Mezinárodní skialp sezóna zahájena na SP v Ponte di Legno

Prvním závodem Světového poháru v sezóně 2022/2023 byl pro české reprezentanty ve skialpinismu závod v italském Ponte di Legno, který proběhl ve dnech 16.- 18. 12. 2022. Závodilo se ve dvou disciplínách - sprint a individuální závod.
Individuální závod

Na tento závodní víkend se sjela celá světová špička napříč všemi kategoriemi. Českou republiku reprezentovali pouze Marcela Vašínová a  Michal Strejc. Filip Matějovič byl zdravotně indisponován a prvního SP se zúčastnit nemohl.

Ve čtvrtek 16. 12. byl na programu večerní sprint na velmi obtížné trati v Ponte di Legnu. Závodníci museli absolvovat výstup strmou sjezdovkou, desítky vysokých schodů a obří slalom se závěrečným skokem. To vše zvládl český reprezentant Michal Strejc za přibližně 3 min a 35 sec, bohužel to ale nestačilo na postup do dalších bojů a celkově se umístil na 62.místě. Do nedělního závodu Michal nakonec nenastoupil, jelikož se u něho znovu projevily zdravotní obtíže, se kterými s přestávkami bojuje od podzimu. Závod ve sprintu vyhrála Célia Pessey z Francie a zlatou medaili v kategorii mužů vybojoval pro Švýcarsko Arno Lietha.
Michal ve sprintu
V nedělním individuálním závodu tedy startovala za české reprezentanty pouze Marcela Vašínová, loňská stříbrná medailistka ze SP ve vertikálu z francouzkého Flaine. Závodnice startovaly z Rifugio Passo Paradiso  ve výšce 2 500 m n. m. a čekalo je přes 1 100 výškových metrů, sjezdy ve volném terénu a výstupy strmými žleby. Pro Marcelu to byl letošní první závodní start a v nabité konkurenci vybojovala 23. místo. Suverénně zvítězila francouzka Axelle Gachet - Mollaret a v kategorii mužů Rémi Bonet ze Švýcarska.

A jak hodnotí závod závodnice Marcela Vašínová?
Letošní první světák máme "úspěšně" za sebou. Pár krásných dní stravených v Italském Passo Tonale, čerstvě napadaný prašan, teploty hluboko pod nulou, modrá obloha a výborné cappuccino, co víc si přát?! Třeba pěkný výsledek prvního individuálního závodu sezóny? Tentokrát zůstává opravdu jen u toho přání. Startujeme v 10 hod ráno, u horní stanice lanovky Passo Paradiso ve 2 500m, teploměr ukazuje příjemných -15°C. Trochu neochotně slékáme péřovky a řadíme se na startovní čáře. Čekají nás 2 okruhy na ledovec Presena, do výšky 3 000m, necelých 11km s převýšením 1 200m a k mé radosti s neskutečným počtem 24 dep! První stoupání, krátký sjezd a dlouhé stoupání zpestřené dvěmi úseky na botech bez lyží si celkem užívám. Těsně před vrcholem mi ovšem poprvé spadnou pásy, které už za celý závod nerozmrazím. Oblékám také palčáky, protože na kost zmrzlé prsty mi při manipulaci s pásy moc nepřidávají. Ztrácím drahocenné sekundy, ale stále se pohybuji cca v půlce startovního pole. Pak ovšem začíná ta pravá sranda, krátké stoupání, rychle sjezdy, už mi nelepí ani druhé pásy. Ještě, že mám v batohu záložní Miškovi (pozn. Michal Strejc) nové Coltexy (obří díky za půjčení a taky za nejlepší servis lyží!). S novým lepidlem sice při prvním lepení dost bojuji, ale alespoň vydrží i následujících 10 dep. Boj o vítězství se tak pomalu stává bojem o to nebýt poslední. V tomto boji mi nepřidá ani úplně zamrzlé pití, spadlé brýle, a při posledním výstupu, na dohled od cíle, ještě jednou ztracené pásy. Prostě když se daří, tak se daří. Jsem opravdu ráda, že vidím cílovou bránu! Dost bylo trápení. A nejsem poslední, alespoň tento cíl jsem si nakonec splnila. Holky předvedly neskutečný výkon a já vidím, že je do příštího závodu co pilovat. Tak rychle ještě poslední Italské cappuccino a hurá domů.