Vysoké Tatry - Popradské pleso 2006, akce komise tradičního skialpinismu

17. 05. 2006 | Rubrika: Tradiční skialpinismus | Komentáře (0)

Chata Popradské plesoVe dnech 14. - 16. 4. 2006 proběhla ve Vysokých Tatrách na Popradském plese plánovaná akce komise tradičního skialpinismu ČHS. Sraz účastníků byl sobotu ráno na chatě na Popradském plese.

Na sobotu byla naplánován sjezd žlabů ze Satanova sedla jak do Mlynické, tak do Mengusovské doliny. Podmínky pro výstup i sjezd byly přímo ideální. Tvrdý firn nám umožnil rychlý výstup do sedla. Žlab směrem do Mlynické doliny byl již osvícen sluncem a po perfektním sněhu jsme rychle sjeli dolů. Sklon žlabu byl maximálně do 40°, převýšení okolo 250 metrů, obtížnost S3-S4. S lyžemi na zádech a na předních hrotech jsme se vydali zpátky do Satanova sedla. Žlab do Mengusovské doliny je výrazně strmější, sklon dosahuje až 45°, obtížnost S5. V odpoledních hodinách je již žlab ve stínu, tak se postupně spouštíme po zmrzlém firnu do doliny.

SV stěna RysůPři večeři na chatě plánujeme sjezd na příští den. Shodneme se, že JZ stěna Rysů je krásně vysněžená a tak je program na příští den rozhodnut. Ráno okolo osmé již svižně stoupáme k Žabím plesům a pod stěnu Rysů. Část skupiny vystupuje na vrchol klasickou cestou přes Váhu a ostatní postupují budoucí trasou sjezdu. Stoupáme napřed žlábkem ke dvěma žebrům. Po jejich překonání se dostaneme do vysněžené stěny a snadno vystoupíme na vrchol. Sjezd dolů je nádherný, slunečno, expozice a perfektí sníh. Sklon stěny a žlábku je maximálně do 40°, obtížnost S4. Nejtěžší místo bylo při výjezdu ze žlábku stěně do svahu, kdy se buď muselo projet po úzkém sněhovém splazu, nebo přeskočit skalní plotnu, prudce zatočit doleva a vyjet do svahu. Pod stěnou nás čekal perfektní sníh, kde se dali krásně krájet carvingové oblouky.

Počasí a podmínky nám letos vyšli skvěle, krásné slunečné počasí, takřka žádné lavinové nebezpečí a ideální sněhové podmínky. Tak snad to příští rok dopadne podobně.

Zapsal Robin Baum
Foto Jiří Kočara

Robin BaumPřístup k JZ stěně RysůVysoké Tatry - Popradské pleso 2006, akce komise tradičního skialpinismuVýstup JZ stěnou RysůZ výstupu JZ stěnou RysůVysoká a Český štít z RysůSjezd JZ stěny RysůZe zjezdu JZ stěny RysůSjezd JZ stěny RysůSjezd JZ stěny RysůSjezd JZ stěny RysůTrasa sjezdu JZ stěny Rysů od Žabích ples

| Komentáře(0)