Co se dělo při Setkání skialpinistů na Božím Daru v Krušných horách 2.-4. prosince 2011

08. 12. 2011 | Rubrika: Tradiční skialpinismus | Komentáře (4)

První prosincový víkend uspořádala Komise tradičního skialpinismu ČHS Setkání skialpinistů 2011 na Božím Daru v Krušných horách. Setkání bylo v Hotel restaurant sv. Hubert a většina účastníků se dojela v průběhu pátečního podvečera. Pozvánka na Setkání skialpinistů 2011 - Pozvánka na Setkání skialpinistů 2011. Hlavní program byl v sobotu večer.

Jedinou výjimkou byla nejvzdálenější skupina z Ostravska, která přijela hromadně kolem půl desáté večer. Počasí bohužel letošnímu setkání nepřálo, kdy sníh chyběl úplně, zato vítr nadbýval. Po páteční aklimatizaci na čisté Krušné hory a seznámení se s tím, kdo, kde, kdy byl v uplynulé sezoně, se šlo v hodně popůlnoční hodině spát.

Na sobotu měl hlavní organizátor Robin Baum přípraven nelyžařský pěší výlet přes okolní lyžařská střediska, tj. nahoru a dolů po sjezdovkách (černé sjezdovky byly tentokrát vynechány). Trasa začínala na Božím Daru, odkud se pokračovalo na Kleiner Fichtelberg a Fichtelberg (1214 m). Z něj následoval sestup ke skokanskému můstku, kde jsme vyzkoušeli ve výstupu i sestupu schody na nájezdu. Sestoupili jsme po sjezdovkách do Oberwiesenthalu, kde jsme překročili hraniční potok zpátky do České republiky. V Loučné jsme se zastavili v hospodě na gulášovou polévku a nějaká piva. Po sjezdovce jsme vystoupali na Klínovec (1244 m), kde byla hustá mlha doprovázená silným větrem. První menší skupině se nechtělo čekat na ostatní a navštívit další hospodu, takže jsme šli rovnou do pět kilometrů vzdáleného Božího Daru.

V sobotu od sedmé hodiny večerní se uskutečnil bohatý metodický a promítací program:

- shrnutí činnosti Komise tradičního skialpinismu a výhledy na nadcházející zimní sezonu

- neúplný přehled výškových sjezdů a skialpinistické činnosti v odlehlých oblastech v Asii a Americe

- nové francouzské vázání na bázi TLT PLUM Guide- přehled vybavení pro lavinovou bezpečnost dostupného v současnosti: Avalanche Ball, Avalung, ABS airbagAvi vest, BCA Float AirbagsSnow Pulse - obecný úvod je na Avalanche Rescue- praktická ukázka použití SNOWPULSE - lavinový airbag batoh

- prezentace Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 - přehled výsledků

- prezentace Skialp v Alpách - Gran Combin a Mont Blanc Jiří Kočara - Pažout, Klára Kočarová, Petr Novák a Jiří Špaček)

- film Jižní Albánie na kolech 2010

- film Makedonie na kolech 2011

- film Heliskiing v Kanadě 2011

- film KAMCHATKA mountain ski ‚expedition‘ 2009

- ilustrační snowboardový film poskytnutý Pažoutem

Skončili jsme někdy po půlnoci. Vzhledem k tomu, že počasí se do rána nezlepšilo, a naopak začalo silně pršet, všichni účastníci se rozjeli domů předčasně v dopoledních hodinách.

Více fotografií na: Podrobný přehled ze Setkání skialpinistů na Božím Daru 2011

| Komentáře(4)