Mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně zakončilo HUDY Český pohár ve skialpinismu 2024

15. 03. 2024 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

V sobotu 9. března vyvrcholil HUDY Český pohár ve skialpinismu závodem Mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně, který ovládli Jakub Fabián a Eva Matějovičová. Jakub se stal také vítězem celého poháru, v kategorii žen získala pohár Eliška Vondráčková.

MČR 2024

V sobotu 9. března se konal 33. ročník skialpinistického závodu Krkonoše 2024, dříve nazývaný Špindl – Karpacz. Závod byl Mistrovstvím České republiky, finálovým závodem HUDY Českého poháru 2024 a zároveň se konal jako Memoriál Jana Zapletala. Při závěrečném vyhlašování Mistrů ČR tak proběhlo také vyhlášení vítězů celého HUDY Českého poháru. Jehož vyhlašovatelem je Český horolezecký svaz.

V závodu odstartovalo celkem 74 závodníků v 13 kategoriích. Z toho 10 kategorií bylo závodních a 3 kategorie open. I letos byla zařazena kategorie „Hledáme mladé naděje“, kde se zúčastnilo 7 závodníků.

Několik posledních dnů před závodem bylo teplé počasí, které způsobilo rozbředlý mokrý sníh v nižších partiích trati. Start a cíl závodu byl posunut o cca 300 metrů výše na sjezdovky než bylo obvyklé v předchozích letech. V oblasti nejvyššího bodu na Medvědíně, kterého závodníci dosáhli v průběhu závodu, panoval vítr a siná mlha, která snižovala viditelnost.

MČR 2024

Po startu závodu čekal všechny startující výstup novou Lesní sjezdovkou a následoval výstup Červenou sjezdovkou na vrchol Medvědína. V depu na Medvědíně si museli závodníci sundat pásy a pokračovali sjezdem po sjezdovce Machytka na Mísečky a dále Vodovodní sjezdovkou zpět do místa startu. Všichni z kategorií open obešli tento okruh jednou. Dva okruhy absolvovali závodníci v kategoriích Kadetů, Kadetek a Juniorek, tři okruhy pak čekaly na Juniory, Ženy a všechny veteránky. Nejsilnější kategorie mužů a veteránů měla 4 kola, přičemž 4. kolo bylo zkráceno o závěrečný výstup na Medvědín. Jedno kolo o celkové délce 4,5 kilometru s převýšením 395 metrů absolvovali muži open, ženy open a mládež open. Dvě kola s délkou 8,9 kilometru s převýšením 790 metrů pak kadeti, kadetky a juniorky. Tři kola s délkou 13,4 kilometru s převýšením 1 185 metrů junioři, ženy a veteránky. Čtyři kola o celkové délce 17,4 kilometru a s převýšením 1435 metrů pak museli projít muži a veteráni v hlavní kategorii.

Od startu si v průběhu závodu v hlavní kategorii mužů udržoval mírný náskok Jakub Fabián před svým týmovým kolegou Pavlem Ondráškem a postupně náskok mírně navyšoval až do cíle. V cíli jeho náskok činil 1 minutu a 4 vteřiny. Jako třetí projel cílem běžec dálkových závodů a český reprezentant ve skialpinismu Fabián Štoček. Z důvodu zranění a účastí na zahraničních závodech se bohužel závodu nezúčastnila žádná z našich elitních žen a žezlo tak převzala naše skvělá reprezentantka Eva Matějovičová, která zvítězila v kategorii juniorek.

LZ1_0830

VÝSLEDKY ZÁVODU