Letošní ročník skialpového  závodu O dřevěného Krakonoše

Letošní ročník skialpového  závodu O dřevěného Krakonoše
30. 01. 2020 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Poslední lednový víkend, v sobotu 25. ledna, se uskutečnil již 19. ročník „skialpového“ závodu O dřevěného Krakonoše 2020. Zároveň se jedná o 10. ročník, který je pořádán systémem start-cíl.

Pořadatelem je horolezecký oddíl Alpin club z Tělovýchovné jednoty Spartak Rokytnice nad Jizerou. Důležitým partnerem závodu je i největší rokytnický skiareál Spartak Rokytnice a.s. Závod byl i tentokrát zařazen do Hudy - Direct Alpine Českého poháru ve skialpinismu 2020.

Protože se v roce 2001 konal nultý ročník, byl tento vlastně jubilejním dvacátým závodem v řadě. Takže oslava byla na místě a těsně před vyhlášením výsledků došlo i na chvíle slávy pro pořadatele!

DSC_0450

Velkou výhodou tohoto závodu zůstává možnost výběru z pěti různě obtížných tratí. Pořadatelé se tímto krokem snaží zaměřit hlavně na veřejnost. Vzhledem k nedostatečné sněhové pokrývce v nižších polohách, museli tento rok pořadatelé tratě oproti loňsku zkrátit. Nejlehčí byla 5,7 km dlouhá s převýšením 430 m. Naopak nejdelší měřila přes 14 km s převýšením 1150 m. Závodníci mohli opět využít občerstvovací stanice za Dvoračkami, kde se mohli občerstvit sušenkou, banánem, iontovým nápojem nebo čajem.

IMG_1565

Závod začal hromadným startem v 11.30. Start závodu se nacházel nedaleko spodní stanice „čtyřsedačky“ na Lysou horu. Cíl byl u spodní stanice lanovky „Přibližovák“. Závodníky přivítalo na svazích rokytnické Lysé hory krásné inverzní počasí a také dostatek sněhu na tratích. Průběh závodu byl letos od startu do cíle jednoznačný a díky zkráceným tratím

i velice rychlý. Vždyť první závodník tratě E byl v cíli již za 54 minut.        Na špici hlavní kategorie Muži se drželi tři závodníci, kteří si nakonec rozdělili první tři místa.

Letošní ročník má stejné složení na stupních vítězů, jako ten loňský: celkovým vítězem a držitelem dřevěného Krakonoše se stal Dominik Sádlo ze Ski Trab M Sport. Na druhém místě skončil Jakub Fabián a na třetím místě Pavel Skalický, oba z týmu Skialp Dolní Morava.

Celkem pořádající Alpin club vyhlásil 13 kategorií: 7 kategorií Elite a 6 kategorií Hobby (kategorie Kadetky nebyla obsazena). Závodu se zúčastnilo 121 závodníků, což je historický rekord.

Zázemí závodu, vyhlašování výsledků i závěrečná párty se uskutečnily opět v netradičních prostorách obrovské garáže skiareálu, která byla pro tento účel vytápěná. Poděkování za ochotu patří vedení skiareálu Spartak Rokytnice a.s.

Podrobné výsledky jsou ke stažení na webové stránce závodu:

kde je také odkaz na facebook stránky „ODK“, kde budou umístěné i fotogalerie a videa ze závodu. Na organizaci se podílí více jak třicet dobrovolníků, kterým patří velký dík za jejich práci. Poděkování patří také sponzorům, bez kterých by tento skialpový počin nemohl vzniknout.