozice, vynikajícím úspěchem.

M. Smetanová

M. Smetanová 

V kategorii B sahala po svém prvním životním postupu do finále i Eliška Bulenová. Svěřenkyně Jiřího Pummera z pražského oddílu Green Trees Monkeys se v první cestě dobře připravila na kritický silový krok z obliny do lišty, který shodil většinu závodnic a pokračovala až do kříže z malého spoďáku, na nějž jí už chyběly síly. To znamenalo dělené 11. – 12. místo po první kvalifikaci, tedy hned za postupovou hranicí. Druhou cestu Eliška také psychicky zvládla, malá nerozhodnost patrně způsobila, že zde skončila o + za Míšou, takže česká výprava do poslední závodnice počítala, zda to i Elišce na finále vyjde. Nakonec to bohužel nevyšlo, Eliščin výkon znamenal 15. – 17. příčku v cestě a celkově sice nepostupovou, ale rovněž výbornou 12. pozici.

E. Bulenová

E. Bulenová

Velmi solidní výkony podaly i další dvě zástupkyně brněnského oddílu Eliška Hobzová a na vlastní náklady startující Tereza Širůčková, které shodně obsadily dělené 22. – 27. místo, když stejně s nimi skončila např. Francouzka Douady – finalistka dvou letošních závodů EYC v lezení na obtížnost a vítězka dvou závodů EYC v boulderingu.

 

Ani mezi 46 chlapci v kategorii B se naši reprezentanti neztratili. Nejlépe si vedl Jáchym Cink, svěřenec trenérek Rajfových z oddílu Rocky Monkeys – Sokol Brno 1, který na rozdíl od svých týmových kolegů zalezl bezchybně v obou kvalifikačních cestách. V kolmé první kvalifikaci spadl tři kroky pod topem, což znamenalo dělenou 18. – 19. příčku, ve druhé převislé pak dosáhl 15. výkonu v cestě, o nějž se rozdělil s dalšími deseti soupeři. Celkově mu to vyneslo výbornou 17. pozici a po předchozích umístěních ve čtvrté a páté desítce i ujištění, že je na tom dobře, jen musí závod zvládnout psychicky.

 

 

J. Cink

J. Cink

Další dva naši zástupci v této kategorii si v kvalifikačních cestách vyměnili role. Marek Jeliga byl do první kvalifikace nalosován jako druhý, což byla značná nevýhoda, ale dvě třetiny kolmé cesty lezl výborně, ovšem skok, který ho zastavil, udělal jediným způsobem, který při přípravě s kouči společně vyhodnotili jako jednoznačně nesprávný. Do chytu, na který bylo nutno doskakovat oběma rukama, přičemž jeho pravá strana brala a levá ne, skočil pouze na jednu ruku do levé oblé části a tak neměl šanci se udržet, což znamenalo dělené 30. – 39. místo v cestě. Marin se tím nenechal deprimovat, do druhé převislé kvalifikace vyrazil se záměrem ještě se porvat o postup a po výborném výkonu v ní obsadil 14. příčku jako nejlepší z našich, když už mu prostě došlo. Celkově tak tento člen pražského oddílu Horoguru nakonec vybojoval velmi dobrou 21. pozici.

 

Albert Musil z píseckého oddílu LezeTop v první cestě lezl skvěle, nakonec spadl z lišty dva kroky pod topem a figuroval tak po první kvalifikaci jako nejlepší z našich lezců v této kategorii na 17. místě. Ve druhé cestě se ale podobně jako Marek v té první rozhodl prověřit nerealizovatelné varianty nálezu do stropu a i když jako průkopník slepých uliček tuto pasáž nakonec překonal, v několika pokusech o shyb na jedné ruce a asi deseti krocích navíc si už nabral tak, že to o moc dál nešlo. To znamenalo 36. – 37. příčku v cestě, ale v součtu s výbornou první cestou nakonec i tak celkově solidní 25. pozici, která potvrzuje výrazný výkonnostní vzestup tohoto svěřence trenéra Ondřeje Švece ve srovnání s loňským rokem.

 

Stejně jako Albertovi vzhledem k silné konkurenci v kategorii unikla letos těsně nominace do reprezentace Sabině Večeřové, která tak startuje v kategorii A (16 – 17 let) na vlastní náklady. I tato svěřenkyně trenérky Ivy Vejmolové potvrdila, že reprezentační výkonnost určitě má – v první převislé cestě obsadila dělené 25. – 30. místo, když se jí nepodařilo optimálně založit patu, ve druhé kolmé kvalifikaci pak chyběl kousek síly v prstech, aby dokázala zvednout nohu na stup klíčový pro následující dynamo. O to se se sice Sabina pokusila nakonec i bez tohoto stupu, ale její odraz nepřesvědčil rozhodčí, aby jí uznali + a tak zde obsadila 21. příčku, přičemž právě + navíc by ji posunulo na dělenou 13. pozici v cestě. Celkově Sabina vybojovala slušné 25. místo a potvrdila tak stoupající výkonnost i zlepšující se schopnost psychicky zvládat tlak spojený s mezinárodními závody.

 

Chlapcům v kategorii A se na body dosáhnout nepodařilo. Ondřej Hašek lezl první cestu výborně, bez problémů zvládl i technicky náročný skok, ale v následující pasáži se rozhodl cvakat expresku v místě, kde už každý krok rozhodoval a to ho stálo několik míst, takže obsadil průběžnou 36. pozici. Ve druhé kvalifikaci si tento svěřenec trenérky Elišky Karešové dolezl pro dělenou 35. – 36. příčku, což znamenalo celkově 36. místo. Další zástupce HO Komorní výtah Liberec Tomáš Lukášek v první kvalifikaci nezvládl skok, ve druhé pak zvolil nesprávnou sekvenci rukou v kolmé pasáži a obsadil celkovou 42. pozici.

 

V kategorii juniorek se prezentovalo pouze 21 závodnic, ale čím je v této kategorii startovní pole početně slabší, tím je výkonnostně silnější. Alexandra Fraňková z pražského týmu Horoguru se nenominovala do reprezentace a tak startuje na mezinárodních závodech na vlastní náklady, aby sbírala zkušenosti, což je v juniorské kategorii velmi náročné. Alex přece jen na mezinárodní úrovni v dané konkurenci chybí zejména síla a tak obsadila celkové 21. místo, ale získané zkušenosti určitě zúročí jak v tréninku, tak v dalších závodech.

 

Ve výkonnostně nejsilnější kategorii juniorů jsme měli dva zástupce, kteří si podobně jako Marin s Albertem vyměnili v jednotlivých cestách role. Petr Kliger se v první cestě trápil a i když bojoval statečně, technicky náročný skok do kříže už byl nad jeho síly, což znamenalo 25. příčku v cestě. Do druhé kvalifikace ale nastoupil jako vyměněný, cestou se doslova procházel, bez problémů zvládl i obouruční skok, pak si dokázal výborně sklepat, ovšem v následující pasáži se rozhodl netaktizovat a pokusil se cvaknout expresku v místě, kde už se lámal chleba. Zapnout prodlouženou expresku za hlavou se mu nadvakrát nepodařilo a vzalo mu to tolik sil, že už nebyl schopen pokračovat. To znamenalo 23. pozici v cestě a 24. místo celkově.

 

Jan Kendík lezl výborně první kvalifikaci, zvládl těžký křížný skok a zastavila ho až chyba v pasáži, kde už rozhodoval každý krok. Honza v této cestě skončil na 24. příčce, přičemž dva kroky navíc by ho posunuly na dělené 14. místo. Druhá kvalifikace se však tomuto svěřenci trenérky Elišky Karešové od začátku nedařila, přesto se dokázal probojovat až do obouručního skoku, který ale už byl nad jeho síly, což znamenalo dělenou 24. – 25. pozici a celkově 25. místo.

 

I přes výrazně oslabenou sestavu česká mládežnická reprezentace vybojovala v Mitterdorfu v hodnocení národů 12. příčku z 23. zúčastněných států, až za ní zůstalo např. 13. Německo, 17. Švédsko či 20. Polsko. Do hodnocení národů se navíc započítává každé zemi pouze její nejlepší reprezentant v každé kategorii, což českou výpravu, která měla v některých kategoriích i čtyři bodující závodníky, značně znevýhodňuje.

 

Dalším mládežnickým závodem bude EYC v lezení na rychlost 27. srpna v rakouském Imstu, po něm následuje od 30. srpna do 10. září Mistrovství světa mládeže ve všech disciplínách v rakouském Innsbrucku.

 

Tomáš Binter 

 

foto M. Brkalová