Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Ropákův memoriál

Ropákův memoriál
03. 01. 2022 | Rubrika: Tradiční skialpinismus

Skialpinistický Ropákův vysokotatranský memoriál vyšel ve Velké Studené dolině parádně.

Každoročně pořádá Komise tradičního skialpinismu ČHS ve spolupráci se 155. HO Vsetín Ropákův memoriál na připomenutí Romana Ropáka Tyla, který zahynul v lavině v Rakousku. Po roční odmlce způsobené covidovými uzávěrami se místem memoriálu stala Zbojnická chata ve Velké Studené dolině v posledních dnech roku 2021.

 

1500-20211227-memorial-tatry-IMG_3796

 

Složení skupiny účastníků z celé České republiky způsobilo, že zaměření celého vysokotatranského pobytu bylo čistě skialpinistické a splitboardové bez lezeckých ambicí. I přes to se v pozdních odpolednech a po večerech trénovaly lanové a uzlovací techniky s teoretickou částí na chatě a praktickým nácvikem v exteriérech od prusíkování po pohyb po ledovcích.

 

Počasí vyšlo perfektně, když po celou dobu bylo krásně slunečno s minimálním větrem. Cesta na WC vedle Zbojnické chaty tak neměla expediční charakter, ale dala se normálně projít v přezůvkách. Bohužel předchozí bohaté sněžení bylo ve vyšších nadmořských výškách znehodnoceno silným větrem, a proto nejvíce sněhu bylo v oblasti od Starého Smokovce po Rainerovu chatu.

 

Nad hranicí lesa bylo sněhu méně, ale v některých místech ho bylo dostatečné množství na skialpinistické výstupy a sjezdy. Před koncem roku byl nakonec nejvíce rozježděné sedlo Malý Závrat v prodloužení do Zbojnických spádov.

 

1500-20211228-memorial-tatry-IMG_4099

 

Ve Velké Studené dolině jsme se podívali na většinu skialpinisticky zajímavých míst, která pokrývala dostatečná sněhová pokrývka pro bezpečný sjezd. Ve strmějších pasážích jsme si vyzkoušeli aktivní testy stability sněhové pokrývky ve formě trhání menších sněhových splazů. Kromě toho jsme procvičili i pádové techniky na svazích se sklonem 40+ stupňů.

 

Sněhové podmínky na Ropákově vysokotatranském memoriálu nebyly nejlepší, ale počasí vyšlo nejlépe za celou dobu konání memoriálů.


 

Jan Pala, Komise tradičního skialpinismu ČHS