Mistři ČR ve skialpinismu 2022 - Tereza Rudolfová a Jakub Fabián

Už je tomu více než dva týdny, kdy česká skialpinistická špička porovnala své síly v rámci Mistrovství ČR ve Špindlerově Mlýně, kde zazářila Tereza Rudolfová a Jakub Fabián, známá jména tohoto sportu v českém rybníčku.

MČR_SKIALP 2022

MČR je součástí HUDY Českého poháru, který sice Kuba ani Terka nevyhráli, ale to jen proto, že některé ze závodů poháru vynechali a Mistrovský titul jim tak oprávněně náleží!

Závodem ve Špindlerově mlýně skončila celá tuzemská závodní sezóna, jejímiž partnery byly v tomto roce firmy HUDY a Direct Alpine. Nyní se už těšíme na tu příští, kde nás jistě čekají další skvělé sportovní výkony a především radost, z hor, sněhu a pohybu.

Jako tečku za sezńou tu pro vás máme krátký rozhovor s letošními Mistry!

TEREZA RUDOLFOVÁ

První skialpinistický závod absolvovala v zimní sezóně 2018/2019 a hned se stala vítězkou Českého poháru, další rok sezóna kvůli covidu stagnovala a nyní je opět ve hře a opět na české špičce. Raketový start!

Tereza Rudolfová

Kdy jsi se ke skialpu dostala poprvé?

Svého prvního skialpového závodu jsem se zúčastnila asi rok nebo dva předtím. Byla to legendární Noc tuleních pásů a já měla na nohou, klasické lyžáky a skialpy s rámovým vázáním, které vážily asi půl tuny.  I přesto jsem došla docela dobře. Co je ale závodní pojetí skialpinismu jsem pochopila až později, když jsem si vyzkoušela odpovídající vybavení.

Pokud se ale nepletu, tak tvůj primární sport je něco jiného, je to tak?

Mé primární sporty jsou teď dva, teda pokud to berema podle toho, kde se účastním závodů na světové úrovni. Přes zimu je to skialpinismus a přes léto dlouhé multi-sportovní závody v týmu adventure race. Jinak si občas něco zaběhnu nebo zajedu na kole, občas i triatlon, ale to spíš už z nostalgie.

Nyní jsi také součástí české reprezentace a máš za sebou mezinárodní závody. Jaká je to pro tebe zkušenost?

Jedním slovem obrovská. Na svém prvním závodě světového poháru před dvěma lety  jsem byla dost v šoku z toho, co mě čeká. Mezinárodní závody se nedají vůbec srovnat s téměř žádným závodem u nás, a to ať délkou, převýšením, ale především obtížností trati ve výstupech

a hlavně ve sjezdech. Myslím, že bude potřeba hodně zapracovat na tom, aby se závody Českého poháru začaly trochu podobat tomu, co čeká závodníky ve světě. Přece jen se olympiáda v Miláně pomalu blíží a tam to bez řádného tréninku nepůjde. Nemáme u nás jediný závod ve sprintu, který je jednou z disciplín na SP, přitom je to divácky velmi vděčná disciplína.

Největší zážitek pro mě ale je, stoupnout si na startovní čáru po boku svých sportovních vzorů.

A co nějaké tvoje ambice - co je tvůj primární cíl, ať už v závodním nebo spíše tradičním skialpu a nebo třeba v úplně jiném sportu?

Baví mě delší závody, které jsou opravdu horské. Mám za sebou úžasnou zkušenost ze slovenského závodu Bokami Západních Tater, což je jen krok od Piera Menty, kterou bych moc ráda zkusila. V letošním roce si ještě splním jeden závodní sen a to švýcarský závod PDG. Z nezávodních cílů mě láká legendární přechod Alp Haute Route.

JAKUB FABIÁN

Dříve závodil na horských kolech, nyní je zaměřený především na závody ve skialpinismu, ke kterým se poprvé dostal v sezóně 2015/2016 a od té doby na sobě stále maká.

Jaku Fabián

Kubo, nyní jsi vyhrál MČR ve skialpinismu a daří se ti již delší dobu. Kolikáté je to pro tebe medailové umístění v této disciplíně?

Medailových umístění v Českém poháru už mám za minulé roky více, ale především si vážím toho, že se mi podařilo titul z MČR obhájit. Forma se mi podařila načasovat a každým závodem jsem se cítil lépe, přeci jen, pauzu od skialpinistických závodů jsem měl dlouhou.

Jak jsi se ke skialpu dostal a kdy sis poprvé řekl “jdu závodit”?

Nejdříve pro mě byly skialpy takové příjemné zimní zpestření, dělal jsem lyžařského instruktora a po večerech jsme běhali po kopcích. V roce 2015 jsem začal působit u nás na Dolní Moravě na Horské službě, kde mě kluci k závodnímu skialpinismu vlastně přivedli. Dříve jsem závodil hlavně na kole a hledal jsem nějaké nové výzvy. Když jsem si zkusil na skialpech závod, dál už to pro mě byla jasná volba.

Krátce jsi byl také součástí české reprezentace, máš ambice se do ní znovu dostat?

Bohužel moje krátké působení v reprezentaci bylo značně ovlivněné nástupem pandemie. V podstatě jsem se dostal na jeden závod Světového poháru do Německa a pak se vše zrušilo. Na tom Světovém poháru jsem byl jako Alenka v říši divů, ale hodně mě to motivovalo do dalšího tréninku, bohužel jsem to už nemohl prodat. Pokud se mi kvalitní příprava podaří skloubit s jinými povinnostmi, rád bych na sebe ještě reprezentační kombinézu obléknul.

Je skialpinismus tvůj primární sport nebo je tvé hlavní zaměření někde jinde?

Dá se říct, že skialpinismus je můj primární sport. V létě se samozřejmě účastním různých závodů, ať už v běhu, na kole, nebo závodů Horských služeb, většinou to ale beru jako nějaké zpestření. Určitě mám teď v hlavě nějaké sportovní cíle na letní sezónu, ale budu to brát jako přípravu na zimní sezonu, kde se budou nacházet moje hlavní sportovní vrcholy.

Je vůbec možné mít v českém prostředí skialpinismus jako primární sport ? :)

Není to úplně jednoduché, to je pravda. Samozřejmě nemáme takové tréninkové podmínky a možnosti, jako například Alpské země. V minulosti ale spousta našich závodníků ukázala, že se dá i z našich podmínek probojovat do širší světové špičky. Já doufám, že se takoví závodníci u nás zase brzy objeví! Předpoklady tu jsou, jelikož skialpinismus se u nás v posledních letech těší veliké oblibě.

Řešíš tedy přes léto nějakou systematickou přípravu?

Řekl bych, že jsem spíše takový univerzál. Nemám rád ve sportu stereotyp, a tak se věnuji různým aktivitám, jako jsou běh, kolo, lezení, beachvolejbal. Jak se ale ke konci letních prázdnin začne ochlazovat, v hlavě se pomalu začnu přepínat a už se přípravu snažím cílit přímo na skialpy.

M. Košatková, ČHS