AKTUALIZACE: MS ve skialpinismu 2015 - Verbier-Val de Bagnes

13. 02. 2015 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Ve čtvrtek 5. února začalo ve švýcarském středisku Verbier-Val de Bagnes slavnostním ceremoniálem 8. Mistrovství světa ve skialpinismu. Mistrovství probíhá celý týden, Českou republiku reprezentují Michal Štantejský a Radoslav Groh (muži) a David Novák (kadeti). Celkem se ho účastní 215 sportovců z 23 zemí (Andorra, Rakousko, Belgie, Bulharsko, Kanada, Čína, Česká republika, Španělsko, Francie, Velká Británie, Německo, Řecko, Irán, Itálie, Japonsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Švýcarsko, Slovensko, Švédsko a USA).

Program MS je následující:
6.2. sprint
7.2. vertical (senior, espoir)
8.2. vertical (junior, cadet)
9.2. individual - závod jednotlivců (Seniors and Espoirs)
10.2. individual - závod jednotlivců (Juniors, Cadets)
11.2. team race - závod dvojic

naše výprava na MS ve skialpinismu

AKTUALIZACE

Ve středu 11. února jsme měli zastoupení v závodě dvojic, čtvrteční štafety jsme se neúčastnili. Družstvo Štantejský - Groh se umístilo na 24. místě z 35 startujících, dvě družstva závod vůbec nedokončila.

V pondělí a úterý 9. a 10. února probíhaly ve Verbier závody jednotlivců. V pondělním závodě dospělých kategorií podal Michal Štantejský opět velmi dobrý výkon a umístil se na 35. místě, Radoslav Groh vybojoval 61. pozici z 81 závodníků, kteří závod dokončili.

V úterý vyběhl na trať David Novák a mezi 18 startujícími kadety získal 11. pozici. V začátku závodu se sice pohyboval kolem 6. místo, především ve sjezdu zledovatělým terénem však nabral zpoždění. Trať kadetů vedla tratí dospělých z předchozího dne, samozřejmě byla zkrácená.

Dnes probíhá závod dvojic, ve které startuje i naše družstvo Štantejský - Groh.

Kadet David Novák se v pátečním sprintu umístil na 9. místě z celkových 18 startujících, do finále postupovalo 6 závodníků. Napoprvé pěkný výkon.

V sobotním verticalu startovali Michal Štantejský a Radoslav Groh. Mezi 79 startujícími muži se Michal umístil na výborném 28. místě, Radek se potýkal s pásy a patrně i s nevolností, nakonec skončil na 65. pozici, ale závod dokončil. Pěkná trať s rovinatými úseky i prudkými výšvihy vedla i centrem Verbier, kam organizátoři navezli sníh a závod procházel hlavní ulicí, což přispělo k úžasné atmosféře na trati.

V nedělním verticalu závodil v kategorii kadetů David Novák a skončil na 8. místě z 18. Ztráta na nejlepší nebyla velká, pouhých 5 vteřin na postupujícího závodníka na 6. pozici.

Počasí závodníkům přeje - panuje inverzní počasí, takže ve vyšších polohách je krásně slunečno, na tratích leží po nedávné sněhové nadílce dostatečná vrstva sněhu.

zpracovala R. Plevková na základě zpráv od M. Štantejského a P. Nováka, fotografie P. Novák