Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

1. kolo Českého poháru v ledolezení na rychlost – Vírský cepín 2017

01. 02. 2017 | Rubrika: Soutěžní ledolezení, RSS - iSport.cz

Spolek Ledová stěna Vír pořádá ve spolupráci s komisí soutěžního lezení ledů ČHS závod v ledolezení na rychlost Vírský cepín 2017. Podmínky  budou nepochybně mnohem důstojnější než v minulém ročníku a závodníci se mohou těšit na spoustu náročného běhání v ledových tratích. Také ceny jsou velmi přitažlivé, včetně prize money pro stupně vítězů v hodnotách 3000, 2000 a 1000 Kč.

 

Na závod zveme především mladé zájemce, kteří mohou právě zde najít v této disciplíně zálibu. Za pár let již možná půjde o olympijský sport, proto je nejvyšší čas začít. Tedy 11. 2. 2017 se na Ledové stěně ve Víru od 10:00 registrujte do kvalifikace, která startuje od 13:00. Finále je v plánu od 18:00.

 

Vírský cepín letos nebude po 8 letech MČR, neboť to se koná 18. února 2017 v Liberecké Horolezecké aréně pod názvem Adrex Ice Run. Zároveň půjde o 2. kolo ČP a po součtu bodů za závody ve Víru i v Liberci budeme znát nejen mistra republiky, ale i celkového vítěze Českého poháru. Oba závody jsou také nominační do reprezentačního týmu. Tato pozvánka je současně výzvou pro předsedy oddílů, aby vyslali své talentované mládežníky okusit závodní atmosféru. Vlohy pro tuto disciplínu se nám jiným způsobem neprojeví.

 

Více informací na:

www.ledovastenavir.cz

www.horolezeckaarena.cz

 plakát 2017

Pravidla Vírského cepínu:

VÍRSKÝ CEPÍN je závod v ledovém lezení na rychlost. Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase.

Lezec je jištěn lanem vedeným přes horní vratný bod (top rope), jistící lano je v průběhu výstupu bezpečně dobíráno, je však zákázána jakákoli pomoc ze strany jističů dobíráním "natvrdo". Po pádu do lana a jeho zachycení jističem může závodník pokračovat ve výstupu, neboť se předpokládá, že pád do lana je fatální chybou, která způsobí znatelnou časovou ztrátu oproti nechybujícím lezcům, a není tedy důvodem k diskvalifikaci.

 

Pravá a levá hranice závodní cesty je na ledové stěně vyznačena páskami nebo barvou. Vybočení z koridoru cesty (použití cepínů nebo maček mimo hranice cesty) znamená diskvalifikaci závodníka. Ztráta lezecké zbraně (pád cepínu, stržení mačky), případně její poškození v průběhu výstupu, znamená diskvalifikaci závodníka, a to bez nároku na opravný pokus.

Závodník zastavuje časomíru (a tím určuje výsledný čas svého pokusu) úderem cepínu do zvonu nebo vypínače umístěného na konci závodní cesty. Při závadě časomíry nebo jistícího systému má závodník právo na opravný pokus.

 

Zranění způsobená padajícím ledem, případně neopatrným či nesprávným použitím lezeckých zbraní, nejsou důvodem pro opravný pokus.

Soutěžní pokus je omezen časovým limitem 5 minut na výstup.

Vybavení soutěžících: Závodníci nastupují do závodu ustrojeni do sedacího úvazku a lezecké přilby, vybaveni kvalitními lezeckými zbraněmi (cepíny, mačky). Při závodu je z důvodu rovnosti podmínek zakázáno použití háků určených k rychlostním soutěžím v ledovém lezení.

 

Slávek Matuška