Facebook

Český horolezecký svaz

Ohlédnutí za skvělou sezónou závodního skialpinismu 21/22

Ohlédnutí za skvělou sezónou závodního skialpinismu 21/22

Skialpinistická závodní sezóna 2021/2022 byla mimořádná! Po covidové odmlce se opět podařilo uspořádat kompletní seriál závodů Českého poháru ve skialpinismu, naše reprezentace zářila na mezinárodních závodech a jako třešnička na dortu se tento sport stal sportem olympijským! Jak na tom české závodní lezení je a jakým směrem se ubírá se dočtete v následujícím článku.

HUDY Český pohár

Už od podzimu vypadala situace nadějně, žádné zásadní restrikce a omezení, takže stačilo doufat, že i počasí bude přívětivé a sněhové podmínky optimální. Nic jiného nemohlo české skialpinisty zastavit v pořádání HUDY Českého poháru 2022. Bohužel, hned první závod plánovaný na 8. ledna ztroskotal právě na nedostatku sněhu. Štěstí v neštěstí, na podobné scénáře jsme v českém klimatu poměrně zvyklí a tak se termín pružně přeložil na začátek března a více komplikací se již nekonalo.
Pětici tradičních závodů O dřevěného Krakonoše, Scarpa Skialp Night, Hore-dole Děrešom (SK) a Skialp Race Šerák zakončilo Mistrovství České republiky ve Špindlerově Mlýně, kterého se účastnilo na osmdesát sportovců. Pro titul si s nejrychlejším čase dojeli česká reprezentantka Tereza Rudolfová a Jakub Fabián.


Medailových umístění v Českém poháru už mám za minulé roky více, ale především si vážím toho, že se mi podařilo titul z MČR obhájit. Forma se mi podařila načasovat a každým závodem jsem se cítil lépe, přeci jen, pauzu od skialpinistických závodů jsem měl dlouhou.”

Kuba Fabián, vítěz MČR 2022

 

Celkovými vítězi Českého poháru 2022 se stali Johana Macková a Pavel Ondrášek, kteří se účastnili více závodů než Tereza s Jakubem. 

ISMF Mistrovství Evropy Boi Taull_spol

Na mezinárodní závody vyráželo v uplynulé sezoně družstvo ve složení Marcela Vašinová, Tereza Rudolfová, Michal Strejc a Filip Matějovič. V původní sestavě figuroval také Jakub Švec, který své působení z osobních důvodů ukončil. Na základě výsledků v tuzemských závodech rezonovalo také jméno Evy Matějovičové, která svými výkony převyšovala i chlapecké závodníky ve své kategorii. Bohužel, kvůli zdravotním komplikacím nemohla být do reprezentačního týmu zařazena.

A jak se našim reprezentantům dařilo ve světové konkurenci? “Na mezinárodní scéně nejvíce zazářila Marcela Vašínová, která v lednu úspěšně prošla nominačními kritérii pro vstup do české skialpové repre. V každém svém startu na Světovém poháru byla nejhůře do 7. místa. Na dubnovém svěťáku ve francouzském Flaine přepsala dějiny českého skialpinismu, když získala stříbrnou medaili ve vertikálu v kategorii žen. Zároveň spolu s Terezou Rudolfovou zvítězily na legendárním etapovém závodu Bokami Západných Tatier na Slovensku,” komentuje letošní výkony hlavní reprezentační trenérka Karolína Grohová.

 

"Letošní sezóna pro mě byla naprosto úžasná! Byla to moje první závodní skialpová sezóna vůbec a začala rovnou pěkně zostra - Mistrovstvím Evropy. Pro mě, jakožto úplného nováčka v závodním skialpinismu, byla celá sezóna ve znamení "pokus - omyl" a nasbírání spousty cenných zkušeností a poznatků. Například, že v plastových botech se svěťák neběhá, že je fajn si občas namazat lyže a pásy nebo že závod se dá lehce prohrát v depech. Zvláště, pokud potřebujete na sundání a nasazení pásů 5 minut (smích). Chybami se člověk učí a ke konci sezóny už bylo znát lehké zlepšení, zakončené naprosto nečekaným úspěchem - druhým místem v posledním vertikálním závodě sezóny ve Francouzském Flaine. Motivace do nadchazející sezóny tedy rozhodně nechybí a už teď se teším na prosinec, na první závod.

Marcela Vašinová, členka české reprezentace

Stříbrná Marcela na SP ve Flaine
Marcelin úspěch je skvělou motivací pro další a intenzivnější přípravu českého týmu pro nominaci a případný start na prvních olympijských hrách 2026 v Itálii. Příprava našich závodníků ovšem naráží na několik problémů, především pak na omezené tréninkové podmínky dané výškou českých hor a častým nedostatkem sněhu. “Největší rozdíl mezi českými a zahraničními závody a potažmo přípravě sportovců je v parametrech, kterými jsou například nadmořská výška, tedy souvislá délka v rámci jednoho stoupání, náročnost sjezdů, pohyb po ledovci a samozřejmě také v konkurenci,” dodává Karolína.

 

My děkujeme našim závodníkům i trenérům za skvělé posuny, které můžeme v závodním skialpinismu pozorovat a věříme, že v příští sezóně se dostaneme ještě dál.  

 

Partner ČP ve skialpinismu

 


M. Košatková, ČHS