Skialp nad Hrobem - 3. závod ČP ve skialpinismu

14. 02. 2017 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

sobotu 11. února se na svazích krušnohorského Bouřňáku uskutečnil závod Skialp nad Hrobem, který byl zároveň třetím závodem Českého poháru ve skialpinismu. Zázemím závodu se letos poprvé stalo okolí horské chaty Vitiška a zúčastnilo se ho 48 závodníků.

Skialp_nad_hrobem_CP2017

Díky letošní bohaté sněhové nadílce mohli pořadatelé využít skialpové trasy vedoucí mimo sjezdovky a připravit tak technicky zajímavé a rozmanité tratě. Pro závodníky byly vytečeny tři různě dlouhé trasy, aby si mohl dle výkonosti vybrat každý od elitních závodníků českého poháru až po zapálené hobíky. Start byl navíc rozdělen na dvě části. Jako první odstartovali u vleku Vitiška závodníci tratě A – kategorie muži, veteráni a junioři.

Po startu tito závodníci běželi prvním stoupáním k chatě Vitiška, kde se k nim přidali skialpinisté z ostatních kategorií. Po lyžařské magistrále se startovní pole přehouplo přes vrch Klínovčík k trafu u Nového Města a po překonání silnice za asistence policie se závodníci dostali na svahy Bouřňáku. Závodníci elitní tratě A sjeli po sjezdovce do Mikulova a stoupali zpět nahoru po skialpinistické trase Pilousova. Na trati B (Open, kadeti) se bez lyží vystoupala krátká serpentýna a na pásech se pokračovalo kolem stanice Horské služby. Účastníci na trati C (Hobby) sjeli do Mikulova a stoupali zpět na Vitišku. Borci na trati A museli absolvovat technickou disciplínu, kde bylo nutné upevnit lyže na batoh a na botách sestoupit do rokle a opět vystoupat zpět na cestu. K dispozici byla závodníkům fixní lana. Dále pokračovali stejně jako závodníci tratě B a dostali se tak na sjezd tratě Plívošův pytel. První část tohoto sjezdu vedla úvozem, který řádně prověřil sjezdové dovednosti závodníků. Druhá část pokračovala neupravovanou sjezdovkou, ani zde nedal zmrzlý a hrbolatý sníh nohám odpočinout. Závěr sjezdu zpestřili lesáci průjezdem traktoru, který cestu změnil v tankodrom a nohy tak byly v jednom ohni. Poté závodníci stoupali na vrchol Bouřňáku a sjížděli dalším zajímavým sjezdem po staré sjezdovce dolů do Mikulova. Závodníci tratě B se po občerstvení vydali do cíle na Vitišku. Výdrž elitních závodníků na trati A prověřilo ještě prudké stoupání lesem vedle slalomového svahu a potom následoval sjezd tímto svahem. A nakonec museli dojít jako ostatní kategorie  skialpovou trasou Honzíkova cesta do cíle na Vitišku.

Ihned po startu se na špici závodu pohyboval skyrunner Tomáš Lichý z Beskyd a junior David Novák. Postupně se k nim propracoval Michal Štantejský ze Špindlerova Mlýna, který obhajuje celkové vítězství v českém poháru z loňského roku. Ten se v půlce závodu utrhl a první místo udržel až do cíle. „Stále jsem čekal, kdy se za mnou Tomáš objeví, protože vím, že je na tom letos velmi dobře, ale podařilo se mi být v cíli první, což je skvělé,“ řekl po závodě Michal. Na třetím místě do cíle doběhl další velmi zkušený závodník Radek Groh z Vrchlabí.

Výsledky dle kategorií:

Muži: Michal Štantejský 1:27:15, Tomáš Lichý 1:29:02, Radoslav Groh 1:31:58