Mistrovství Evropy na Etně očima závodníků

28. 02. 2018 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

IMG_1789

Vrcholem závodní skialpinistické sezóny pro náš reprezentační tým letos bylo jednoznačně ME na Sicílii. Myslím,že jsme v úterý večer přistáli na letišti v Catanii plní očekávání a zároveň natěšení na lyžování na

aktivním vulkánu. Už večerní zdlouhavý přesun autobusem na ubytování naznačil, jak bude vypadat doprava pod taktovkou italských pořadatelů.

Středeční aklimatizace na jižní straně sopky v krásném počasí byla opravdu jako z katalogu,večer jsme se potom potkali s ostatními výpravami na oficiálním zahájení šampionátu.

IMG_1754IMG_1822IMG_1830

První závodní den se síly měřily ve sprintu, kterého se v českých barvách zúčastnil pouze David Novák. Toho již od příjezdu na Sicílii trápila nemoc, která nakonec skolila téměř celý tým, protože od čtvrtka se zvýšenými teplotami zápolil i Matyáš Urban a start ve verticalu kvůli zdravotnímu

stavu vynechal Stanislav Heczko. David i přes nemoc předvedl parádní výkon, když mu jen těsně uniklo finále pro 6 nejlepších. Nakonec vybojoval 8. místo, které ohodnotil takto:

“Přestože jsem se necítil vůbec dobře, nastoupil jsem na start kvalifikace sprintu a zkusil zabojovat. Po dojezdu jsem se spíš modlil, ať nepostoupím a nemusím trpět znovu, ale 10. místo v kvalifikaci mi přeci jen udělalo radost a dodalo sílu bojovat o ještě lepší umístění. Po startu

semifinále jsem si našel dobrou pozici a všechno mi vcelku vycházelo, držel jsem se na třetím,postupovém, místě. Bohužel, to se nelíbilo Švýcarovi, který mi v závěrečné části kopce strčil hůlku mezi nohy, když sám udělal chybu v cik-caku.”

Po čtvrtku, kdy musely být sprinty dospělých zrušeny po kvalifikačních jízdách kvůli příliš silnému větru byl na programu páteční vertical. Čekalo nás velmi brzké vstávání a dlouhá cesta na severní stranu Etny, poznamenaná problémy autobusů s jízdou po zledovatělých a zasněžených cestách.

Po téměř 2 a půl hodinách v autobuse jsme dorazili ke startu, neustávající silný déšť, kroupy a vítr však donutily pořadatele závod zrušit. Později byl přesunut na neděli a na jižní stranu hory, kde mezi tím připadl dostatek sněhu umožňující závodění blíže k ubytování.

Naše myšlenky se tedy upnuly na individuál, na kterém nás v sobotu ráno přivítalo slunce, nicméně nechyběl ani stále silný vítr. Bylo také dost mrazivo a z trati se stala ledová jízda a některé pasáže byly opravdu obtížné a to zejména ve výstupech. První vyrazili na trať kadeti, mezi

nimi i Stanislav Heczko, který dokončil na 22. místě. Mezi juniory startoval David, který skončil 21., přičemž při více než hodinu dlouhém závodě ho velmi limitovalo zdraví. Druhý junior, Matyáš Urban, se od začátku také trápil, stejně jako David bojující s nějakou virózou. V druhém sjezdu

navíc pro Matyáše přišel konec, když při pádu na ledové trati zlomil lyži.

S nejdelší tratí se popasoval Tomáš Lichý, jemuž mezi muži připadlo 47. místo.

Poslední závod, vertical, přivítalo na jihu Etny opět sněžení a zatažená obloha. Dvakrát posunutý start se však tentokrát konal. Čeští junioři se v cíli srovnali na 18. (David), resp. 22. místě (Matyáš).

Skvěle se na přesunutý závod vyspal Tomáš, který si vyjel první top 30 umístění na vrcholné akci a dokázal se držet s velmi kvalitními závodníky. Se ztrátou 2 minut 43 sekund na vítězného Kiliana Jorneta mu náleželo 26. místo! Sám Tomáš pak hodnotil závod velmi pozitivně a zároveň jako

velkou motivaci do budoucna, když viděl, že se (zejména ve verticalu) dá závodit i mezi nejlepšími skialpinisty z alpských zemí.

Zatímco výsledkově to pro celý tým nebyla nějaká senzace, výjezd na ME se nám určitě zapíše hluboko do paměti. Důležité budou nabrané zkušenosti a určitě se můžeme poučit z mnohých chyb a doufat, že na dalších závodech se nám vyhnou zejména zdravotní komplikace, protože ty dělají dobré výsledky velmi ztěžka dosažitelné.

Na závěr jménem celé výpravy děkuji ČHS za vyslání, zajištění veškerých nutností a možnost reprezentovat.

za závodníky Matyáš Urban