Soustředění reprezentačního výběru v závodním skialpinismu Stubai 2020

04. 11. 2020 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Čtveřice reprezentantů, Michal Strejc, Jakub Švec, Filip Matějovič a Julie Rampírová, kteří mají jeden cíl.  - Dokázat světu, že český závodní skialpinismus dokáže patřit do světové špičky.

DSC_0966_tým repre s Kar. Grohovou

Reprezentanti za sebou mají náročnou letní přípravu. Všichni moc dobře vědí, že tréninkové objemy, které závodník v tomto čase absolvuje, zásadně determinují jeho schopnost obstát v nadcházející závodní sezoně. Proto trénovali opravdu tvrdě.

Avšak i ten nejefektivnější trénink na „suchu“ nenahradí vlastní lyžařskou přípravu. Možnost včasného zahájení zimní přípravy je pro reprezentanty o to důležitější, že v porovnání se svými konkurenty z alpských zemí nemají možnost trávit na sněhu a zároveň i náročných horských profilech tolik času. Z toho důvodu bylo rozhodnuto absolvovat v termínu 25.10. do 1.11. soustředění v Rakousku na ledovci Stubai.

Příprava soustředění nebyla jednoduchá. Snahou bylo vytěžit z času stráveném na sněhu maximum. Zároveň se však muselo počítat ze skutečností, že se sportovci budou připravovat v nadmořské výšce, která si vyžaduje nezbytný čas pro aklimatizaci.

DSC_0958    skialp I.

Z toho důvodu byl zvolen dvoufázový koncept přípravy, v rámci kterého sportovci každý den absolvovali dvě tréninkové fáze. Hlavní tréninková fáze byla zaměřena na tvorbu vytrvalostního základu, což znamená trénink, ve kterém závodnici absolvovali výstup v rozsahu zhruba 2500 výškových metrů. V průběhu tréninku byl kladen důraz na efektivitu provedení skialpinistického pohybu, stejně jako techniky jednotlivých skialpinistických dovedností (chakpoint). Hlavní tréninková fáze zabrala zhruba 5 až 6 hodin,

DSC_0917    DSC_1025

Odpolední (podvečerní) fáze kombinovala imitační cvičení, protahovaní a potřebnou regeneraci.

Transformace z letní přípravy do lyžařské je vždy náročná, avšak naši reprezentanti ji zvládli úspěšně.

Aktuálně je třeba navázat na práci odvedenou v letní přípravě a na ledovci, zda komplikovaná doba dovolí další tréninkové kempy v zahraničí, se uvidí. První ostrý start ve světovém poháru závodníky čeká v druhé polovině prosince na SP Adamelo v disciplínách sprint a vertikál.

Karolína Grohová, komise závodního skialpinismu