A přece to cinklo - UIAA MS mládeže a EP ve finském Oulu

O víkendu 24-26. února se ve finském Oulu konalo letošní Mistrovství světa juniorů v ledolezení na rychlost a obtížnost. Současně lokace hostila i závěrečné 4. kolo letošního Evropského poháru UIAA.

Za Českou republiku vyrazila nezvykle silná výprava členů HO Lokomotiva Brno. Aneta Loužecká, Tereza Sukačová a Radek Lienerth na závod EP, Matyáš Lienerth na MSJ.

První se postavil na start v páteční kvalifikaci rychlosti MSJ Matyáš, jako jediný v klasických mačkách, zato s háky půjčenými od Anety. Měl oba kvalifikační pokusy platné, časy zhruba v polovině startovního pole, takže jsme byli velmi spokojeni a natěšeni na nedělní finále.

230227_MSJ a EP OULU_001

ledová věž v Oulu

230227_MSJ a EP OULU_002

Matyáš Lienerth v kvalifikačním pokusu rychlosti MSJ

V sobotu ráno bylo krásných -20°C, díky slunku šla teplota nahoru a po poledni bylo okolo -5°C. Ideální teplota pro kvalifikaci mužů. Ještě, že nás seřadili podle věku a nejarchivnější kousky startovky šly na závěr. Nicméně ani to nestačilo a po asi pocitově nejhorším lezení sezóny to v kvalifikaci 4. kola EP mužů nevydalo na víc než 28. místo.

230227_MSJ a EP OULU_003

Kvalifikace EP UIAA, muži Radek Lienerth

Odpoledne lezla ta hezčí polovina českého týmu. Aneta zalezla velmi pěkně v obou cestách a díky mimoevropské závodnici v osmičce postoupila do finále z děleného 9. místa. Tereza zakončila svou první závodní sezónu velmi pěkným výkonem v druhé kvalifikační cestě, kde stabilně dolezla až do bodu, kde prostě „odmrzla z motyk“. V jedničce, která vedla velmi strmým stropem, se bohužel projevila slabina treninkové stěny v Brně, kdy si neporadila s povinnými paragány. Prostě bude potřeba i tuto v Brně hlavním stavěčem neoblíbenou techniku nějak dostat na treninkové cesty.

230227_MSJ a EP OULU_004

Aneta Loužecká v kvalifikační cestě EP UIAA ženy

230227_MSJ a EP OULU_005

Tereza Sukačová v kvalifikační cestě EP UIAA ženy

Za odměnu jsme si večer dopřáli výlet za polární září a byť to znamenalo jít spát o něco později, rozhodně to stálo za to.

230227_MSJ a EP OULU_006

Polární záře

Neděle byla v Oulu při tomto formátu závodu vyhrazena pro finálová kola. Nejprve rychlost mládežníků a pak postupně obtížnost opět od nejmladších U16 až po kategorie dospělých.

Matyáš vyběhl první pokus na jistotu i s odzkoušením kvality ledu za 27s, druhý pokus už pod 20s a třetí za 16,31s. Zlepšení v každém kole a hlavně zvládnutí tlaku finálového závodu nakonec vyneslo bronzovou pozici.

230227_MSJ a EP OULU_007

Matyáš Lienerth, finále MSJ rychlost

Chvíli po finálovém kole rychlosti, hned od 11:00 se už lezlo finále U16 v obtížnosti. Cesta byla poměrně lehká, hned od rána nezakrytá, a vlastně bohužel i oproti cestám ročníku 2022 tak trochu ledabyle nahozená. Loňské finále U16 od Israela Blanca bylo výrazně zajímavější, ale všichni měli podmínky stejné. Matyáš startoval jako první a bohužel to s ohledem na shodu finalistů v kvalifikaci nebyla ta nejvýhodnější pozice.

S přehledem a rezervou dal TOP v časovém limitu, ale to už bylo všem ostatním v izolaci podle řevu diváků jasné, že pro medaile je potřeba topovat v rychlejším čase. Nakonec si Matyáš odvezl při první účasti v nejvyšší lize disciplíny ledolezení na obtížnost velmi pěkné 6. místo, pouze rozdílem času.

Odpoledne zahajovali junioři U19, U21 a pak dospělí. Zatímco ženská cesta byla dle slov závodnic velmi lehká, tak zejména v dospělých ženách rozhodoval čas. Aneta nastupovala z deváté pozice a bohužel se trochu zbytečně zacyklila u kroku okolo sedmé expresky. Délka cesty a nižší technická náročnost žádné přibrzdění neodpouštěla. U mužů přepálili stavěči strop a většina závodníků končila kolem třetí a čtvrté expresky, dva závodníci skončili u osmé a jediný, kdo si se stropem poradil byl letos nejsilnější Francouz Virgile Devine.

230227_MSJ a EP OULU_010

Aneta Loužecká získala 3. místo v rankingu celkového pořadí EP

v ledolezení na obtížnost za sezónu 2022-2023

230227_MSJ a EP OULU_011

Matyáš Lienerth, 3. místo MSJ rychlost

A jak hodnotit českou účast v letošním ročníku UIAA závodů SP, EP a MSJ? Rozhodně nejvíc dala závodům Aneta Loužecká: 2. místo na rychlost při SP v Koreji a 3. místo v celkovém pořadí EP 2022/2023.

Zkušenosti začala v závodech sbírat Tereza Sukačová, první účast na SP v Saas Fee, Evropské poháry v Žilině, Brně, Glasgow a Oulu.

No a po delší době i první pokusy českého juniora Matyáše Lienertha v závodech EP v Žilině, Brně, které završil na MSJ v Oulu 3. místem v rychlosti a 6. místem ve finále obtížnosti.

Také nesmíme zapomenout na systematickou práci brněnského organizátora ledolezeckých závodů. Kromě 2. kola EP UIAA (UIAA Ice Climbing European Cup 2022/23) HO Lokomotiva Brno zorganizoval tréninkový camp UIAA - poptávka po opakování se dostavila obratem, a také se podařilo rozběhnout Český pohár v ledolezení na obtížnost.

Děkujeme Anetě za skvělou reprezentaci - gratulujeme!

Gratulujeme Matyášovi za úžasný start na mezinárodních závodech. Děkujeme týmu HO Lokomotiva Brno za maximální podporu a inspraci pro další rozvoj ledolezení.

Odkazy:

výsledky MSJ kat. U16 (B) obtížnost