Expedice SKI 8,167 - prvni update

07. 04. 2009 | Rubrika: Tradiční skialpinismus | Komentáře (1)

Ahoj,

zdravim z mestecka Jomsom, ktere se nachazi na Annapurna treku, ve stinu severni steny nadherne sedmitisicovky Nilgiri.

Od naseho odletu z Prahy jsem spolu s nekolika kamarady stihl Annapurna trek, ktery byl aklimatizacni casti nasi expedice. V ramci treku se prekonava sedlo Thorong La ve vysce 5,400m a to by pro zacatek mohlo stacit, dalsi aklimatizace uz primo na Dhaulagiri. Pokud se nekdo chystate na tenhle trek, pospeste, nebot z nej ve vychodni i zapadni casti notne ukrajuje civilizace a za par let uz povede cesta na obe strany Thorong La.

Na Annapurna treku vlastne tahle expedice pred 5 lety zacala, nebot na nem jsem na podzim roku 2003 poprve uvidel Dhaulagiri. Pro me je to stale nejhezci osmitisicovka, ten pohled me tehdy uplne dostal, a jeji severovychodni hrana si primo rikala o slyzovani. Kdyz jsem pak sledoval neuspesne lyzarske pokusy (byly 2 - jeden francouz a sved) tak ve me nekdy behem roku 2007 uzralo rozhodnuti pokusit se o tenhle prvosjezd. Do himalaji jsem se chtel tak jako tak po uspesnem pokusu na Everest v roce 2006 vratit, bylo jasne, ze tentokrat s lyzemi a zaroven jsem se chtel pokusit o neco vice, nez jen obvykle opakovani "normalky" na vrchol. Bohuzel to vyslo az na letosni jaro, puvodni plan byl stejny cas, ale minuly rok:)

Potom, az dopisu tenhle email, se vracim do vesnicky Marpha, ktera je vychozim bodem pro vystup do zakladniho tabora pod Dhaulagiri ve vysce 4,700m. Cesta tam by mela trvat 2 dny. V Marphe do vecera cekam na Pavlu Pilchovou, ktera si pro aklimatizaci vybrala okoli Jomsomu a zitra rano spolecne s serpou Lakhpou (rikame mu ale Lakatos) vyrazime do Dhaula BC. Vypada to, ze letos bude pod Dhaulagiri rusno - jsme na spolecnem permitu spolu s Petrem Hamorem a Piotrem Morawskim, pres agenturu Monte Rosa s nami sla i velka skupina polske horske sluzby, na treku jsme videli samolepky indicke armadni expedice. Na jednu stranu fajn, vice lidi vice legrace, na druhou stranu vetsi pravdepodobnost nejakeho maleru. Tak jako tak, po v zasade pohodove priprave se s Pavlou tesime na poradne lezeni (a lyzovani).

Koho by zajimalo, co pouzivame pri vystupu, tak tady je seznam:

- stany Mountain Hardwear EV2 a Hannah Attack
- obleceni Mountain Hardwear, Smartwool, Lowe Alpine, Ternua, Garmont, Hannah
- batoh Osprey Variant 37L, kit bag Hannah Huey 80L
- lyze Dynafit 7 summits, vazani TLT race, boty ZZero TF carbon, hole Black Diamond Whippet, Raveltik cepin
- lana, smyce - Beal
- gely, tycinky, iontaky - vse od Penco
- fotovideo technika vse od SONY - alfa 700 s teleobjektivem 16-105mm, cybershot W170, kamera na pametove karty (ve vetsich vyskach prestava fungovat zapis na HD)

Tahle expedice by se se neodehrala bez pomoci sponzoru, kterym bych chtel timto podekovat. Sponzori vsak nejsou jen "brandy", ale predevsim lidi, kteri za nimi stoji a umi veci rychle zaridit. Takze dekuji nalseujicim lidem (a firmam): Mira Martinec, Ales Holub, Jirka Junek a Jirka Novak (ROCKPOINT), Filip Komorous a Robert Simice (HANNAH), Ivan Tyle (mesto Novy Jicin), Jan Maler (PENCO), Petr Polanecky (SALEWA-DYNAFIT), David Gladis (EXPEDICNI FOND), Ivan Trachta a Jirka Struk (SONY), kolektiv v BEALu.

Dalsi update uz bude jen prostrednictvim SMS, ktere z teto adresy bude preposilat moje zena Pavlina, az se vrati z Nepalu (15. dubna).

Postupem casu se dostane i na nejake fotky, ktere je bohuzel problem odtud odeslat.

Preji vsem hezke jaro v Praze!

David

| Komentáře(1)