První závod Světového poháru ve skialpinismu 2014 - Verbier

20. 01. 2014 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Švýcarské středisko Verbier hostilo úvodní kolo světového poháru ve skialpinismu pro rok 2014.

Sobota byla vyhrazena klasickému individuálnímu závodu, v neděli byl na programu Vertical Race.

V místech závodů ještě týden před startem nebyla ani vločka sněhu, až následné vydatné sněžení

dovolilo připravit závodní trasy. Českou republiku reprezentoval pouze junior Dominik Sádlo.

VERBIER INDIVIDUAL RACE

Vzhledem k letošní netradiční zimě bez sněhu, kdy se všechny závody v Čechách a okolí zrušily, to byl

první start našeho reprezentanta Dominika Sádla. Nevedl si ale vůbec špatně, od startu se pohyboval okolo druhého až třetího místa. Čekaly ho čtyři výstupy s následnými těžkými sjezdy. V druhém sjezdu ale mírně zaváhal, vybočil z vytýčené trasy a následně se musel složitě vracet. Každá chyba se tady v krátkém a rychlém závodě tvrdě trestá. Do cíle nakonec Dominik dorazil na pátém místě, juniorské kategorii vyhráli Italové Nicolini a De Silvestro.

Vítězem první části SP se stal Španěl Kilian a v ženách dominovala reprezentantka Francie Roux.

VERBIER VERTICAL RACE

Neděle byla ve Verbier vyhrazena Vertical Race, kdy se závodí pouze do vrchu. Pořadatelé na briefingu oznámili pouze minimální výbavu pro závodníky, skládající se z bot, lyží, hůlek a stoupacích pásů. Startovalo se ve vesnici pod střediskem Verbier, po několika krátkých prudších kopcích se probíhalo přímo přes centrum města, po navezeném sněhu. Později se kopírovala sjezdovka, cíl byl na vrcholu Les Ruinettes. Na trase museli závodníci nastoupat 850 výškových metrů.

Muži startovali v 10 hodin, junioři o 15 minut později. D. Sádlo se od startu držel v popředí, ale úvodní prudké pasáže do Verbier mu úplně neseděly. Ve druhé polovině závodu se ale rozešel a začal soupeře stahovat, ale cíl byl již příliš blízko a s ním 6. místo pro Dominika Sádla. Juniorskou kategorie opět vyhrál Italové Nicolini, v juniorkách zvítězila Compagnoni. Seniorské kategorie vyhráli Francouzi - mezi muži Jaquemoud a mezi ženami opět Roux.

Scarpa ISMF Světový pohár se stěhuje do Francie - příští víkend se uskuteční individual a vertical závody v Courchevelu.

Štěpán Pleskač

vedoucí reprezentace ČR