Mistrovství světa ve skialpinismu 2013 - AKTUALIZOVÁNO

11. 02. 2013 | Rubrika: Závodní skialpinismus

V sobotu 9. února 2013 bylo ve francouzském Pelvoux slavnostně zahájeno Mistrovství světa ve skialpinismu 2013.

Českou republiku na tomto šampionátu reprezentují Radoslav Groh a Jan Hepnar v mužské kategorii, Petra Volfová v kategorii žen a Dominik Sádlo v juniorské kategorii.

Aktualizované zpravodajství (převzato od Jany Nekvindové, upraveno):

Předposlední disciplínou a pro českou výpravu závěrečným závodem se ve čtvrtek stal vertical neboli časovka, což je závod typu start - cíl, kdy skialpinisté zdolávají náročné stoupání bez následného sjezdu.

Letošní trasa závodu byla stejná pro seniorskou i juniorskou mužskou kategorii. Na start závodu s 610m převýšením se postavili tři čeští zástupci, Dominik Sádlo, Radek Groh a Honza Hepnar. Ve čtvrteční časovce se nejlépe dařilo mladému Dominikovi Sádlovi, který si doběhl pro 8. místo v kategorii. Protože je prvním rokem junior, utkává se s o dva roky staršími závodníky a čekají ho ještě dva roky v této kategorii, je to velmi dobrý výsledek. Již druhé vítězství si odváží Němec Anton Palzer, který se na tomto Mistrovství světa může pochlubit výbornou formou.

Opět nabitá kategorie seniorů se vydala na stejnou trať jako junioři. Z našich se nejlépe dařilo Radkovi Grohovi, který obsadil 47. místo, Honza Hepnar pak 64. pozici. Titul Mistra světa patří španělskému závodníkovi Jornetu Burgada Kilianovi. V kategorii žen si druhou zlatou medaili odváží Francouzka Laetitia Roux.

Úterý a středa patřily na MS v Pelvoux závodu jednotlivců. V úterý na trať vyběhly juniorské a kadetské kategorie, společně s největší českou nadějí, Dominikem Sádlem. Sedmnáctiletý reprezentant Dominik Sádlo se s tratí popral výborně. Bohužel mu opět, stejně jako při loňském Mistrovství světa, nepřálo štěstí a rozhodčí mu udělili minutovou penalizaci za předčasné zvednutí holí na check pointu, která ho posunula na celkovou 10. pozici. Jak Dominik v cíli řekl, snažil se dávat pozor speciálně na tuto chybu, která ho před rokem připravila o medaili, ale rozhodčí byli nekompromisní. Suverénním vítězem se stal Němec Anton Palzer.

Individuální závody pokračovaly ve středu závodem seniorů. Z českých závodníků se na start postavil Honza Hepnar a Petra Volfová. Honza Hepnar v individuálním závodě vybojoval 53. místo. Z titulu mistra světa se radoval zkušený Francouz William Bon Mardion. Petra Volfová poprvé měřila své síly se světovou špičkou ženské kategorie. Statečně obstála a došla si pro devátou příčku v kategorii do 23 let. V ženách si zlatou medaili odváží také Francie a to zásluhou Laetitie Roux.

Čtvrtek je posledním závodním dnem pro naše reprezentanty na Mistrovství světa v Pelvoux. Na programu mají časovku neboli vertical.

Výsledkové listiny - závody jednotlivců

Pondělní dopoledne patřilo na probíhajícím světovém šampionátu v Pelvoux atraktivním závodům ve sprintu. Na start se postavili všichni čeští zástupci. Radek Groh postoupil z kvalifikace a bojoval o postup do dalších kol v semifinálové rozjížďce.

Sprint je pro skialpinisty nejen rychlostní disciplínou, ale také závodem, který ověří jejich technické dovednosti. Závodníci vyrazili na okruh s pouze 80 metrovým převýšením. Ihned po startu je čekal první technický úsek v podobě výstupu takzvanými "cikcaky", který simuluje výstup ve volném terénu. Následoval první check point (zóna určená k nasazení či naopak sundávání lyží, nebo pásů), zde závodníci zouvali své lyže, připevnili je na batoh a pokračovali ve výstupu na botách. Výstup pokračoval závěrečným stoupáním na lyžích. Poslední check point byl určený k sundání pásů, po kterém skialpinisté najížděli do slalomové části okruhu. Krátké cílové stoupání prověřilo závodníkovy běžkařské schopnosti v podobě bruslení.

Pondělní sprint odstartovala kategorie mužů. Český reprezentant Radek Groh postoupil z kvalifikace jako 18. a v semifinále pak dojel na čtvrté nepostupové pozici. Nakonec obsadil celkové 19. místo.  Honza Hepnar skončil na 43. místě. Z vítězství se radoval Němec Josef Rottmoser.

V ženách startovala jediná česká zástupkyně Petra Volfová, která si dojela pro 6. příčku v kategorii žen do 23 let. Vítězkou seniorek se stala Mireille Richard ze Švýcarska.

Juniorské kategorie měly stejnou trať jako dospělí. Dominik Sádlo se s tratí popral výborně a dojel si tak pro 14. místo.

Výsledková listina - sprint

MS v Pelvoux 2013 - sprintMS v Pelvoux 2013 - sprintMS v Pelvoux 2013 - sprintfotografie ze sprintu

V oblasti leží dostatek sněhu, další připadl a panují příznivé podmínky. Mistrovství začalo v sobotu závodem dvojic, startujícím a končícím ve Vallouise. Tento závod patří díky vysokohorskému prostředí k těm nejpůsobivějším - závodníci včetně naší dvojice Groh – Hepnar zdolali trať s převýšením 2310 m a nejvyšším vrcholem La Pendine - 2750 m n.m., v případě vítězů v čase kolem 2h 32min. Čeští muži v nedělním závodě dojeli na 18. místě (3h 59min). Titul mistrů světa si odváží domácí dvojice Matheo Jacquemoud a William Bon Mardino. V kategorii žen získaly druhé zlato pro Francii Laetitia Roux s Axelle Mollaret.

hepnar a Groh při závodu dvojic  fotografie ze závodu dvojic

V pondělí se akce přesunula do Pelvoux a na pořadu dne je sprint, kterého se zúčastní všichni čtyři čeští reprezentanti. Vedle Hepnara a Groha se na start postaví nadějný junior Dominik Sádlo, který už má na kontě několik medailí ze světových závodů (stříbrnou z Mistrovství Evropy či bronzovou z celkového hodnocení Světového poháru). Jedinou českou ženou šampionátu je Petra Volfová, která poprvé změří své síly se světovou špičkou ženské seniorské kategorie. Petra má za sebou několik kadetských a juniorských mistrovství světa, rozdíl mezi kategoriemi je však značný a přestup do seniorek je tudíž velmi náročný. Ženy mají o několik stovek výškových metrů náročnější trať, která je srovnatelná s mužskou.

Úterý bude patřit mladým závodníkům, středa individuálnímu závodu seniorů, čtvrtek časovka. Poslední akcí bude sobotní závod štafet v Puy-Saint Vincent 2000.