Noc tuleních pásů zahájila Český pohár ve skialpinismu 2014

28. 01. 2014 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

V sobotu 25. ledna v 17.00 hodin v Janských Lázních vyběhlo 158 závodníků z Česka, Slovenska i Polska na trať jubilejního 10. ročníku jediného českého nočního skialpinistického závodu Noc tuleních pásů® Dynafit. Pro nedostatek sněhu pořadatelé museli trať proti minulým ročníkům upravit a doplnit o úsek, který závodníci překonávali na mačkách.

Nedostatek sněhu ve střední Evropě zrušil většinu skialpinistických závodů v Česku a Slovensku. Organizátoři museli trasu tradičního 10. ročníku závodu Noc tuleních pásů® Dynafit výrazně upravit a doplnit o úsek, který závodníci překonávali na stoupacích železech (mačkách). „Když jsme trať ve čtvrtek v noci procházeli, málem mi tam sjel do údolí pes. Bez maček by tady šlo opravdu o život. Sobotní mráz -17 °C tak poznamenal nejen závodníky, ale i trať“, poznamenal k úskalím trati Michal Němec, organizátor odpovědný za trať a její značení.

Nepřízeň počasí počet závodníků nijak výrazně neovlivnil. Na start se jich postavilo 158, nedokončilo jich pouze 8. „Letos jsme vyhlásili novou kategorii HOBBY určenou pro ty, kteří by si skialpové lyže teprve rádi vyzkoušeli a ještě neměli možnost. Spolu s naším generálním partnerem chceme ke skialpinismu přilákat víc nadšenců“, řekl zakladatel závodu a hlavní organizátor Jiří Pleskač.

Tento závod patří stále mezi nejtěžší v České republice nikoli náročnými sjezdy, ale tím, že celý probíhá v noci. To dovoluje ho připravit v Krkonošském národním parku.

Trať závodníků kategorie A: výstup z Náměstí Svobody, Janské Lázně - Černá hora – Zahrádky – sjezd do Pece pod Sněžkou – výstup na Hnědý vrch – sjezd na spodní stanici vleku Smrk – výstup na Černou horu – sjezd do Janských Lázní. Byla dlouhá 21,5 km a závodníci nastoupali téměř 1700 metrů. Na trať kategorie A vyrazilo 44 mužů, z nichž nejrychlejší byl Radoslav Groh z s časem 1:54:16 (h:m:s); a 7 žen s vítězkou Petrou Volfovovou, která náročnou trať zvládla za 2:30:41. Závodníci byli zařazeni do Českého poháru ve skialpinismu pro rok 2014.

Trať závodníků kategorie B: viz trať kategorie A bez výstupu na Hnědý vrch, délka 19,0 km s 1400 nastoupanými metry. Na tuto trať vyrazilo 59 mužů (junioři, kadeti a muži OPEN) a 15 žen (juniorky a ženy OPEN), nejrychlejším mužem byl Pavel Janeček s časem 1:51:12 a nejrychlejší ženou Petra Šoubová s časem 2:28:40.

Trať závodníků kategorie C – HOBBY: výstup z Janských Lázní ke Kiosku u Staré lanovky na Černé hoře; byla dlouhá 3,5 km a závodníci nastoupali 655 metrů. Zde startovalo 22 mužů bez rozdílu věku a 11 žen. Nejrychlejší byli Martin Černý za 0:48:33 a Johana Macková s časem 0:48:59.