Česká stopa v mezinárodních ledolezeckých soutěžích v sezóně 2020

Sezóna 2020 nabídla celkem tři soutěže mezinárodního charakteru, patřící do IWC, jehož organizátorem je UIAA. V prvé řadě Světový pohár, který bohužel utrpěl rozhodnutím ubrat tradiční kola pořádaná ve Francii, Itálii, USA a Rusku. Zbylo tak torzo, v podstatě asijské, které naštěstí doplnilo alespoň švýcarské Saas Fee. Příležitost závodit pro evropské kontinentální ledolezce nabídl Evropský pohár. Čtyři kola v Bernu, Brně, Žilině a finském Oulu se vydařila a přinesla sportovní zábavu i těm, kdo neměli čas a prostředky cestovat na dálný východ za Světovým pohárem. Poslední mezinárodní soutěží pořádanou v roce 2020 bylo Mistrovství světa juniorů v ruském Kirově.

Česká vlajka se ve startovní listině objevila nejen u závodů poháru evropského, ale nečekaně také u všech kol toho světového, a dokonce i na juniorském šampionátu. Vděčíme za to zápalu a nadšení mladé závodnice Anety Loužecké, která se po předchozích sezónách sbírání zkušeností plně zaměřila na nejvyšší úroveň ledolezeckého sportu. Aby mělo Anetino snažení v celkovém sčítání bodů smysl, bylo nutné zúčastnit se všech tří kol svěťáku. Začala hned po Novém roce v Changchun City v Číně a zapsala se do obou disciplín, rychlosti i obtížnosti. Jako česká reprezentantka v rychlolezení ledu ukázala Aneta, že v tomto oboru budou její výsledky letošní sezóny dominantní. V osmifinále vzájemných duelů skončila na 9. místě. V kvalifikaci obtížnosti scházel k postupu do semifinále čas na cvaknutí jedné expresky navíc. Nakonec z toho bylo 21. místo.
O týden později se závodilo v Jižní Koreji.  Dle Anetina hodnocení zde byly cesty mnohem techničtější. Důkazem budiž to, že kvalifikační cesty dokázala topovat pouze velezkušená Maria Tolokonina, nakonec celková vítězka závodu a později celého SP. Aneta skončila 32. Zato v rychlosti se jí podařilo dosáhnout 13. pozice.
Světový pohár se alespoň na poslední kolo vrátil do Evropy, a sice o víkendu 23. – 25. ledna 2020. Těžko odhadovat, kolik závodníků už si v té době přivezlo z asijského turné Covid-19, každopádně naše závodnice do Saas Fee odcestovala v horečkách, snad bez přítomnosti koronaviru, jen s „obyčejnou“ chřipkou. Na tyto závody asi Aneta nebude vzpomínat v dobrém, každopádně účast nechtěla vzdát.  V tomto stavu to v obtížnosti stačilo na 28. místo a v rychlosti dokonce na jedenácté.

received_579416332614071_k 30.1. zatím nezveřejněná

Jak tedy dopadlo celkové sčítání bodů? V obtížnostním drytoolu skončila Aneta Loužecká na děleném 36. místě spolu s Američankou Angelou Tomczikovou. V rychlosti se účast a výsledky ve všech kolech SP projevily nejvíce: ze 46 hodnocených závodnic ročníku se Aneta umístila na 8. místě. Skvělé!

První březnový víkend se česká závodnice vydala znovu do Ruska, kde trávila na soustředění několik týdnů na konci roku 2019. 6. – 8. 3. 2020 proběhlo v centru ruského ledolezení , Kirově, Mistrovství světa juniorů a mládeže.  Tam už byla Aneta po zkušenostech ze svěťáku v roli favoritky závodu. Nakonec brala v obou disciplínách neoblíbenou bramborovou medaili, ovšem v tomto případě velmi cenou. V rychlosti braly stupně vítězů pouze domácí Rusky a v obtížnosti až na vítězku, „megatalent“ Švýcarku Sinu Goetz, v podstatě také.  V kombinaci, která by byla olympijským formátem, by Aneta skončila na úžasném 5. místě.

A taktéž v hodnocení národů. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

received_654177601787630_ k 30.1. zatím nezveřejněná

Aneta Loužecká samozřejmě nemohla stihnout všechno, a proto vynechala Evropský pohár. Tam nás zastupovala Hanka Masopustová - další závodnice, která má zájem objíždět sportovní akce. To je hlavní úspěch její letošní, vlastně loňské, účasti.

Jen víc takových, jako je Aneta a Hanka, které se nebály učinit nejtěžší krok, tedy ten první.  A taky chlapci by se měli inspirovat. Snad tedy v další sezóně.