Aneta Loužecká ovládla MČR a EP v Brně

05. 12. 2023 | Rubrika: Závodní ledolezení, drytool

V sobotu 2. 12 .2023 proběhl na pilíři pod brněnskou přehradou závod Mistrovství ČR a Evropského poháru UIAA v ledolezení. Za Česko zcela zářila Aneta Loužecká, která získala obě zlata!

pn23091327

Poprvé v historii závodů UIAA se počet závodníků přehoupnul přes sto účastníků. Ve výsledkové listině figuruje 72 mužů, 35 žen a tři junioři U16. Celkem tedy 110 závodících lezců z 18 zemí. Bohužel, někteří z registrovaných zůstali na letištích a kvůli počasí nezvládli docestovat.

Celkem bylo pro závodníky připraveno 10 kvalifikačních cest (5 muži / 5 ženy), které startovní pole perfektně rozřadily. K radosti pořádajícího HO Lokomotiva Brno už podruhé v sezóně postoupila do finále jeho zástuplkyně Aneta Loužecká. Velmi blízko byla už druhému finále letošní sezóny také Tereza Sukačová, která se ve výsledcích EP umístila na velmi pěkné 12. pozici.

Finále odstartovalo za excelentní zimní atmosféry, kdy ale počasí, bohužel, výrazně snížilo kvalitu internetového připojení a nepodařilo se tak realizovat plánovaný přímý přenos na ČT Sport+  a bylo přenášeno pouze na YouTube.

Robert Hendriksen

Finálové kolo doprovázelo pravé zimní počasí a atmosféra, foto: Robert Hendriksen

Jako první nastoupili do finále neoficiálně junioři U16, kteří si na spodní části ženské cesty mohli vyzkoušet atmosféru velkého závodu. Světla, diváci, to vše bylo určite motivujícím a silným zážitkem.

Pak už na střídačku lezli ženy a muži. Cesty měly rozdílný začátek a spojovali se u 11. expresky. Celková délka lezení byla v ženské cestě zhruba 30 metrů a v mužské 35 metrů, časový limit na jejich vylezení byl 7:30 min.

Naprosto nejlépe se s cestou vypořádal Benjamin Boschard (SUI), který dal jediný top večera. Do vrcholové části stěny nahlédnul ještě Javier Cano Blázquez (ESP), který tak obsadil 2. místo a na třetí pozici těsně pod vrcholovým výlezem skončil Jonathan Arthur Brown (SUI).

Obrovskou radostí skončilo pro domácí finále žen, kdy zaslouženě zvítězila Aneta Loužecká (CZE). na druhém místě skončila Ola Kosek (POL) a velmi těsně, především kvůli necvaknutí expresky a zastavení pokusu rozhodčími, brala bronz Vivien Labarille (SUI).

Zlatá Aneta Loužecká

Zlatá Aneta Loužecká, foto: Pavel Nesvatba

Aneta Loužecká se díky svému výkonu stala také Mistryní ČR, 2. místo obsadila  Tereza Sukačová a 3. místo Táňa Vrtíková. Mezi muži se na start postavilo osm českých závodníků, a i když v rámci EP skončili v polovině startovního pole, tak se vzhledem k obrovské konkurenci nejedná o špatný výsledek. V kategorii U18 EP zejména díky perfektně zalezené poslední cestě bral zlato Matyáš Lienerth, v kategorii U20 EP skončil Oliver Hamersý na 4. místě a oba se tak stali mistry ČR svých kategorií. Mistrem ČR se po zaslouženém a vyrovnaném výkonu stal Vojtěch Fejta), 2. bral místo Matyáš Lienerth a 3. místo Vít Orava.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Výsledky EP

Výsledky MČR - ženy / muži

Průběžné výsledky ČP - ženy / muži

FOTOGALERIE

Pavel Nesvatba / Robert Hendriksen

Velké poděkování patří pořadatelskému týmu z HO Lokomotiva Brno, který tentokrát čítal přes 40 lidí bez nichž by realizace akce nebyla možná, o hodinách práce strávených na rekonstrukci částí stěny a dostavbě nové části nemluvě. Hned na druhém místě děkujeme za významnou podporu městu Brno a podpoře paní primátorky JUDr. Markéty Vaňkové, pod jejíž záštitou se závod koná. Stejným dílem pak patří poděkování Jihomoravskému kraji, bez jehož podpory by sportoviště nebylo připraveno a upraveno na akci tak velkého rozsahu, jako byl tento závod. Velmi si vážíme i podpory dalších partnerů v čele s PETZL cz/sk.

loga drytool - partneři

Těšíme se na viděnou na posledním kole ČP 2023 ve Žilině již tento víkend 9.12.2023. V roce 2024 se můžete těšit na závod ČP, zvažujeme oddělení MČR od závodu UIAA, připravujeme treninkové kempy. prostě pořád co vymýšlet a dělat.