Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Sourozenci Grohovi ovládli skialpinistický sprint v Rokytnici nad Jizerou

14. 03. 2024 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Po roce se do Rokytnice nad Jizerou opět sjeli závodníci na skialpinistických lyžích, aby poměřili síly v nejmladší disciplíně, skialpinistickém sprintu. Závod byl součástí letošního Hudy Českého poháru ve skialpinismu 2024, který se musel přizpůsobit letošním špatným sněhovým podmínkám.

DSR 24 (16)

I pořadatelé z TJ Spartak Alpin clubu museli akci posunout do vyšších nadmořských výšek, kvůli výrazné oblevě. Celé závodní klání bylo situováno na červenou sjezdovku v areálu Horní Domky, nad chatu Světlanka. Místo známé jako „Václavák“ posloužilo jako zázemí i závodní trať zároveň.

V sobotu 2. března 2024 přijelo do Rokytnice 39 závodníků. Vytvořili úžasnou závodní, přesto velmi přátelskou atmosféru. První místo v nejprestižnější kategorii Muži vyhrál Radoslav „Radar“ Groh a v kategorii Ženy zvítězila jeho sestra Karolína Grohová. Domácím pořadatelům udělala radost Denisa Hančová, která zvítězila v kategorii Veteránky 40+, a její syn Jakub Hanč na 2. místě v kategorii Kadeti. Celkem se v HUDY Českém poháru vyhlašuje deset kategorií. Kompletní výsledky, včetně kvalifikace, semifinále a finále jsou zveřejněné na stránkách horosvaz.cz nebo stopnito.cz.

Skialpinistický sprint se skládá z kvalifikace, kterou absolvuje každý osamocen. Z výsledného času se následně skládají rozjížďky, které se v našich končinách běhají po čtyřech závodnících. Následují semifinále a nakonec finále. Všechny tyto sprinty jsou čtyřčlenné, proto je tato disciplína i divácky velmi zajímavá. Závodníci, kteří postupují v pavouku až do finále, běží vždy stejnou trať. Proto je důležitá i taktika závodění. Po úvodním rovném úseku následuje část s nucenými zatáčkami, poté již prudší část do prvního depa. Tam je povinné lyže sundat, uvázat na batoh a pokračovat dále bez lyží do druhého depa. Od druhého do třetího depa se stoupá opět na lyžích. Ve třetím depu se sundávají pásy a závodník plynule pokračuje do obřího slalomu až do cíle. Důležitá je proto nejen rychlost, ale také technická dovednost v depech.