Vysoké Tatry - akce komise tradičního skialpinismu

31. 05. 2005 | Rubrika: Tradiční skialpinismus | Komentáře (5)

Vysoké Tatry - akce komise tradičního skialpinismu.

Na letošní zimu jsme naplánovali akci ve Vysokých Tatrách, která měla být zaměřena na skiextrémy.
Akce se měla původně uskutečnit v únoru, ale pro velké lavinové nebezpečí byla odvolána na neurčito. Na přelomu dubna a května se sněhová situace stabilizovala a tak jsme v pátek 6.5.2005 ve 23.oo budili chataře na Zamkovkého chatě a dožadovali se vstupu. O ničem nevěděl, ačkoliv Pažout vše objednal.
Našín cílem je slyžovat Stredohrot do Malé Studené doliny. Počasí se zdá býti po ránu stabilní a tak se rychlým krokem přesouváme pod nástup do žlabu. Na nástupu se přezouváme do maček, bereme do rukou cepíny a pravidelným tempem rychle získáváme výškové metry. Na konci suťového kužele, kde přechází do žlabu je strmý odtrh sněhu, který musíme oblézt zleva po skále. Nad odtrhem se terén prudce zvedá, sklon okolo 50°-55°a uprostřed žlabu se vine hluboký tobogán od vody. Ten bude pro nás při sjezdu velkým nebezpečím už proto, že nám výrazně zužuje profil.Postupně se žlabem propracujeme na hřeben, který dále pokračuje doprava na vrchol Stredohrotu. Systémem žeber a žlábků se se dostaneme až na vrchol. Je to úplně neuvěřitelné, ale v okolí je víceméně zataženo, jenom nad náma je po celý den díra v mracích.

Vysoké Tatry - akce komise tradičního skialpinismu

Asi dva metry pod vrcholem si nasadím lyže a sjedu žlábkem na hřebínek, který odděluje Malou a Velkou Studenou dolinu. Za ním sjíždím po strmé pláni ke skalnímu pilíři, kde čekám na kluky. Nechali si lyže po skalní věží asi 100m pod vrcholem. Za 20 min. ke mě sestoupí a společně sjedeme do Sedla za Prostredným. Postupně sjíždíme nádherným žlabem do Malé Studené. Expozice je úžasná, sklon v horních partiích okolo 45°a v dolních 50°- 55°. Sníh je velmi zmrzlý, tak se musíme koncetrovat na každý oblouk, případný pád by byl asi poslední. v nejstrmějších místech je i čekání namáhavé. Na konec si všichni šťatně dole podáme ruce, my s Vladimírem spěcháme do Smokovce a Pažout s Kamilem ještě vystoupají na Terynu a navečer se všichni setkáme na chatě.
V neděli dopoledne ještě kluci polyžujou okolo Pyšného štítu a okolo 17 se loučíme s Tatrami. Původně jsme tuto akci chtěli uspořádat společně se slovenskými kamarády, ale nakonec jsme se potkali pouze s Robem Gálfym, který slyžoval tuto cestu v roce 1983.
Více informací a nějaké fotky najdete na stránkách pazout.horolezci.cz

Robin Baum

stredohrot-2005.wmv (video WMV)stredohrot-2005.wmv 9.8 MB (modemem staženo za 00:24:25)

| Komentáře(5)