Setkání tradičních skialpinistů v Beskydech se vydařilo

Ve dnech 16.-18. prosince 2022 proběhlo výroční Setkání skialpinistů pořádané Komisí tradičního skialpinismu ČHS. Na programu byla řada praktických workshopů a nabité přednáškové podvečery a večery jak v pátek, tak i v sobotu.

Skupina účastníků setkání v nedělním ránu s výhledem na hlavní hřeben Beskyd

Oproti všem předchozím ročníkům se datum Setkání skialpinistů posunulo co nejblíže ke konci roku. To se plnohodnotně vyplatilo, když ve dnech předcházejících víkendu v polovině prosince začalo intenzivně sněžit. Na pátek 16. prosince byla dokonce na mnoha místech České republiky vyhlášená kalamitní situace kvůli sněžení. Pro účastníky byl tak výjezd k místu konání vylepšen v mnoha případech o nasazování řetězů.

Od pátečního odpoledne se postupně sjížděli účastníci, mezi nimiž bylo i patnáct dětí. Po příjezdu řada z nich ještě před večeří vyrazila do přilehlých beskydských kopců k lyžařskému provětrání. Po večeři začalo promítání s metodickým rozborem problematiky pádu do stromových studní a dušení se v hlubokém prašanu. Od hlubokého sněhu došlo k přesunu na novinky a výlety v uplynulé sezóně při dětském skialpu. Následně byl představen Československý firnový memoriál v Norsku, který se každoročně koná v květnu. Závěrem pátečního programu byl film Robina Bauma a Vladimíra Smrže z českého prvosjezdu 7200 metrů vysokého Tarke Kangu v roce 1998.

V sobotu ráno začal po deváté hodině první běh praktických workshopů: Lavinový workshop, Nácvik skákání pro bezpečný pohyb ve volném terénu, Metodický výcvik a zlepšování techniky sjezdu na lyžích, Základy první pomoci v zimních horách, Nácvik výstupu a sjezdu na laně po ledovci a Silově koordinační cvičení pro zimní sporty pro děti i dospělé, které po obědě pokračovaly druhým kolem. Ti, co neměli zájem o některý z uvedených workshopů, se buď rozjezdili s využitím lyžařského vleku, nebo vyrazili na přilehlý hřeben.

Výstup lanového družstva lesním porostem se zachytáváním lana o větve a keře

S půlhodinovým zpožděním pokračoval promítací program. Po rozboru lavinových nehody v zahraničí v uplynulé sezón následovalo představení lehkého technického vybavení na skialp. Následovaly dvě videa představující jak rychlostní skialp ze základního tábora na vrchol a zpět, tak nové možnosti pro skialp a freeride na východě Kyrgyzstánu. Na dopolední workshop věnovaný koordinačním cvičením pro zimní sporty navázal Jaro Kratina i přednáškou s vhodnými cviky na posílení středu těla a nohou pro skialpinistické aktivity. Robin Kaleta představil, jak co nejlépe naplánovat výjezd do zahraničí za ideálními sněhovými podmínkami. Pokračovalo se rozborem činnosti Komise tradičního skialpinismu ČHS a pozvánkou na akce pořádané v nadcházející sezóně. Nechyběly ani varianty, jak se dostat od prvních kroků na skialpech na pokročilou úroveň s využitím různých organizovaných aktivit.

Podrobný náhled do historie ženských extrémních sjezdů představila Iva Sikulová, která je první ženou, jíž se podařilo sjet Pallaviciniho kuloár z Grossglockneru v roce 2003. Iva následně pokračovala podrobnou analýzou lavinových nehod na Slovensku. Strmé sjezdy v liduprostých severních dolinách Západních Tater uvedl Rosťa Tomanec. Do jižní Evropy zavedla přednáška mapující skialpinistické možnosti ve Španělsku a Andoře. Závěr sobotního programu byl ve znamení focení žen na lyžích v zimních horách od konce 19. století po současnost. Večer následně pokračoval společenským programem a diskuzemi nad skialpinistickými výjezdy v nadcházející zimní sezóně.

Na vyhlídce na Malou Fatru a Západné Tatry

Počasí ze soboty na neděli se změnilo v dokonalé, když se v noci vyjasnilo a od rána tak svítilo slunce na sněhem pokryté Beskydy. Účastníci se podle preferencí „rozutekli“ na různá místa v Beskydech a Javorníkách s vyhlídkovými trasami a mírně krustovitými sjezdy. Viditelnost byla dokonalá, takže východním směrem byly krásně vidět například Malá Fatra a Západné Tatry.

Jan Pala, předseda komise tradičního skialpinismu