Český horolezecký svaz

O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2018

06. 03. 2018 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

ODrevenehoKrakonose_2018_start

Mistrovství České republiky, Hudy Český pohár ve skialpinismu, Středoevropský pohár ve skialpinismu, Veřejný skialpový závod.

sobota, 3. března 2018

Je to již 18 let, co se každoročně v Rokytnici nad Jizerou koná oblíbený skialpinistický závod O dřevěného Krakonoše. První závod, tedy nultý ročník, se konal v roce 2001 a šlo tehdy spíše o kamarádský závod. A letos, při výročí plnoletosti, to bylo poprvé, kdy se v Rokytnici konalo v rámci závodu O dřevěného Krakonoše i Mistrovství České republiky ve skialpinismu.

ODrevenehoKrakonose_2018_HudyODrevenehoKrakonose_2018_lávkaODrevenehoKrakonose_2018_smrk.větev

Co se týče závodních kategorií, tak byl závod samozřejmě opět zařazen do Českého poháru ve skialpinismu a letos i do poháru Středoevropského. Výrazně byli zastoupeni i ti, kteří se závodů účastní v kategoriích open v rámci skialpového závodu pro veřejnost.

Oproti minulým rokům se letos přesunulo místo hlavního zázemí závodu od dolní stanice lanové dráhy na Lysou horu k dolní stanici lanové dráhy Přibližovák – konkrétně do garáží skiareálu. Zde se odehrávalo vše podstatné, tedy od příchodu a registrace závodníků až po vyhlášení vítězů a závěrečný večírek.

Po výkladu trati následoval přesun na start závodu, který byl u dolní stanice LD Lysá hora. Místo startu a trať závodu zůstaly stejné jako v minulých letech. Až na jednu podstatnou drobnost – a to, že se upustilo od závěrečného výstupu na Lysou horu. Trať A, pro kategorie Muži a Veteráni, byla dlouhá 16 km s převýšením 1540 m (v minulých letech 19 km a 1870 m převýšení), trať B pro Ženy, Juniory a Muže open měřila 14 km s převýšením 1300 m (dříve 16,8 km a 1637 v. m.) a trať C pro kategorie Juniorky, Kadeti, Kadetky a Open ženy byla dlouhá 10 km a převýšení bylo 1000 m (dříve 13,5 km a 1370 v. m.).

Za krásného počasí a dostatku sněhu nastoupilo k závodu 82 závodníků. Vzhledem k tomu, že závod byl zařazen o do Středoevropského poháru ve skialpinismu, dorazili i závodníci ze Slovenska a z Polska a v rámci skialpového závodu pro veřejnost závodilo 17 mužů a 8 žen.

Nejrychleji celou trať v hlavní kategorii absolvoval obhájce vítězství Michal Štantejský z SAC Špindlerův Mlýn a odvezl si domů svého již 8. dřevěného Krakonoše, letos i s titulem Mistr České republiky. Na druhém místě se umístil Dominik Sádlo z AKLVK Alpine Pro Ski Trab team se ztrátou 47 sekund na Michala a třetí byl Matúš Danko z týmu Skialp Bobrovec se ztrátou na vítěze 2 minuty a 48 sekund.

V kategorii ženy zvítězila a Mistryní České republiky se stala Karolína Grohová z týmu Hudy La Sportiva. Druhé místo obsadila Simona Triznová a třetí byla Michaela Danková, obě z týmu Skialp Bobrovec. V kategorii Veteráni zvítězil Petr Novák před Janem Pochobradským a Lumírem Sobkem.

Věříme, že si všichni závodníci i diváci opět odvezli z Rokytnice spoustu zážitků a hezkých vzpomínek nejen na závod samotný, ale i na celkovou atmosféru okolo tohoto dnes již legendárního závodu O dřevěného Krakonoše.

Konečné výsledky všech kategorií je možné najít na www.alpin-rokytnice.cz nebo na Facebooku O dřevěného Krakonoše.

Organizační výbor děkuje Skiareálu Spartak a.s. za spolupráci, sponzorům za podporu, organizátorům kamarádům za pomoc a závodníkům gratulujeme ke skvělým výkonům.

1. místo                  Michal Štantejský 1:40:03 hod.